Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi

Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi

15 Aralık 2012 - 07:12
Oyun Türkiye’de ilk kez sahneleniyor
İsviçre'nin önde gelen çağdaş oyun yazarlarından Lukas Bärfuss'un bugüne kadar 18 ülkede sahnelenen ünlü oyunu "Anne ve Babalar için Cinsel Bozukluklar Rehberi", Tiyatro Artı tarafından, Mekân Artı’da sahneleniyor.

Yıllardır ilaçlarla uyutulan ve uyuşuk bir halde yaşamını sürdüren zihinsel engelli Dora'nın ergenliği ile beraber ilaç kullanmayı bırakmasını ve cinsel hayatı tanımasını, modern düzenin provokatif bir eleştirisiyle anlatan oyun cinsel tabularımızı ve ahlakı sorguluyor.

Murat Baykan’ın çevirdiği oyunu yönetim/kurgu/konsept sanatçısı Ufuk Tan Altunkaya. Işık Tasarımı Zeki Elveriş, Sahne Tasarım Ayça Akçor, Görkem Usta imzalarını taşıyor.

Pelin Ermiş/ Gülsüm Soydan/ Uğur Karabulut / İnan Ambarkütük / Cihat Süvarioğlu/ Aslı Samat/ Eftal Gülbudak’ın rol aldıkları oyun, 16-17-18-22-23-24 Aralık ve 3-4-5-10-11-12-19-20-21 Ocak 2013 tarihlerinde seyirciyle buluşacak.(0212 224 57 56)

Off-İstanbul Oyunlar

Bu hafta yakın kentlerdeki oyunlardan haber vermek istiyorum. Niyetim hem o kentlerin seyircilerine ulaşmak, hem de İstanbul’dan birkaç saat uzaktaki bu sahnelerin etkinliklerini İstanbullulara duyurmak. Bir hafta sonu neden kalkıp Bursa’ya, Eskişehir’e, Kocaeli’ne gidilmesin, öyle değil mi?

Bursa Devlet Tiyatrosu

Bursa Devlet Tiyatrosu’nun zengin repertuarı içinde bu ay oynanacak oyunlar şöyle:

Yılmaz Karakoyunlu’nun Varlık Vergisi dönemini dile getirdiği Kuzguncuklu Fazilet, Galip Erdal’ın yorumuyla sahneye getiriliyor. O yokluk yıllarında vergisini ödeyemeyenler Aşkale’ye sürülürken bazılarının da nasıl “harp zengini” oldukları ortaya çıkıyor.

"Altın Kafeste Yangın" ve "Kuzguncuklu Fazilet", Bursa Devlet Tiyatrosu'nda.


Tarihsel oyunlar içinde önemli bir yeri olan, Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı, Mustafa Kurt’un yönettiği Sarıpınar 1914, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun anılarından Erkan Yılmaz’ın uyarladığı, Ayşe Lebriz Berkem’in sahneye koyduğu Tek Kişilik Yaşam ve Eric-Emmanuel Schmitt’in Karı Koca Arasında Ufak Tefek Cinayetler oyunu da Aralık programında.

Osmanlı padişahları içinde 93 gün süren saltanatı ile en kısa dönem tahtta kalan V.Murat’ın sanatçı duyarlılığı içinde şiirler, güfteler yazarak, doğu ve batı formlarında besteler yaparak geçen yaşamının Çırağan Sarayı’ndaki hapis dönemini anlatan Altın Kafeste Yangın Hidayet Sayın’ın kalemi ve Bora Özkula’nın rejisiyle seyirci karşısına çıkıyor.

Eskişehir B.B.Şehir Tiyatrosu

"Aç Sınıfın Laneti".
Eskişehir B.B.Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunlarından biri, Sam Shepard’ın yazdığı, Pınar Kür’ün çevirdiği Aç Sınıfın Laneti. Amerikan rüyasının karanlık yüzünü cesurca ortaya koyan, parçalanmış bir ailenin trajikomik hikâyesini anlatan oyunun yönetmeni Serdar Biliş.

Tiyatro bu dönemde iki de yeni çocuk oyunu hazırladı. Bunlardan biri Rus yönetmen Nadezhda Alekseyev’in sahneye koyduğu Dünyanın Ucuna Yolculuk. Oyun büyüklerin dünyasında kendi hayallerini var etmeye çalışan çocukların öyküsünü anlatıyor. Diğer çocuk oyunu da proje tasarımı ve yönetimi Ali Eyidoğan’ın imzasını taşıyan İlk Aşk adlı müzikli oyun.

"İlk Aşk".


Kocaeli B.B. Şehir Tiyatrosu

Tiyatro mevsimini Kral Lear ile açan Şehir Tiyatrosu’nun yeni oyunları arasında Mehmet Beyazıt’ın yazıp yönettiği Dişi Horoz adlı müzikli oyun, Ali Ömür Ulusoy’un Deprem konulu oyun yazma yarışmasında birincilik ödülünü kazanan oyunu Rasat Zamanı yer alıyor.

Jean Genet’nin Hizmetçiler’i Koray Onur’un, Eugene Ionesco’nun Kel Şarkıcı’sı Yıldırım Keskin’in, Tankred Dorst’un Dönemeç’i Aysel Yılmaz’ın rejisiyle Tatbikat sahnesinde seyirciyle buluşacak.

Kocaeli’ndeki bir başka ilginç çalışma da Edgar Allan Poe’dan Mesut Vural’ın uyarlayıp Aydın Sigalı’nın yönettiği İtirafçı Yürek adlı oyun.

Sönmez Atasoy’un çocuk tiyatrosu için köy seyirlik oyunu olarak yazdığı Yedi Köyün Yargıcı da devam ediyor.

"İtirafçı Yürek".