Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | DOT’un Yeni Projesi Makas Oyunları

DOT’un Yeni Projesi Makas Oyunları

06 Ekim 2013 - 06:10 | Makas Oyunları-1 afişi
DOT, 2013-2014 tiyatro döneminde 2011’de Britanya’da başlayan “Theatre Uncut” isimli kısa oyun yazım ve okuma projesindeki oyunların arasından seçilen Makas Oyunları’nı sahneliyor…Sanat yönetimini Murat Daltaban’ın üstlendiği, güncel ve politik kısa oyunların yer aldığı projenin ilk oyunu olan MAKAS OYUNLARI 1’de Anders Lustgarten’in “ŞİŞMAN ADAM”, Mark Ravenhill’in “PANKART”, Dennis Kelly’nin “HASSAS” ve David Greig’in “BAZI ŞEYLER ÇOK SAÇMA” adlı oyunları yer alıyor.

Theatre Uncut hakkında

2010 yılında Britanya’da projenin yönetmenleri Emma Callander and Hannah Price tarafından, “Fikir gayet basit. Proje kapsamında oyun yazarlarından, içinde bulundukları mevcut politik durumlara cevaben yepyeni kısa oyunlar yazmaları istendi. Bu metinler daha sonra sınırlı bir süre boyunca herhangi bir yerde oynanmak üzere, isteyen herkesin kullanımına sunuldu,” sözleriyle tanıtılan Theatre Uncut, 2011 yılında Edinburgh Uluslararası Tiyatro Festivali’nde yapılan okumalarla başladı ve her yıl yeni yazarlar ve yeni oyunlarla devam ediyor. İlk 3 yılda projede, İngiltere, İskoçya, Amerika, Arjantin, İspanya, Yunanistan, Suriye, İzlanda ve Mısır’dan oyun yazarları yer aldı, oyunlar 3000'in üzerinde oyuncu tarafından 4 kıtada 17 ülkede sahnelendi. Seyirciyi dünyada olup bitenler hakkında düşündürmek, tartıştırmak ve tepki vermesini sağlamak amacıyla tasarlanan proje, 2012 Edinburgh festivalinde, Theatre Uncut Fringe First, Herald Angel ve Scotsman Spirit ödüllerini aldı.

Emma Callander ve Hannah Price, DOT’un projeyi gerçekleştirmesiyle ilgili olarak da şöyle diyorlar:
“Oyunların İstanbul’da ve kentin tarihinin tam da şu anında sahnelenmesi umuyoruz ki verimli tartışmalara önayak olacak.“

Makas Oyunları 1 tanıtım fotoğrafı


Oyunlar

Şişman Adam / The Fat Man (ingiltere)
Yazan: Anders Lustgarten, Yöneten: Serkan Salihoğlu, Oyuncu: İbrahim Selim

Durmaksızın yalan söyleyen ve her krizden bir şekilde paçayı kurtaran şişman adam kapitalizmin ve onun dev cüssesine karşı durmanın hikâyesi…

Kapitalizm şişman adamdır. Tonton şişko adam ortama hâkimdir. İnsanların sırtını sıvazlar. Herkese içkiler ısmarlar. Herkese kendini iyi hissettirir. Lömbür lömbür, pasaklı şişkolardan değildir. Köpek balığına benzer, atak, jilet gibi ama göbekli.

Pankart / A Bigger Banner (ingiltere)
Yazan: Mark Ravenhill, Yöneten: Serkan Salihoğlu, Oyuncular: Elvin Aydoğdu, Su Olgaç, Tuğçe Altuğ, Can Şıkyıldız

60 yıl arayla aynı hayallerle yola çıkmış iki çift. Devrim mücadelesinin dünü, bugünü. Geçen zamanda alınan yol. Bir olasılık olarak “daha iyi bir dünya”ya dair ortak umutlar. Devrim koca bir hayal olabilir mi?

- Öfkeli misin?
- Acayip öfkeliyim.
- Öfkeli halini seviyorum.
- Öfkeliyken çok güzeliz.


Hassas / Fragile (İskoçya)
Yazan: David Greig, Yöneten: Murat Daltaban, Oyuncular: Murat Daltaban, Tuğrul Tülek

Şehirdeki akıl hastanelerinin bütçelerinde kesintiler yapılmaktadır. Klinikler kapanır. Jack, bir gece terapisti Caroline’nin penceresine tırmanır. Bazı şeyler, diktatörlerin yönettiği dünyalar misal, değişebilir. Değişemezmiş gibi gelse de. Belki de artık insanların yataklarının altından çıkmalarının zamanıdır.
- Çok basit. Biz yeterince önemli değiliz.
- Hayır, öyle değil.
-Hayır, öyle. Yeterince önemli olsaydık bize bunu yapmazlardı...
Klinikteki herkes, hatta hepimiz. Yeterince önemli değiliz.
Tamamen önemsiz olduğumuz için değil, bir tık önemliyiz.
Ama yeterince önemli değiliz.


