Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Bütün iş Genco olabilmekte, yani yürekte…

Bütün iş Genco olabilmekte, yani yürekte…

08 Temmuz 2016 - 04:07
Tülay Günal - Genco Erkal müthiş ikilisinden tazelenen bir heyecan dalgası: "Güneşin Sofrasında - Nâzım ile Brecht"
GÜNEŞİN SOFRASINDA - NÂZIM İLE BRECHT- Uyarlayan, yöneten, mekân tasarımı: Genco Erkal / Müzik: Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Timur Selçuk, Kurt Weill, Hans Eisler/ Düzenleme, müzik yönetimi ve piyano: Yiğit Özatalay / Viyolonsel: Deniz Doğangün / Klarnet ve saksofon: Çağdaş Engin / Giysi: Özlem Kaya / Işık tasarımı: Hakan Özipek / Video tasarım: Melih Tatlıcan / Oynayanlar: Tülay Günal, Genco Erkal.
 
Genco Erkal’ın uzun yıllardır sahneye taşıdığı Nâzım Hikmet’in ve Bertolt Brecht’in yapıtları kimi zaman ayrı ayrı, kimi zaman birlikte buluştu seyirciyle. Genco’nun bu düzenlemelerini izlemek, çok beğendiğiniz, çok etkilendiğiniz bir kitabı döne döne al baştan okumaya benziyor. Hani her okuyuşta yeni bir yanını keşfeder, farklı bir tat alır, yepyeni bir deneyim kazanırsınız ya, Genco-Nâzım-Brecht üçlüsü ve sahnedeki izdüşümü Tülay-Genco ikilisi işte aynı duyguyu yaşatıyorlar. Bu kez farklı bir mekânda, Moda’daki tarihî Mahmut Muhtar Paşa konağının bahçesinde izledik şöleni. Yeni baştan okuduk bütün şiirleri, yeni baştan katıldık bütün şarkılara; hep aynı coşkuyla. 
 
Bu konak 1870’lerde bir İtalyan mimarın yaptığı ve cephesinin mermer olmasından dolayı “Mermer Konak” diye tanınmış. Daha sonraları Osmanlı Devletinde Bahriye Nazırı ve Berlin Sefiri olarak görev yapan Mahmut Muhtar Paşa, bu görevleri sona erdikten sonra burada yaşamış. Konak, bugün “yıkılmış caminin yerinde kalan mihrabı” misali harap ama ayakta. Genco Erkal işte bu konağı ve (birkaç blok uzunluğundaki) görkemli bahçesini yaz oyunlarının mekânı olarak seçmiş; iki yüz kişilik bir açıkhava tiyatrosuna dönüştürmüş, oyunu da konağa ve bahçeye göre yeniden düzenlemiş. Hakan Özipek’in oyuna boyut katan ışık tasarımı ve Yiğit Özatalay, Deniz Doğangün, Çağdaş Engin üçlüsünün canlı müziği eşliğinde asırlık ağaçların ortasında izliyoruz oyunu. 
 
Nâzım’la Brecht’i buluşturan oyunda dünyanın hâl-i pürmelali, baskı, zorbalık, adalet, savaş, barış, hapislik, vatan hasreti, aşk ve sevgi, kısaca yaşamaya dair her şey tartışılıp, daha adil ve paylaşımcı bir dünyaya duyulan özlem dile getiriliyor. Hem de nasıl bir dile getirme. O tarihî konak kâh Çamlıca’da özlenen bir köşk oluyor penceresinde Piraye ile, kâh ruhunu satmak için şeytanı arayan Faust’un Prag’daki sarayı, kâh Nâzım’ın hücresinden avluya açılan demir parmaklıklı kapısı. 
 
Tülay Günal, Piraye’yi, Münevver’i, Nazi subayını konağın pencerelerinde, balkonlarında, bahçesinde başarıyla canlandırırken muhteşem sesi ve yorumuyla da ezgileri kanatlandırıyor. Genco Erkal, her zaman karşısında şapka çıkardığımız her zamanki büyük sanatçı, her zamanki büyük oyuncu ya da zamansız usta. Umutsuzluk, karamsarlık, bezginlik, tiksinti ve öfke içindeki yaz akşamlarımıza anlam katmak için kaçırılmaması gereken bir oyun “Güneşin Sofrasında - Nâzım ile Brecht”.
 
Çok şükür yaşıyoruz. 
Genco’nun şavkı vuruyor bize, 
kediye, geceye, tiyatroya, bir de ömrümüze…  
 
14, 15, 16, 22, 23 Temmuz, 21.00’de.
Moda Cad. No:158, Kadıköy - 0542 609 5186   
Otopark girişi: Hacı İzzet Sok. No: 7
Bilgi: www.dostlartiyatrosu.com
Gişe ve bilet satışı: 0542 609 51 86