Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Meksika’nın ‘fantastik’ yönetmeni

Meksika’nın ‘fantastik’ yönetmeni

18 Ocak 2013 - 07:01
2000'lerin en önemli yapımlarından "Pan'ın Labirenti"nin yönetmeni ve bu hafta gösterime giren "Mama"nın yapımcısı Meksikalı Guillermo del Toro'nun filmografisine bir bakış...Meksikalı sinemacı Guillermo Del Toro, geniş bir hayalgücüne sahip, fantastik hikayelerde büyük başarılar elde eden bir yönetmen. Arada “Blade 2” veya “Hellboy” filmleri gibi Hollywood işlerine el atsa da, “Pan’ın Labirenti” gibi kendi kişisel filmlerini çekmeyi de ihmal etmiyor.

Son dönemde çeşitli projelere başlayıp sonunu getirmeyen Del Toro, ağırlıklı olarak yapımcı sıfatıyla karşımıza çıkıyor. Bu hafta vizyona giren “Mama” da, Del Toro’nun yürütücü yapımcılığını üstlendiği filmlerden bir diğeri. Bu vesileyle Del Toro’nun yönetmenlik kariyerini hatırlayalım.

“Cronos” (1993)

Guillermo Del Toro’nun bu ilk uzun metrajlı filmi, yıllar içinde kült değer kazandı. Filmin alışılmadık bir vampir hikayesi anlattığını söylemek mümkün. “Cronos”, Yaşlı bir antikacının yüzyıllar öncesinden gelen ve sonsuz hayat veren bir alet bulmasıın ardından zamanla vampire dönüşmesini anlatıyordu. Ama vampire dönüşen yaşlı adamın torunuyla ilişkisine de yer veren Del Toro, tüm korku öğelerinin yanında bir dokunaklılık yakalıyordu. Özetle “Cronos”, kendi uslubunu oluşturacak önemli bir yönetmenin gelişini müjdeleyen bir ilk filmdi.

“The Devil’s Backbone / El espinazo del diablo” (2001)

Bu film de, Del Toro’nun “Pan’ın Labirenti”yle bir kez daha işleyeceği bir dönemde, İspanya İç Savaşı yıllarında geçiyordu. Filmin yapımcılığını üstlenen ismin, kendisi de faşist Franco döneminin düşmanlarından biri olan yönetmen Pedro Almodóvar olması şaşırtıcı değil. İç Savaş’ta mücadele verenlerin çocuklarını bıraktığı bir yetimhanede geçen film, yetimhaneye yeni gelen Carlos’un tuhaf şeyler fark etmesiyle devam ediyordu. Politik arka planı, korkuyu destekleyen önemli bir öğe olarak kullanan Del Toro, “Cronos”un ardından zamanla kült statüsü kazanan diğer bir filme imza atmış oldu.

“Pan’ın Labirenti / El laberinto del fauno” (2006)

Akademi Ödülleri’nde yalnızca teknik dallarda başarı sergilese de, film 2000’li yıllardan geleceğe kalacak yapımlardan biri. Del Toro, İspanya İç Savaşı sonrası, Franco yönetimi döneminde geçen filminde, üvey babası faşist tarafından subaylarından biri olan küçük bir kızın fantastik bir dünyayı ziyaret etmesiyle ikili bir yapı sergiliyordu. Bir tarafta savaş acımasızca sürerken, Ofelia adlı ana karakterin ziyaret ettiği fantastik dünya da karanlık, şiddetin olduğu bir yerdi. Makyajı efsane makyaj sanatçısı Dick Smith’ten öğrenen Del Toro, bu filmde bu uzmanlığının da büyük faydasını gördü. Film hem politik duruşu hem dört dörtlük senaryosu ve oyunculukları hem mükemmel tekniğiyle Del Toro’nun kariyerinin şimdilik zirve noktası...

“Hellboy” ve “Hellboy II: The Golden Army” (2004, 2008)

Çizgi roman uyarlaması furyasınının bir uzantısı olan “Hellboy” uyarlamaları, Del Toro’nun sorumluluğunda farklı bir yere oturdu. Cehennemden gelen bu ilginç karakter için stüdyonun istediği ünlü isimlere karşı koyarak gözde oyuncularından Ron Perlman’a rol veren Del Toro, eleştirmenlerin ve izleyicilerin beğendiği iki film ortaya çıkardı. Yönetmenin teknik alanlardaki hakimiyetinin faydasını en fazla gördüğü yapımlar da bu iki film oldu.