Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Hapishaneden firar
10 Ocak 2014 - 03:01 | Arnold Schwarzenegger ve Sylvester Stallone, "Kaçış Planı / Escape Plan"in başrollerinde.
Bu hafta gösterime giren hapishaneden kaçış filmi "Kaçış Planı / Escape Plan" üzerinden ünlü firar filmlerine göz atıyoruz

Sinemanın sevilen konularından biri hapisten kaçmaya çalışan mahkumlar. Nitekim bu hafta gösterime giren Sylvester Stallone ve Arnold Schwarzenegger’ı bir araya getiren ‘Kaçış Planı / Escape Plan’ de hapishaneden kaçma planları etrafında dönen bir yapım. Bu filmden yola çıkarak sinema tarihinden firar filmlerini mercek altına aldık.

Steve McQueen, Jud Taylor ve James Garner, sinema tarihinin en ünlü kaçış filmlerinden "Büyük Firar / The Great Escape"te (1963).

Büyük Firar / The Great Escape (1963)

 

Başrollerini Steve McQueen, James Garner ve Richard Attenborough’un paylaştığı John Sturges imzalı film, 2. Dünya Savaşı sırasında bir kez daha kaçılamaz denilen Alman kampından kaçan askerlerin hikayesi. ‘Büyük Firar’ da gerçek olaylara dayanıyor.

Paul Newman, karizmasıyla "Parmaklıklar Ardında / Cool Hand Luke" (1967) filmini kült statüsüne taşıdı.


Parmaklıklar Ardında / Cool Hand Luke (1967)

Basit bir suç yüzünden 2 yıl ceza alan Luke’un defalarca Florida’daki hapishaneden kaçmasını konu alan film, sistem karşıtı bir başkaldırı filmi olarak akıllarda yer etti. Gösterildiği dönemde çok sevilen, aradan geçen yıllarda da kült statüsü kazanan yapım, Paul Newman’ın başroldeki karizmasına da çok şey borçlu.

Jean Gabin (ortada siyah üniformalı), 1. Dünya Savaşı esir filmi "Harp Esirleri / La Grande Illusion"un (1937) başrolünde.


Harp Esirleri / La Grande Illusion (1937)

Jean Renoir’ın başyapıtlarından sinema klasiği ‘La Grande Illusion’, kaçması mümkün gözükmeyen Alman kampından firar etmeye çalışan Fransız askerlerinin hikayesini konu alıyor. Film, savaş karşıtı tavrıyla zamansız olabilen bir yapım.

Morgan Freeman ve Tim Robbins, sinema tarihinin en sevilen filmlerinden "Esaretin Bedeli / The Shawshank Redemption"ın (1994) bir sahnesinde.


Esaretin Bedeli / The Shawhank Redemption (1994)

Frank Darabont’un yönettiği Stephen King uyarlaması ‘Esaretin Bedeli’, haksız yere hapiste olan bir adamın hapishaneden kaçmasını konu alan bir popüler sinema örneği. Eleştirmenler tara-fından olmasa da izleyiciler tarafından çok sevilen film, hapishaneden kaçış filmi denilince ilk akla gelenlerden...

Clint Eastwood, "Alcatraz'dan Kaçış / Escape from Alcatraz" (1979) filminde ünlü hapishaneden gerçek hayatta kaçabilen tek kişi olan Frank Morris'i canlandırıyordu.


Alcatraz'dan Kaçış / Escape from Alcatraz (1979)

Banka soyguncusu Frank Morris’in kaçması imkansız hapishane Alcatraz’dan kaçabilen tek kişi olmasının gerçek hikayesinin sinema uyarlaması... ‘Dirty Harry’nin yönetmeni Don Siegel ve başrol oyuncusu Clint Eastwood’u yeniden bir araya getiren film, basit eşyalar kullanılarak gerçekleşen kaçışı tasviriyle unutulmaz bir ticari yapım.