Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Güzel haberler
17 Ağustos 2013 - 12:08 | Alternatif Sahneler”in ilk festivali “Altfest’13” Ekim’de başlıyor.
2013-2014 tiyatro sezonunun eşiğindeyken geçmiş ve gelecek dönemden güzel haberler vererek yazılara başlayalım istedim. Haberlerin biri İstanbul’dan, diğeri Eskişehir’den
Altfest’13 Başlıyor

2011’de yedi tiyatro mekanının, mekânların devamlılığına katkı sağlamak, ortak sorunlarına ortak çözümler üretmek üzere bir araya gelerek oluşturduğu “Alternatif Tiyatro Mekânları Ortak Girişimi” iki yıl boyunca çeşitli etkinlikler ve dayanışma örnekleri ile varlığını sürdürdü. Artık “Alternatif Sahneler” ismiyle yoluna devam edecek bu birlikteliğe bir festival organizasyonu ekleniyor. “AltFest’13”, 5-13 Ekim 2013 tarihleri arasında, “ikincikat”, “karakutu”, “Kumbaracı50”, “Maya Cüneyt Türel”, “Mekan Artı”, “sahne hâl” ve “Şermola Performans” sahnelerinde gerçekleşecek.

“İkincikat”ın oyununda Barış Gönenen ve Veda Yurtsever İpek.


Daha önce sahnelenmemiş yerli metinlere ve yapımlara yer verilecek festival iki ana bölümden oluşuyor: Yapım ve okuma tiyatrosu. Festival süresince atölyeler ve söyleşiler de düzenlenecek. İki ana bölüm dışındaki “Festival Özel Gösterimi” bölümünde de, seyirciyle yeniden buluşacak olan yapımlar yer alacak.

Tiyatro Nienor
Festival kapsamındaki “Yapım Bölümü”nde; “destar tiyatro”, “EKİP”, “gnlev”, “ikincikat-tiyatro”, “POV”, “Tiyatro Artı”, “Tiyatro Fobi”, “Tiyatro Hâl”, “Tiyatro Nienor”, “Yan Etki” ve “Vagon” toplulukları yeni ve özgün metinleriyle prömiyer yapacaklar.
“Okuma Pazarı” bölümünde ise, yazarların sahnelenmemiş metinleriyle yaptıkları başvurular arasından, Ayşenil Şamlıoğlu, Sibel Arslan Yeşilay ve Tilbe Saran’ın seçeceği oyunlar, okuma tiyatrosu olarak sunulacak.

“Gezerken”in Gezi Parkı’ndaki ilk gösteriminden sonra selam


“Festival Özel Gösterimi” bölümünde ise, “Altıdan Sonra Tiyatro”, “BGST”, “Seyyar Sahne” ve “tiyatrotem”in daha önce sahnelenen özgün oyunları yeniden seyirciyle buluşacak. Ayrıca bağımsız bir yapım olan ve direniş sırasında Cem Uslu-Mirza Metin-Özen Yula ve Yiğit Sertdemir’in bir araya gelerek oluşturdukları “Gezerken” projesi de özel gösterim içerisinde yeniden sahnelenecek. Program www.altfest.org ve sahnelerin web sayfalarında.

Eskişehir Ödüle Doymuyor

Çeşitli ödüller alan “Özgürlüğün Bedeli – Monserrat”


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2012-2013 sezonunda aldığı 17 ödülün yanı sıra yeni sezon için 12 ödüle de aday gösterildi.

Şehir Tiyatroları geçtiğimiz sezon 8 yeni oyun sahneleyerek rekor seyirci sayısı ile sezonu tamamladı. Oyunların kalitesi, seyircinin beğenisi ve sahnelerin doluluğu noktasında çok başarılı bir sezon geçiren Şehir Tiyatroları, ülkemizde verilen neredeyse tüm ödül organizasyonlarında adından bahsettirdi ve birçok ödüle layık görüldü. Kurum olarak değer görüldüğü Eleştirmenler Birliği Jüri Özel Ödülü’nün ardından, Sanat Kurumu 2012-2013 Tiyatro Ödüllerinden iki, Çağdaş Gazeteciler Derneği Ödül Değerlendirmesinden iki, Direklerarası seyirci ödüllerinden 12 ödül alan Şehir Tiyatroları, Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri kapsamında 12 ödül adaylığı aldı. Sahnelediği tüm oyunların yönetmeni, tasarımcısı ve oyuncularının ödüllendirildiği, başarısını seyircileri ve alkışlarıyla perçinleyen Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni Basri Albayrak, “ Geniş bir repertuar, kaliteli oyunlar, yüzde yüzü geçen doluluk oranı, seyircimizin alkışları ve beğenisi bize rüya gibi bir sezon yaşattı. Bunun bir rüya olmadığını ispatlarcasına birbiri ardına gelen ödüller mutluluğumuzu ve motivasyonumuzu en yüksek seviyeye çıkardı. Sezon başında projelerimizi ve sanatçılarımızın rol dağılımlarını hazırlarken öngördüğümüz her şeyin karşılığını aldık, almaya da devam ediyoruz. Söyleyebileceğim tek şey bu mesleğe kendisini adamış her sanatçı arkadaşımın böyle bir mutluluğu yaşamasıdır,” diyerek sevincini sanatçı arkadaşlarıyla paylaştı.