Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | Balkan Naci İslimyeli’den bir model evren

Balkan Naci İslimyeli’den bir model evren

07 Şubat 2013 - 11:02
Balkan Naci İslimyeli, yeni sergisi “Kozmos ve Toz”da siyah tuvaller, elyazıları, şiirler ve hazır nesnelerle bir model evren inşa ediyor. Sergide, bu evrende kendi yolunu çizme çabasındaki bireyin, aile, okul, devlet gibi erk simgeleri karşısındaki mücadelesini izliyoruzBalkan Naci İslimyeli, Ekavart Gallery’de 15 Ocak’ta açılan ve 14 Şubat 2013’e dek devam edecek olan yeni sergisi “Kozmos ve Toz”da bireyin, içinde bulunduğu evrenle ilişkisini ve bu ilişkinin anlamını sorguluyor. Sürekli farklı anlatım yollarını araştıran ve deneyselliği yapıtının merkezine koyan İslimyeli, bunu yaparken odak noktasını hiçbir zaman kaybetmiyor İnsanın varoluş serüveni, sanatçının ana izleğini oluşturuyor daima. Bu sergide de bu izleğinden şaşmayan İslimyeli, “tuval heykel” olarak tanımladığı eserleri ve katalogdaki şiirleriyle bireyin hayatla olan ebedî mücadelesinin izini sürüyor. “Birey” Balkan Naci’nin yapıtında hep araştırılmış ve önemsenmiş bir kavram. Sanatçı, kendi bedenini kullandığı işlerinde dahi bu bedeni anonimleştirerek tanımsız bir beden, tanımsız bir birey yaratıyor ve bu sayede evrensel birey kavramına ulaşmayı başarıyor.

"Yanan Melekler", tuval üzerine akrilik ve karışık teknik, 100x120x3 cm, 2011.


“Kozmos ve Toz”da da aynı izi süren İslimyeli’nin elinde bu kez kimi nesneler ve siyah tuvaller var. Tamamı siyah olan tuvallerin üzerine yerleşen nesnelerin her biri, hayatın farklı patikalarına ve bireyin bu patikada tökezlemeden yürüme çabasına işaret ediyor. Bu nesneler kimi zaman engellere, kimi zamansa yol gösteren işaretlere dönüşüyor.

Metin, eserin etrafında bir aura inşa ediyor

İslimyeli, yapıtında her zaman deneysel ve araştırmacı bir tutum sergilemiştir. Sanatçı, durmaksızın yeni anlatım dili ve olanakları üzerinde çalışmış; bunu yaparken de üslubundan ödün vermemeyi başarmıştır. “Kozmos ve Toz”da da 2010 yılında izlediğimiz sergisi “Kara Tahta” ile araladığı kapıdan ilerlediğini görüyoruz. “Kozmos ve Toz” eğitim sisteminin birey üzerindeki tahakkümüne odaklanan “Kara Tahta” ile salt içerik yönünden değil, biçimsel açıdan da akraba. Balkan Naci İslimyeli, siyah fonların üzerinde kullandığı kurukafa ve kanat gibi nesnelerin yanına bu kez model evrenine yakışacak bir çeşitlilikte yenilerini eklemiş.

İsimsiz, tuval üzerine akrilik ve karışık teknik, 100x180x7 cm, 2010.


Balkan Naci İslimyeli’nin başat öğelerinden biri olan tekst de “Kozmos ve Toz”da kendini gösteriyor. Katalogda yer alan şiirlerin yanı sıra, çoğu tuvalin bir elyazısı ile çevrelendiğini de görüyoruz. Şimdiye dek eserlerinde metni çok farklı şekillerde kullanmış olan sanatçı, bu kez metniyle eserin etrafında bir aura inşa ediyor adeta. Okunması çok da mümkün olmayan bu elyazıları, sanatçı tarafından yaratılan ve yine sanatçının elinden çıkan yapıtı koruyan bir tür efsun, bir çeşit dua olarak da okunabilir.

Sanat hayatı boyunca pek çok kez bireyi araştıran ve anlatan İslimyeli, “Kozmos ve Toz”da da bu anlatıya yeni bir sayfa ekliyor. Bu sayfadaki en önemli satırlardan biri de, erklerin karşısında yolunu kaybetmemeye çalışan bireyi anlatan sanatçının kendisinin de “piyasa”ya mesafeli, bağımsız ve nev-i şahsına münhasır bir birey olması tabii ki.