Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Ali ile Ramazan
09 Kasım 2013 - 07:11 | Fatih Gençkal ve Nadir Sönmez'in rol aldığı "Ali ile Ramazan", Aralık ayı sonuna kadar her pazartesi saat 20.30'da garajistanbul'da sahnelenecek.
Perihan Mağden'in aynı adlı romanından yola çıkarak kurgulanan oyun ise sadece Ali ve Ramazan'ı değil, günümüz toplumunun dışladığı insanların hikâyelerini de sahneye taşıyorPerihan Mağden'in 1990'larda İstanbul'da yaşanan bir üçüncü sayfa hikâyesini konu alan romanı “Ali ile Ramazan”, iki gencin birbirlerine olan aşklarını ve yaşadıkları acıları, toplumsal gerçekleri anlatır. Romandan yola çıkarak kurgulanan oyun ise sadece Ali ve Ramazan'ı değil, günümüz toplumunun dışladığı insanların hikâyelerini de sahneye taşıyor. Seyirciler, bir yandan Ali ile Ramazan'ın 80'ler ve 90'ların zorlu günlerindeki hayatını izlerken diğer yandan günümüz toplumuna kendilerini kabul ettirmeye çalışanların gerçeklerine de tanıklık ediyorlar.

2002 yılından bu yana tiyatro ve sinema alanlarında çeşitli disiplinlerden sanatçılarla özgün çalışmalar gerçekleştiren, tiyatroyu seyircinin önünde, seyirci ile birlikte yeni bir dünya inşa etme eylemi olarak yapıbozumcu bir yöntemle ele alan Studio 4 Istanbul topluluğunun bu yapımında, Mağden’in romanını Onur Karaoğlu ve İbrahim Halaçoğlu sahneye uyarladı. Oyunu Onur Karaoğlu yönetti. Işık Tasarımı: Arek Nişanyan ve Utku Kara, Dekor Tasarımı: Öykü Akarca, Kostüm Tasarımı: Deniz Çağrı Bilgili, Mekan Tasarımı: Doruk Çiftçi, Müzik Tasarımı: Recep Gül, Ses Tasarımı: Özgür Kuşakoğlu, Video Tasarımı: Burak Çevik, Video Uygulama: Ali Umut Ergin imzalarını taşıyan oyunda Fatih Gençkal, Nadir Sönmez, Gülen Karaman, İbrahim Halaçoğlu, Metin Göksel rol alıyor.

Off – İstanbul

Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda “Kurtuluştan Kuruluşa”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyunu Cumhuriyetin 90. yıldönümü projesi olarak sunuyor.


Mehmet Ege’nin derlediği ve projelendirdiği “Kurtuluştan Kuruluşa” adlı oyun, 1919-1923 yılları arasında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyetini ilan etme sürecinde yaşadıkları sıkıntıları, neden ve hangi tehlikelere karşı Cumhuriyet yönetimini tercih ettiklerini ve bugün Cumhuriyetin temel ilke ve inkılâplarına ne denli ihtiyacımız olduğunu anlatıyor ve tarihsel süreci sinevizyon eşliğinde estetik ve sanatsal bir yorumla aktarıyor. Yönetmenliğini Devlet Tiyatrosu sanatçısı Mehmet Ege’nin üstlendiği oyununun müzikleri Can Atilla’ya, dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, kostüm tasarımı Tülay Kale Yılmaz’a ve ışık tasarımı Osman Uzgören’e ait. 50 kişilik dev bir kadro ile sahnelenen oyundaki sinevizyonla aktarılan görüntülerin tasarım ve kurgusunu fotoğraf sanatçısı Gökhan Yolcu, hareket ve dans düzeni çalışmalarını da Cihan Yöntem gerçekleştirdi.

“Nafile Dünya”

"Nafile Dünya" sezon boyunca Eskişehir’de perde açacak.


E.B.B. Şehir Tiyatrolarının bu yıl sergilediği bir başka oyun da, Oktay Arayıcı’nın “Nafile Dünya” adlı yapıtı. Yönetmenliğini Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı İlham Yazar’ın üstlendiği oyunun müziklerini Ali Erel, kostüm tasarımını Funda Çebi, dekor tasarımını Tayfun Çebi, ışık tasarımını Osman Uzgören ve hareket-dans düzenini Cihan Yöntem gerçekleştirdi.