Bazı Şeyler Çok Saçma / Things That Make No Sense (İngiltere)
Yazan: Dennis Kelly, Yöneten: Tuğrul Tülek, Oyuncular: Deniz Türkali, Pınar Töre, Enis Arıkan

Pentagon‘u hacklediği için yaşlı bir teyze, cinayete teşebbüsten 20 yıl hapis cezasıyla yargılanan henüz doğmamış bir çocuk, milyarlarca dolar akladığı için bir evsiz… Herkesin suçlu olduğu bir dünyada, bir sorgu odası…
A: Ne yapalım? Böyle.
B: Böyle işte.
A: Yanlış ama böyle işte.
B: Öyle işte.
A: Böyle işte.DOT’ta geçtiğimiz tiyatro döneminde başlayan, Ali Taylor’ın yazdığı, uyarlaması, çevirisi ve rejisi Tuğrul Tülek’in imzasını taşıyan Yüksek/Overspill, 4 Ekim’de başlayarak bu sezon da sürecek.

Mehmetcan Mincinozlu, Onur Öztay ve Aykut Akdere’nin rol aldıkları oyun herkesin dövüşmeyi, en azından dövüş izlemeyi sevdiği görüşüne dayanan yapısıyla, son zamanlarda ülkemizdeki savaşa girmek hevesiyle de örtüşüyor.
Mekan Artı sezonu 10 Ekim’de “80’lerde Lubunya Olmak” ile açıyor

“80’lerde Lubunya Olmak” oyununda farklı bir sahneleme ile seyirci 1980’lerde bir pavyona davet edilerek trans bireylerin hayatlarına ortak ediliyor ve en genci bugün 50 yaşında olan dört Trans birey bize Türkiye’de Lubunya olmanın genel ve özel tarihini anlatıyorlar.

Oyunda parklarda, üçüncü sınıf otellerde, randevuevlerinde, gece kulüplerinde, Pürtelaş’ta, Bayram Sokak’ta, Dolapdere’de, sokaklarda, karakollarda, kışlalarda yaşamak için direnen, hayata delicesine tutunan ve çoğu zaman birbirlerinden başka sarılacak kimsesi olmayan Lubunya bireylerin gözünden bu ülkenin korkunç bir döneminin korkunç hikayesi gözler önüne seriliyor.

İzmir’de faaliyet gösteren Pembe Siyah Üçgen Derneği’nin 2012 yılında yayınladığı aynı adlı kitaptan uyarlanan oyun Ufuk Tan Altunkaya tarafından sahneye uyarlandı. Tamamen, gerçekleştirilen söyleşilerden oluşan metinde, hiç bir değişikliğe gidilmeden, trans bireylerin kendi kelimeleri ile sahne uyarlaması gerçekleştirildi. Oyunda Ayşe Gülerman, Burcu Şeyben, Elit Çam ve Neşem Akhan rol alıyorlar.Şahmeran’ın Bacakları sahnelenmeye devam ediyor

Geçen sezon sahnelenmeye başlayan Şahmeran'ın Bacakları bu sezon da sahnelenmeye devam ediyor. Murathan Mungan'ın Cenk Hikayeleri Kitabında da yer alan "Şahmeran'ın Bacakları" Tiyatro Artı tarafından anlatı geleneğiyle sunuluyor. Ufuk Tan Altunkaya'nın yönettiği, Cansu Dağ, Elit Çam, Gülay Hayır, Mehmet Ali Gümüş ve Murat Baykan rol aldıkları oyun 25 Ekim tarihinde yeniden gösterime giriyor!

Aşk, ihanet, özgürlük, yalnızlık, varoluş, kader ve insanoğlu üzerine benzersiz bir hikâye...

Bir masal. Bir ihanetin masalı. İnsanoğlunun ihanetine dair bir masal. Yılan soylu, insan dönektir bu masalın ikliminde. Peki nedir bu Şahmeran'ın masalı? Kimdir Şahmeran? Yüzyıllardır ne anlatır köy kahvelerinin kerpiç duvarlarından, cümle taşra illerinin kıraathanelerine uzanan görkemli ve gezgin sureti? Kırlent yüzlerinden, karyola eteklerine dek nakışlanan Şahmeran ne anlatır bu insanlara? Nedir Şahmeran hikayesinin bağrında sakladığı zehir?Bu zehir ki bin yıldır bir masal tadında ağızdan ağza yayılıp durur?Didem Kaplan’ın yazıp yönettiği “Uzak”, seyirciyi coğrafyamızın değişmeyen gerçekleriyle ve kaderiyle yüzleştiriyor. 1988 Halepçe Katliamı’ndan yola çıkan oyunda Burcu Halaçoğlu ve Pınar Özer yer alıyor.

Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda "Sokağa Çıkma Yasağı"Trabzon Devlet Tiyatrosu, 2013-2014 tiyatro sezonunu Civan Canova’nın ödüllü oyunu "Sokağa Çıkma Yasağı" ile 3 Ekim Perşembe günü açtı.

M.Doğan Yağcı’nın yönettiği, düşle gerçek arasında gidip gelen bu oyunda sokağa çıkma yasağı sonucunda bir otelde bir araya gelen insanların, birbirleriyle ve kendileriyle olan iletişimsizlikleri, yalnızlıkları, tepkisizlikleri anlatılıyor.

Oyunda, Yavuz Topçuoğlu, N.Mert Hürol, M.Ceyhun Gen, Uğur Keleş, F.Didem Özkavukçu ve Fatma Kum rol alıyor.