Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Her rolü izlenir
06 Eylül 2013 - 12:09 | Jeff Bridges, "Ölümsüz Polisler / R.I.P.D." filminde.
Bugün gösterime giren “Ölümsüz Polisler”de de karşımıza çıkan Bridges’in muhteşem kariyerinden öne çıkan 5 film seçtikAktörlerle dolu bir aileden gelen Jeff Bridges, bugüne kadar pek çok kült karakter yarattı, oyunculuğa başladığı 1970’lerden günümüze kadar hiçbir dönem geri planda kalmadı. Bugün gösterime giren “Ölümsüz Polisler”de de karşımıza çıkan Bridges’in muhteşem kariyerinden öne çıkan 5 film seçtik.

Jeff Bridges ve Cybill Shepherd, 1971 yapımı Bogdanovich filmi "Son Gösteri / The Last Picture Show"da.


Son Gösteri / The Last Picture Show (1971)

Jeff Bridges’in 21 yaşında rol aldığı siyah beyaz Peter Bogdanovich başyapıtı, oyuncuya ilk önemli rolünde Oscar adaylığı kazandırdı. Aktör, 22 yaşında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülleri’ne aday olarak, gelmiş geçmiş en genç adaylardan oldu.

1950’lerde geçen hikayede Bridges, filmin asıl adamının yakın arkadaşı, Duane Jackson rolündeydi. “Lisenin güzel kızıyla çıkan popüler çocuk” rolünde harikalar yaratan oyuncu, performansıyla uzun yıllar konuşulacağını hissettirdi.

Bridges'in kariyerinin en iyi performansını gösterdiği "Korkusuz / Fearless", uçak kazasından sağ kurtulan bir adamın travmasını anlatıyordu.


Korkusuz - Fearless (1993)

Peter Weir imzalı, zamanında kıymeti hak ettiği kadar bilinmemiş dram “Korkusuz”, Jeff Bridges’in en iyi performansını barındırıyor. Düşen bir uçaktan canlı kurtulan mimar Max, dünyadan kopar, davranışları tamamen değişir. Varoluşu sorgulamaya başlar. Ölümle yüz yüze gelen bir karakterin travmasını tüm nüanslarıyla veren Bridges, özellikle filmin büyüleyici finalinde izleyicilerin boğazını düğümlemişti. Bu filmle önemli ödüllerde görünür olmaması ise ancak talihsizlik olarak açıklanabilir.

Robin Williams ve Jeff Bridges, Terry Gilliam'ın yönettiği kült film "Balıkçı Kral / The Fisher King"de.


Balıkçı Kral / The Fisher King (1991)

Jeff Bridges bu filmde, yaptığı bir yorum yüzünden hayatı kararan ve intiharın eşiğindeyken evsiz bir adam tarafından kurtarılan radyo programcısı rolündeydi. Evsizi canlandıran Robin Williams daha çok ilgi çekse de, Bridges’in izleyiciyle arasına mesafe koyan karakteri de kilit bir konumdaydı. Sürekli acı çeken karakterinde Jeff Bridges, en hafif deyişle etkileyiciydi.

"Ben Bay Lebowski değilim, ben "Ahbap"ım!" Jeff Bridges'i yaşayan bir efsane haline getiren ve onunla özdeşleşen "Büyük Lebowski / The Big Lebowski" (1998) bir Coen kardeşler filmiydi.


Büyük Lebowski / The Big Lebowski (1998)

Coen biraderler ve Bridges’in bu iş birliği tam bir kült film ortaya çıkardı. Kaliforniya’da yaşayan; ot içmeyi, bowling oynamayı ve White Russian kokteylleri seven ‘ahbap’ lakaplı Lebowski, aynı adlı bir milyonerle karıştırılınca hayatı alt üst oluyordu. Bridges, Lebowski’de 1990’ların en unutulmaz karakterlerinden birini yarattı. Film adına düzenlenen bir festival bile varken, bu efsanenin mimarlarından birinin Bridges olmadığını kim söyleyebilir!

Bridges, kendisine Oscar getiren Scott Cooper filmi "Çılgın Kalp / Crazy Heart"da alkolik bir country şarkıcısını canlandırıyordu.


Çılgın Kalp / Crazy Heart (2009)

Bridges’e uzun süre önce alması gereken En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ını getiren film, hayatına bir kadın girdikten sonra kendisine çekidüzen vermeye çalışan alkolik bir country şarkıcısını konu alıyordu. Bad Blake adlı şarkıcı karakterinde her zamanki hünerlerini konuşturan Bridges, klişelerle dolu filmi ilgi çekici kılmayı tek başına başarmıştı.