Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | ”Yansıma”nın sonsuz döngüsü

”Yansıma”nın sonsuz döngüsü

04 Ekim 2012 - 07:10
Küratörlüğünü Abaseh Mirvali'nin üstlendiği "Yansıma Üzerine Düşünceler", Galeri Manâ'da 10 Kasım'a dek görülebilecekGaleri Manâ, sezonu bir karma sergi olan "Yansıma Üzerine Düşünceler" ile açtı. "Yansıma Üzerine Düşünceler", kimi zaman yansımanın fizikî varlığına odaklanırken kimi zaman da sanat yapıtının, izleyicisinin zihnine düşürdüğü akisin izini süren bir seçki. "Yansıma Üzerine Düşünceler", sezon boyunca Galeri Manâ'da yer alacak sergilere ait ipuçları da taşıyor aslında. "Yansıma" kavramının derinliklerini araştıran serginin küratörüyse Abaseh Mirvali. İran asıllı bir Amerikalı olan Mirvali, bu sezon boyunca Galeri Manâ'da gerçekleşecek olan tüm sergilerin küratörlüğünü üstlenecek.Olafur Eliasson, Emergence Lamp 9, paslanmaz çelik, ayna, ampul, 200x75x75cm

Geçtiğimiz aylarda Galeri Manâ ile çalışmaya başlayarak ilk kez bir Türk galerisi tarafından temsil edilen ve 2013 sonbaharında kişisel sergisini izleyeceğimiz Kutluğ Ataman, "William Shakespeare’in Tüm Eserleri" adlı video işiyle yer alıyor sergide. İstanbullu sanat izleyicisiyle ilk kez buluşan sanatçılar Saâdane Afif, Abbas Akhavan ve Simon Starling de sezon boyunca Galeri Manâ’da kişisel sergileriyle yer alacak. Cevdet Erek, "Çıngır" adlı işiyle ”yanısma” kavramının dilbilimsel içeriğiyle ilgileniyor. Cam kadehlerin arasındaki iPod’dan gelen sese, yerdeki metin eşlik ediyor. Olafur Eliasson’un ışık yansımasını kullanan ”Emergence 9” adlı işi ise, anlamına ancak izleyicinin duyularına değdiğinde kazanıyor ve yarattığı ortamda izleyiciyi sanat yapıtının varlığının ön koşulu kılıyor.


Sarkis, After Munch, kağıt üzerine yağ, 76,7x57cm, Galeri Manâ


Küratör Abaseh Mirvali, "Yansıma Üzerine Düşünceler" sergisini oluştururken işlerin galeri mekânyla bir diyalog içinde olmasına özen göstermiş. Hatta bu diyalog galerinin etrafındaki sokaklara dek taşabiliyor. Örneğin, Hera Büyüktaşçıyan ”Taşıma Suyla Değirmen Dönmez” adlı işiyle galeri mekânının tarihine odaklanıyor. Özgür Demirci ise bir karatahtayı andıran çalışmasıyla galerinin dış cephesi de yer alıyor. Serginin önemli bir ayağı da film gösterimleri. Her gün 11:00, 14:00 ve 16:45 saatlerinde Rirkrit Tiravanija’nın Chew The Fat, Mario Garcia Torres’in Documenta 13’de de yer alan belgeseli The/Tea ve Francys Alÿs’in Reel-Unreel adlı kısa filmi görülebilir. Galeri Manâ’da tüm sezon boyunca düzenlenecek olan bir sergiler dizisinin ilk halkası olan "Yansıma Üzerine Düşünceler", güçlü kavramsal çerçevesi sayesinde izleyicisini ”yansıma”nın sonsuz döngüsüyle başbaşa bırakıyor.