Oyun, Cumhuriyet yönetimine sıkı sıkıya bağlı bir polis memuru olan Ramazan Bey’in, doğruluk, adalet, dürüstlük ilkelerinden taviz vermeyişini ve bu tutumu yüzünden başına gelenleri anlatıyor. Komedi unsurunun ön plana çıktığı açık biçim oyunda Basri Albayrak, Ali Eyidoğan, Murat Danacı, Özlem Boyacı, Mustafa Kılıkçı, Zafer Ergül, Elçin Tezcan, Ezgi Coşkun, Atilla Savumlu ve Berkay Gökçek rol alıyorlar.

Yılın Oyunu ödülünü “Özgürlüğün Bedeli” aldı.
13. Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri

12 yıldır, ülkemizin birçok ilinde yaşayan tiyatro seyircilerinin oluşturduğu halk jürileri, Direklerarası Seyircileri adı altında bir araya gelerek tiyatro sanatına gereken önemin verilmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Tamamı seyircilerden oluşan bu jüriler, iller bazında beğendikleri tiyatro eserlerini, kişileri ve kurumları ödüllendiriyorlar.

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenen Direklerarası Seyircileri Tiyatro Ödülleri törenine, son üç yıldır olduğu gibi yine Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ev sahipliği yaptı. Ankara, Adana, Bursa, Kocaeli ve Bartın illerinde ödül alan sanatçı ve kurumların ödüllerinin de dağıtıldığı görkemli gecede Eskişehir Şehir Tiyatrolarının sahnelediği “Özgürlüğün Bedeli” adlı oyun, Yılın Tiyatro Temasına uyan oyun ve Yılın Prodüksiyonu Ödüllerini aldı. Eskişehir Şehir Tiyatroları çalışmalarına verilen diğer ödüller çerçevesinde, Murat KARASU, “Troyalı Kadınlar”la Yönetmen Ödülüne, Ali EYİDOĞAN “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunla Erkek Oyuncu,Burcu TUTKUN, “Toros Canavarı” adlı oyunla Kadın Oyuncu Ödülüne, Başak ÖZDOĞAN “Troyalı Kadınlar” adlı oyunla Kostüm Tasarımı Ödülüne, Cihan YÖNTEM, “Troyalı Kadınlar”adlı oyunla Koreograf Ödülüne, Emre DEMİRCİ “Aç Sınıfın Laneti” adlı oyunla, H.Tolga TÜMER, “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü” adlı oyunla, Nagihan ORHAN “Özgürlüğün Bedeli” adlı oyunla Genç Yetenek Teşvik Ödülüne ve İlkay ALTINTAŞ, Tiyatroda Basın Halkla İlişkiler ödüllerine değer görüldüler. Şehir Tiyatrolarının “İlk Aşk” ve “Dünyanın Ucuna Yolculuk” adlı oyunları da Çocuk Oyunu Yapım ödülüne layık görüldüler.

Off - Türkiye

“Sahilde Kafka” Dünya Sahnelerinde

“Sahilde Kafka” dünyanın çeşitli ülkelerinde sahneleniyor.


Ünlü Japon yazar Haruki Murakami’nin Türkiye’de de yayınlanmış olan “Sahilde Kafka” adlı romanı tiyatroya uyarlandı.

Kafka adında 15 yaşındaki bir çocuğun Tokyo’daki evinden kaçıp Shikoku’ya gidişini anlatan yapıtı Yukio Ninagawa yönetecek. Kafka’yı oynayacak oyuncu ise bugünlerde yapılacak ber seçme sonucunda belirlenecek. Oyuncular kadrosunda belirlenmiş diğer iki sanatçı ise Rie Miyazawa and Naohito Fujiki.

Oyun 2014 yılında Japonya’da oynandıktan sonra, Mayıs 2015’te Londra’da, Temmuz 2015’te New York’ta sahnelenecek, daha ilerideki tarihlerde de Avustralya, Singapur, Fransa ve Çin’de perde açacak.