Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Nil Kural | Yıldız yönetmen: Quentin Tarantino

Yıldız yönetmen: Quentin Tarantino

01 Şubat 2013 - 09:02 | "Zincirsiz / Django Unchained", Tarantino'nun sinemasını derinden etkileyen spagetti western türüne bir güzelleme.
Son birkaç filminde kemik izleyici kitlesini genişletemese de hep göz önünde olan, Hollywood'un en tanınmış yönetmenlerinden Quentin Tarantino'nun öne çıkan filmlerine göz atıyoruz...Yıldız yönetmen denince ilk akla gelen isimlerden biri şüphesiz Quentin Tarantino. Filmlerindeki şiddet kullanımı, lineer bir çizgiyi takip etmeyen kurguları ve tabii ki herkesin bildiği gibi bir video dükkanında çalıştığı yıllardan kalma sinefil haliyle her filmiyle olay yaratan bir isim. Son birkaç filminde sadık izleyici kitlesini genişlettiğinden söz edilemese de, 1992 yılında yönettiği “Rezervuar Köpekleri / Reservoir Dogs”dan beri hep göz önünde. Kölelerin efendilerinden intikam aldığı bir olay örgüsüne sahip “Zincirsiz / Django Unchained” gösterime girerken, Tarantino filmlerine bakalım.

Mr. Blonde (Michael Madsen), Mr. Brown (Quentin Tarantino), Mr. White (Harvey Keitel), İyi Çocuk Eddie (Chris Penn), Joe (Lawrence Tierney), Mr. Orange (Tim Roth) ve Mr. Pink (Steve Buscemi), "Rezervuar Köpekleri"nin ünlü yürüyüş sahnesinde.


“Rezervuar Köpekleri / Reservoir Dogs” (1992)

Harvey Keitel, Steve Buscemi, Tim Roth, Michael Madsen, Chris Penn ve Lawrence Tierne’den oluşan iddialı bir oyuncu kadrosuna sahip film, Quentin Tarantino’nun ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu yapımdı. Bazılarına göre ise en iyi filmi… Karakterlerin adlarının renklerden oluşmasıyla ünlü filmde, kötü giden soygun izlediği takip ediliyordu. Film, karakterlerin kendi aralarındaki konuşmalarındaki popüler kültür referansları ve şimdi Tarantino’nun imzası olarak görülebilecek mizah anlayışıyla öne çıkıyordu. Sundance Film Festivali’nde başladığı yolculukla Tarantino’yu spot ışıklarının altına taşıdı.

Uma Thurman, "Ucuz Roman / Pulp Fiction" filmindeki Mia Wallace rolüyle 90'ların sembollerinden birine dönüştü.


“Ucuz Roman / Pulp Fiction” (1994)

Hem prestij hem gişe başarısı olarak adını duyurdu. Katıldığı Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye’ye uzandı. Ayrıca ABD gişesinde 100 milyon doları geçen ilk bağımsız film oldu ve sektörü değiştirdi. Bu filmin ardından stüdyolar bağımsız filmlerin de gişe başarısı getirebileceğini fark ettiler ve her stüdyo kendi Tarantino’sunu aramaya başladı. Film ayrıca başroldeki John Travolta’nın bitik kariyerini yeniden canlandırdı ve Tarantino’nun gözde oyuncularından Samuel L. Jackson ve Uma Thurman’a övgü ve ün kazandırdı. Mafya patronu Marcellus için çalışan Jules ve Vincent’ın işlerini ellerine yüzlerine bulaştırması üzerinden yürüyen hikayede, boksör Butch Collidge ve Marcellus’un karısı Mia da kritik rollerde yer alıyordu. Film, lineer akışı takip etmeyen kurgusu ve diyaloglarındaki başarıyla Tarantino’nun filmografisinin tepe noktalarından biri haline geldi.

Robert de Niro ve Samuel L. Jackson, "Jackie Brown"ın bir sahnesinde.


“Jackie Brown” (1997)

Orijinal senaryolarla çalışmayı adet edinen Tarantino için bu film bir istisna. Çünkü Elmore Leonard'ın romanı “Rum Punch”ın bir uyarlaması… Pam Grier’ın başrolde suça bulaşan bir hostesi canlandırdığı film, siyahi istismar filmlerine bir saygı duruşuydu. Robert De Niro, Samuel L. Jackson, Bridget Fonda ve Michael Keaton’ın yan rollerde dikkat çektiği film, hem Tarantino filmlerinin özelliklerini sergilemesi hem de izleyiciyle kurduğu duygusal bağ ile yönetmenin ilk anda akla gelmeyen ama en etkileyici işlerinden biri. Yazar Leonard da bu durumun farkında olmalı ki pek çok kez sinemaya uyarlanan çalışmalarının en iyisinin “Jackie Brown” olduğunu ifade etmişti.

Tarantino'nun fetiş oyuncusu olarak adlandırılabilecek Uma Thurman, "Kill Bill" filmlerindeki "Gelin" rolünde.


“Kill Bill 1 & 2” (2003-2004)

Tek bir film olarak izleyici karşısına çıkması planlanan ancak sonradan birer yıl arayla iki film olarak gösterime “Kill Bill”, Uma Thurman’ın başrolde parladığı bir yapımdı. Filmde Thurman’ın canlandırdığı gelinin düğünü eski sevgilisi Bill’in (David Carradine) emriyle basılıyor, kanlı bir katliam gerçekleştiriliyordu. Ancak uzun süre komada kaldıktan sonra iyileşen, eski kiralık katil gelin, bu işte parmağı olan herkesten intikam alarak, Bill’e doğru ilerliyordu. Dövüş filmlerinin pek çok alttürüne uğrayan yapım, kan seviyesi yüksek ama izleyiciyi memnun eden bir film oldu.