Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Mayıs Buluşması

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Mayıs Buluşması

07 Mayıs 2015 - 11:05 | Leonce ile Lena'dan bir görüntü
İstanbul Devlet Tiyatrosu yedi ilden yedi oyunu İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. Adana, Erzurum, Diyarbakır, Konya, Sivas, Trabzon ve Van Devlet Tiyatroları’nın oyunları Mayıs ayında İstanbul Devlet Tiyatrosu sahnelerinde sergilenecek.

 

LEONCE İLE LENA (Adana Devlet Tiyatrosu)

(12-13-14-15-16-17 Mayıs Cevahir 1)
 
Prens Leonce ile Prenses Lena. Kaçıyorlar onları birbirleriyle evlenmek zorunda bırakan krallıklarından. Hayali bir mekanda karşılaşıyor, yine birbirlerine âşık oluyorlar.

Yazan: Georg Büchner, Çeviren: Adalet Cimcoz, Yöneten: Baki Erdi Mamikoğlu, Oyuncular: Mazlum Taşkıran, H.Barış Özkan, İ.Gözde Korbek, Hülya Yıldız, M.Akif Özdemir, Recep Kekil, Didem Alesoy, Ömer Bertan, Ozan Sargın.

 

 

DİKTAT ( Diyarbakır Devlet Tiyatrosu)

(12-13-14-15-16-17 Mayıs Küçük Sahne)

 

Bizler, hepimiz birer çocuğuz; bırakın da barış içinde huzurla oynayalım. Ama dualarımızın gerçek olacağına inanacak kadar saf mıyız? Dünyanın, bizim umutlarımız, dileklerimiz doğrultusunda bir yörüngeye mi oturacağını düşünüyoruz? Yanıtımız hayır. Barış, barış sözünün içine kısılıp kalmış. Savaş, çelikten ve etten. Kelimeler ise bunları asla karşılamıyor. Gidiyor, ayrılıyor, bırakıyor, terk ediyoruz. Bunun böyle bitmesi bizim elimizde değildi. Daha önce yazılmıştı. Her şey önceden belliydi.

 

Yazan: Enzo Cormann,  Çeviren: Nükhet İzet, Yöneten: Işıl Kasapoğlu, Oyuncular: Mümtaz Aydoğan Mengi,Fatih Yurdakul.

 

 

 

ÇIKMAZ SOKAK ÇOÇUKLARI (Erzurum Devlet Tiyatrosu)

(12-13-14-15-16-17Mayıs Cevahir 2)

 

Sisteme rağmen hayata tutunmaya çalışan 3 yetim. ‘Amerikan Rüyası’nın trajikomik halleri…

 

Yazan: Lyle Kessler,  Çeviren: Ali Neyzi, Yöneten: Kuvvet Yurdakul, Oyuncular: Emrah Keskin,Levent Aras,Sezai Yılmaz.

 

 
TARLA KUŞUYDU JULIET (Konya Devlet Tiyatrosu)

(13-15-16-17Mayıs Üsküdar Tekel)

 

Shakespeare öyle bir hikâye yazdı ki dünyanın en trajik aşk hikayelerinden biri oldu. Birbirini delice seven Romeo ve Juliet, ailelerinin birbirine olan düşmanlığı yüzünden kavuşamaz. Buna dayanamayan Juliet, zehir içerek intihar eder; bunu gören Romeo ise şişedeki kalan zehiri içer ve iki âşık birlikte ölürler. Peki eğer Romeo o zehri tam içeceği sırada Juliet gözlerini açarsa. Romeo ile Juliet kavuşup evlenirlerse, bir de kızları olursa… Ha tabi bu sırada Shakespeare’i de unutmamak lazım. Yarattığı karakterleri yalnız bırakır mı? Tabii ki hayır. Ya Juliet’in o çok sevgili dadısı Romeo’ya âşık olur, papaz da iyice bunarsa… Bakalım bu trajik aşk, nasıl bir komediye dönüşür?

 

Yazan: Ephraim Kıshon  Çeviren : Hale Kuntay Yöneten: Ferdi Dalkılıç Oyuncular: Bengisu Gürbüzer Doğru, Doğan Doğru, Can Ali Çalışandemir.

 

 
 
GÜLÜNÇ KİBARLAR (Sivas Devlet Tiyatrosu)

(15-16-17 Mayıs A. Mithat Efendi Kültür Merkezi)

 

Soyluluğa özenen Cathos ve Madelon, babalarının evlenmeleri için bulduğu iki soylu adaydan daha da soylusunu isterler. Ama La Grange ve Du Croisy’nin oyununa gelerek onların uşaklarıyla zaman geçirmek zorunda kalırlar.

 

Yazan:  Moliere,  Çeviren: İ.Galip Arcan,  Yöneten: Kubilay Karslıoğlu, Oyuncular: Volkan Gündüz, Burçhan Göze, S.Veysel Zurnazanlı, Filiz Demiralp, Begüm Şahin, Özge Günay Göze, Elvan Demirez, Can Atak, Mehmet Demiralp, Özgür Dikbaş, Şura Adınır, Abdullah Yıldırım, Ali Tarık Tosun, Kağan Şenbaş, Enes Doymuş, Hakan Ersöz, Belgin Ünlü, Zehra Tosun, Bediha Albayrak, Ezgi Koç, Sedanur Ünlü.

