Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | Bir moda ikonu olarak Frida Kahlo

Bir moda ikonu olarak Frida Kahlo

25 Ekim 2012 - 07:10
Frida Kahlo Müzesi ve Vogue Meksika işbirliği ile hazırlanan “Appearances Can Be Deceiving: The Dresses of Frida Kahlo” adlı sergi, sanatçının gardırobunu ölümünden neredeyse 50 yıl sonra gün ışığına çıkarıyor...
Henry Ford Hastanesi (Detroit'te Düşük),
(Henry Ford Hospital), 1932, Banco de México
Diego Rivera & Frida Kahlo Müzeleri Fonu.
Meksikalı ressam Frida Kahlo (1907-1954), kısa hayatı boyunca, bedensel ızdıraplarını tuvaline büyük bir içtenlikle yansıtmıştır. Kahlo’nun 1913 yılında geçirdiği çocuk felci ve 1925 yılında geçirdiği kaza, bedeninde onulmaz yaralar açmıştır. Yaşamı boyunca hastalıklarla mücadele eden ve hayata tutunmaya çalışsa da yatakta uzun vakitler geçirmek zorunda kalan sanatçı, tavanına monte ettirdiği aynası sayesinde sürekli kendini izleyerek otoportreler üretmiştir. İlk düşüğünün ardından resmettiği, “Detroit’te Düşük”le en keskin otoportre örneklerinden birini veren sanatçı, üç düşük yapmasına ve 32 kez ameliyat olmasına rağmen resim yapmaktan vazgeçmez.Tehuana olarak otoportre:
Düşüncelerimde Diego

(Autorretrato como Tehuana:
Diego en mi pensamiento),
1943, Jacques ve Natasha
Gelman Koleksiyonu, Mexico City.
Resimlerinde Meksika’nın lokal estetiğini yaşatan ve Meksika’nın Tehuana bölgesinde yaşayan kadınların giysilerini ve görünümlerini sıklıkla kullanan Frida, “Tehuana Olarak Otoportre (Düşüncelerimde Diego)” çalışmasında kendisini bir Tehuana kadınına dönüştürmüştür. Yaşadığı acılara rağmen bedeniyle barışık olan ve dış görünüşünden de taviz vermeyen Frida, renkli, desenli yerel giysileri, çiçekleri ve devasa takılarıyla şahsına münhasır bir stil yaratmıştır.

İçsel dünyasını tuvaline büyük bir samimiyetle aktaran; hayatını ve bedenini sanatının ana malzemesi olarak kullanan Frida, böylesi ekspresif bir tutumla resim yapan ilk kadın sanatçılardan biridir. Frida’nın stili, resimleri gibi günümüzde de yaşamaya devam ediyor. Moda ve tasarım dünyasının guruları tarafından bir moda ikonu olarak değerlendirilen ressamın kıyafetleri 22 Kasım’dan itibaren bir yıl boyunca bir sergiye konu oluyor.

Kırık Omurga (La columna rota),
1944, Museo Dolores Olmedo,
Mexico City.
Meksika’da yer alan Frida Kahlo Müzesi -nam-ı diğer Mavi Ev-, Frida’nın doğup büyüdüğü ve hayatını kaybettiği evi. Bu müzede yer alan ve Vogue Meksika işbirliği ile hazırlanan “Appearances Can Be Deceiving: The Dresses of Frida Kahlo” (Görünüş Aldatıcı Olabilir: Frida Kahlo’nun Elbiseleri) adlı sergi ile sanatçının gardırobu, ölümünden neredeyse 50 yıl sonra gün ışığına çıkıyor. Şallar, uzun etekler, çiçek desenleri, etnik kumaşlar ve elbiseler... Frida’nın ince sağ bacağını ya da ağrıları yüzünden hep takmak zorunda olduğu korselerini ve tüm bedensel acılarını gizlemek için kullandığı ve alametifarikası haline gelen bu rengarenk gardırop, “kimlik” ve “farklılık” kavramlarına da dikkat çekiyor. 300’den fazla parçanın sergileneceği “Appearances Can Be Deceiving: The Dresses of Frida Kahlo”, sanatçının kimi otoportrelerinde kullandığı elbiselerini de barındırıyor. “Kırık Omurga” adlı otoportresinde görülen beyaz korse bunlardan sadece biri.

Frida Kahlo’nun cesur ve özgün stili moda tasarımcıları için her zaman önemli bir ilham kaynağı oldu. Bunun en güncel örnekleri ise Kahlo'dan esinle yaratılan iki ayrı kreasyon. New York'lu modacı Misha Nonoo 2013 İlkbahar koleksiyonunu Frida'nın Küba'ya yaptığı hayali bir gezi çerçevesinde hazırlamış. İspanyol modacı Maya Hansen de Meksika temalı 2013 İlkbahar koleksiyonunda Frida'dan ilham almış. Görünen o ki önümüzdeki yıl boyunca gerek Frida’nın orijinal gardırobunun sergilenmesi, gerekse ondan ilhamla yaratılan koleksiyonlar vasıtasıyla Frida Kahlo’nun ruhu bizimle olacak.