Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Yakın dönem westernler

Yakın dönem westernler

05 Temmuz 2013 - 07:07
“Maskeli Süvari” vesilesiyle yakın dönem westernlerden beş film seçtikBu hafta gösterime giren “Maskeli Süvari / The Lone Ranger”, sinemanın sık sık döndüğü western türünü komedi ve aksiyonla birleştiren bir yapım. En popüler olduğu dönem geçmişte kalsa da western 2000’ler sonrasında da sinemacıların tercih ettiği türlerden biri. “Maskeli Süvari” vesilesiyle yakın dönem westernlerden beş film seçtik.“Kanlı Teklif / The Proposition” (2005)

Westerne mekan olarak çok uygun olan Avustralya’nın uçsuz bucaksız topraklarını seçen “Kanlı Teklif”, yönetmen John Hillcoat’un yönetmenliğinde bir filmdi. Senaryodaki şiirsel, tekrarlı bir yapıyı kaleme alan isimse Nick Cave’di. Azılı kanun kaçağı abiyi yakalarsa küçük kardeşini kurtaracak bir adamın hikayesi etrafından dönen film, coğrafyanın İngiliz kolonisi olmasına, İngiliz kanun uygulayıcılara da sık sık vurgu yapıyordu.“Üç Defin / The Three Burials of Melquiades Estrada" (2005)

Tommy Lee Jones’un yönetmen koltuğuna oturduğu film, Meksika sınırında öldürülen bir Meksikalı’nın arkadaşları tarafından kendi topraklarına gömülme öyküsüydü. Modern dönem western’i olarak adlandırılabilecek film, Cannes’dan En İyi Aktör ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandı. Sınır bölgesinde geçen ve bu bölgedeki gerilimi western formülleri üzerinden işleyen film, Sam Peckinpah’ın 1974 yapımı “Bana onun kellesini getirin / Bring Me the Head of Alfredo Garcia"sıyla da bağları olan bir yapım.“3:10 Yuma Treni / 3:10 to Yuma” (2007)

1957 yapımı klasik westernin yeniden çevrimi olan “3:10 Yuma Treni” son dönemde karşımıza çıkan geleneksel bir western örneği. James Mangold’un yönettiği, başrollerinde ise Russell Crowe ve Christian Bale’ın bulunduğu film, Yuma’da mahkemeye çıkacak bir suçlu ile onu mahkemeye götürmeye çalışan bir kanun adamı arasındaki çatışmaya odaklanıyordu. Film, çoğu yerden yere vurulan yeniden çevrimlerden biri olmadı.“İhtiyarlara Yer Yok / No Country for Old Men" (2007)

Coen Biraderlerin son dönem çektikleri en sevilen filmlerden biri olan “İhtiyarlara Yer Yok”, çağdaş bir westerndi. Teksas’ta geçen filmde, 2 milyon dolarlık bir para, bunu tesadüfen bulan adamlar ve paranın peşinde bir psikopat vardı. Coen’ler western türüne kısa süre sonra tekrar döndüler ve 2010’da klasik bir westenin uyarlaması olan “İz Peşinde / True Grit”i yönettiler. Ancak “İhtiyarlara Yer Yok”un gerilimle western öğelerini karıştıran hali, western takipçileri için çok daha özel.“İyi, Kötü, Tuhaf / Joheunnom nabbeunnom isanghannom" (2008)

Güney Kore sinemasının yıldız yönetmenlerinden Kim Jee-Woon, “İyi, Kötü, Tuhaf”la 2000’lerin en iyi westernlerinden birinin Güney Kore’den çıkarttı. İki suçlu ve bir kelle avcısının bir haritanın peşine düşmesi ve aralarındaki rekabet etrafında dönen film, komedi öğelerini kullanmadaki başarısıyla öne çıkıyordu.