 

 
RULET (Trabzon Devlet Tiyatrosu)

(19-20-21-22-23-24 Mayıs Cevahir 1)

 

Oyun 1943 yılının Mart ayında Stalingrad’ın  doğu bölgesinde Rus kontrolünde bulunan ve Alman savaş esirlerinin bulunduğu küçük bir tutukevinde geçer. Olayın geçtiği tarih Almanların Stalingrad’ı bir milyona yakın askerle ısrarla kuşatmak istediği fakat taktik hatalar ve ısrar sonucu kaybetmeye başladığı dönemde geçer. Büyük Nazi rüyası hızla sona doğru sürüklenmektedir. Bu sırada bir Alman tabur komutanı binbaşı ve aynı birlikteki başçavuş müthiş bir çarpışmadan sonra sağ kalanlarla geri çekilmeye çalışırken bir Rus birliğince pusuya düşürülür ve etrafı çevrilir. Çatışma sonunda birkaç subay, binbaşı ve başçavuş yaralı olarak yakalanır bir onbaşı ve iki er de ağır yaralı olarak kurtarılır. Ağır yaralılar birkaç gün içerisinde hayatlarını kaybederler. Binbaşı ile başçavuş ise iyileşme emareleri gösterir. Bunun üzerine Rus birlikleri bu iki askeri kendi kontrollerindeki kafatası tümenine getirip hapseder.  Acaba burası gerçekten Rus askeri ceza evi midir?

 

Yazan: Kosta Kortidis, Yöneten: Nesimi Kaygusuz, Oyuncular: M.Ceyhun Gen, Yavuz Topçuoğlu, Ahmet Uzuner.

 

 
 
Kİ KALAS BİR HEVES  (Van Devlet Tiyatrosu)

(8-9-10 Mayıs Küçükçekmece Kültür Merkezi)

 

Abdülhamit döneminde orta direk bir tiyatronun oyuncusu Hamdi Efendi’nin, oyun esnasında tiyatroyu terk etmesi üzerine Şehzade Camii avlusunda bıçakçılıkla iştigal eğleyen Abdürrezak Efendi’nin sahneye çıkarılışı ve dönemin “kaos”u içerisinde gelişen gülünç durumların, danslı, müzikli hikâyesi taklididir.

 

Yazan: Erhan Gökgücü | Yöneten : Burak Karaman  Oyuncular: Emin Gürsoy,Özgür Titiz,Abdulselam Çok,Demet Boci,Batuhan Yalçın,Tolga Gülcüler,Kenan Önsever,Havva Didem Gerçek,Nedim Salman

 

 

İletişim: 0212 292 39 00 / 109-138  

 

Irish Mafia'dan KONUSUZ MUTSUZLUK

 
 

Zekâsı büyümeyen bir çocuğun, hapsedildiği bedenin içinde intikam duyguları besleyen İniç’in öyküsü. Yıllarca bir doktorun ihtiraslarına ve annesinin çaresizliğine kurban gitmiş İniş’in öfke patlamasına şahit oluyoruz.

 

Elinden hayatı, çocukluğu, insanlığı alınmış İniç, mutfakta yatan iki cesedi şimdi dedektiflere açıklamak zorunda. Her kurduğu hikâye sonunda yıkılıyor ve dedektifler çözmek için başa dönüyor.

 

Yazan ve yöneten: Can Ceylan, Dekor tasarımı: Ecem Düyen, Işık ve efekt: Oktay Şahinler, Oynayanlar: Esat İşler, Duygu Aktoprak, Deniz Poyraz Genç, Tuğba Balcı, Serhat Duran, Namık Emre Abuş.

23 Mayıs’ta Tatavla Sahne’de.

 

Firuzağa Cad. Taktaki Yokuşu 2B Cihangir

   0212. 233 52 30

 

 

 

Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 10. Yaşını Kutlamaya hazırlanıyor

 

 

 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde düzenlenen 10. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 21-25 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Festival bu yıl da her yıl olduğu gibi dolu dolu ve oldukça renkli bir programa sahip. Türkiye’den katılacak farklı tiyatroların yanı sıra, İtalya, Fransa, Hollanda, Bulgaristan, Letonya, Moldova’dan katılacak yabancı topluluklar eşliğinde gerçekleştirilecek olan festival, 5 gün boyunca birçok oyunun yanı sıra atölye çalışmasına da ev sahipliği yapacak. Festival bünyesinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının “ Parçacık” adlı yeni çocuk oyunu da minik izleyiciler ile buluşacak.

 

Eskişehirli minik izleyicilerin unutamayacakları güzellikte bir festival geçirebilmeleri için Şehir tiyatroları, 10. yıla özel olarak 21 Mayıs günü Sazova Bilim Kültür ve Sanat parkında gerçekleştirilecek olan açılış karnavalının görkemli ve birçok renkli sürprizlerle dolu gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma sürdürüyor.

 

 

İletişim: 0222. 211 55 00 / 1218  

 

 

 

 

 
 

CerModern'de 1 Mayıs-1 Ağustos arasında sergiler ücretsiz