Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | New York galerilerinde iki tanıdık isim

New York galerilerinde iki tanıdık isim

13 Aralık 2012 - 10:12
Video sanatının iki önemli ismi, Ali Kazma ve Kutluğ Ataman. İki sanatçı da New York’ta açtıkları solo sergileriyle uluslararası sanat dünyasının gündeminde
Video sanatçısı Ali Kazma, kariyerine yeni başarılar eklemeye devam ediyor. Kazma, şu sıralar New York’ta açtığı ilk kişisel sergisiyle gündemde. 7 Kasım’da New York C24 Gallery’de açılan “In It”, 22 Aralık’a dek sürecek. “In It”, Fransız yazar, tarihçi ve sanat eleştirmeni Paul Ardenne’in küratörlüğünde oluşturulmuş. Ardenne, Kazma’nın eski ve yeni işlerini bir araya getirildiği sergiye daha önce ABD’de sergilenmeyen iki-kanallı iki video işini da katmış. Ali Kazma’nın video işleri, emek, ekonomi, üretim ve sosyal organizasyonlarla ilgili önemli sorular soruyor. Zaman ve enerji kavramlarını irdelerken çok kuvvetli bir ritmi de taşıyor Kazma’nın videoları. Kimi zaman bir saat tamircisinin tik-tak’ları, kimi zamansa bir mührün bitimsiz sayfalara vuruşuyla kendini hissettiriyor bu ritim. Paul Ardenne, “In It” için sanatçının enerji kavramı etrafında ilerleyen yapıtlarını seçmiş. Böylece ortaya, insanoğlunun varoluşunu en ilkel içtepilerinden en güncel aidiyetlere kadar ele alan, kapsamlı bir sergi çıkmış. Ali Kazma’nın 2013 Venedik Bienali’nde Türkiye’yi Emre Baykal küratörlüğündeki pavyonda temsil edeceğini de hatırlatıyorum.

"In It", video enstalasyon çalışması, Ali Kazma, C24 Art Gallery New York, 2012.


New York sanat gündeminin bir diğer önemli konuğu da Kutluğ Ataman. Dünya çapında tanınan video sanatçısı ve yönetmen Ataman, geçtiğimiz günlerde New York’un önde gelen galerilerinden Sperone Westwater tarafından temsil edilmeye başladı ve 1 Kasım’da galeride “Mesopotamian Dramaturgies” sergisini açtı. Yine 22 Aralık’a dek sürecek olan sergide, 2011 yılında Arter’de izleme fırsatı bulduğumuz seriden dört video yerleştirmesi ve 11 fotoğraf yer alıyor. Ataman, Türkiye’nin modernleşme serüveni üzerinden doğu ile batı ve yerel ile küresel olan arasındaki karşıtlıklara odaklandığı sergisinde kimlik, coğrafya ve tarih kavramlarını kurgusal bir zeminde irdeliyor. “Mezopotamya Dramatürjileri”nde Erzincan’da çektiği “Ay’a Seyahat”i de sergileyen Ataman, yeni uzun metraj film projesi “Güneye Bakan Duvar”ı da Erzincan’da çekecek. Ataman’ın yeni sergilerini ve “Güneye Bakan Duvar”ı sabırsızlıkla bekliyoruz.

"Mesopotamian Dramaturgies - Journey to the Moon" (Aya Seyahat), Kutluğ Ataman, Sperone Westwater Gallery New York, 2009.