Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Makas Oyunları’nın kara mizahı

Makas Oyunları’nın kara mizahı

15 Şubat 2014 - 07:02 | "Makas Oyunları 2 - Ev Ekonomisi"nde Deniz Türkali
DOT, Makas Oyunları 2’de de sanatçı sorumluluğunu, vatandaş bilincini ve haysiyetini yansıtan seçimlerini sürdürüyor
DOT, Theatre Uncut’ın kısa oyunlarından yaptığı özel seçkiyi “MAKAS OYUNLARI” ismiyle 2013-2014 sezonunda İstanbul’da sahnelemeye devam ediyor. Gösterimi sonuna yaklaşan Makas Oyunları 1 devam ederken, Makas Oyunları 2 devreye girdi.
 
Ev Ekonomisi’nde Esin Harvey ve Ezgi Bakışkan.
Yeşim Bakırküre’nin dekor, Kemal Yiğitcan’ın ışık, Özgehan Özturan’ın müzik, Serkan Salihoğlu’nun video tasarımlarıyla sunulan üç oyundan Ev Ekonomisi, İngiliz yazar Lucy Kirkwood’un yapıtı. Oyun Murat Daltaban’ın rejisiyle sunuluyor. 
 
 
Gırtlağa kadar borç içindeki devletler, özelleştirme adı altında ülkenin doğal zenginliklerini, üretim araçlarını, gelir kaynaklarını üç otuz kuruşa önlerine gelene peşkeş çekerken, insanların öz varlıklarına göz dikerken, oyundaki muhasebeci de müşterisine borcunu ödemesi için benzer bir öneri götürür. Denizin sağını, solunu bile satmaya kalkışır.
 
Esin Harvey ile Ezgi Bakışkan, uyumlu bir ikili olarak bu yürek burkan oyunun zeminini hazırlarken, Deniz Türkali unutulmaz bir oyunculukla “Ev Ekonomisi”ni taçlandırıyor.
 
"Bedel"de Mert Öner ve Duygum Girginer.
 
“Bedel” adlı ikinci oyun Yunanistan’dan geliyor. Lerna Kitsopoulou’nun yazıp, Pınar Töre’nin yönettiği oyun, bizim için de çok bildik alışkanlıkları ve koşulları dile getiriyor. Dört yanı kuşatan AVM’lerle, bireylerin ve ailelerin yaşamının nasıl kuşatıldığına tanık oluyoruz. Galiba Ege’nin iki yakası, hep benzer çileleri yaşamaya yazgılı. Bir kara komedi ve ülkelerin kara yazgısı mı demeli buna?
 
İskoç yazar David Greig’in oyunu “Köy”, Murat Daltaban’ın rejisi ve Gizem Erdem ile son zamanların başarı yıldızı her oyunda biraz daha parlayan İbrahim Selim’in oyunculuklarıyla seyirciyi sürükleyip götürüyor. Komiserlerin, polislerin yaklaşımını izlemek, özellikle de şu günlerde çok “manidar”. DOT, Makas Oyunları 2’de de sanatçı sorumluluğunu, vatandaş bilincini ve haysiyetini yansıtan seçimlerini sürdürüyor.
 
"Köy" oyununda İbrahim Selim ve Gizem Erdem.
 
Makas Oyunları 1-  20, 22, 27 Şubat 19.00’de, Makas Oyunları 2  - 19,20,21,22,26,27,28 Şubat ve 1 Mart  21.00’de son temsillerini sürdürürken 1 Mart'ta da "Makas Oyunları 3" başlayacak. DOT'un yeni oyunu "Fight Night" Mart 2014'te başlıyor. 
 
 
 
Theater Uncut Projesi yönetmenlerinin teklifi ile 2014’te DOT - THEATRE UNCUT işbirliği ile “THEATRE UNCUT İSTANBUL” projesinin gerçekleştirilmesine karar verildi.
 
“THEATRE UNCUT İSTANBUL” Kısa Oyunlar Projesi, 22-28 Şubat tarihlerinde Hannah Price yönetiminde yapılacak bir haftalık workshop ile başlayacak.
Hannah Price’ın yöneteceği workshop çalışmasına, Britanya’dan oyun yazarları Davey Anderson ve Stef Smith, Türkiye’den oyun yazarı ve edebiyatçı Ayfer Tunç, Berkun Oya, Hakan Günday, Derem Çıray katılacak.
 

Projenin yazarları

Üst sıra: Stef Smith, Davey Anderson, Ayfer Tunç - Alt sıra: Berkun Oya, Derem Çıray, Hakan Günday
 
“THEATRE UNCUT İSTANBUL” projesinin kısa oyunlarının ilk okuması İKSV Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında yapılacak. “THEATRE UNCUT İSTANBUL” projesinin kısa oyunları İstanbul’un ardından, Edinburgh Tiyatro Festivali, Fringe programı kapsamında, 18 Ağustos 2014’te Traverse Theatre’da okunacak. Edinburgh okumasında 3 İngiliz ve İskoç oyuncu ve Dot’un 3 Türk oyuncusu sahnede olacak.
 
Oyunları, İstanbul ve Edinburgh okumalarında Murat Daltaban, Emma Callander ve Hannah Price yönetecek.
 

Mandela Anıtı

 
Parmaklıklar ardındaki Mandela.
 
Nelson Mandela’nın anısına Güney Afrika’da bir anıt dikildi. Anıt, Mandela’nın hapis yattığı yıllar unutulmasın diye hücre parmaklıklarını simgeleyen 50 çelik çubuktan oluşuyor. Ama anıtın en önemli özelliği, ancak belirli bir uzaklıktan bakılınca Mandela’nın görünmesi.
 

Ionesco’nun Sıkıntısı 

ya da

Bir Yaz Dönümü Gecesinde Bir Kel Şarkıcı

 
2013 yılında kurulan Tiyatro Yüz, Eugène Ionesco’nun “Kel Şarkıcı” oyunuyla William Shakespeare’in “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” oyununun Çetin Ok ve Kamer Yıldız tarafından uyarlanıp yönetilen kolajını sahneliyor. İki oyundaki karakterlerin arasındaki uyumsuzluk ve iletişimsizlik sahnede varoluşsal bir sorun olarak sunuluyor.
 
 
Dekor tasarımı Zülfinaz Doğan Eşitmez’e, ışık tasarımı Ümit Eşitmez’e ait olan oyunda Caner İnce, Gizem Kurt, Gökçe Camgöz, Güneş Uren, Nesrin Aksu, Orçun Avşar ve Serhat Dumanlı rol alıyor.
 
Oyun 16 ve 23 Şubat tarihlerinde, saat 20.30’da Emek Sahnesi’nde izlenebilir. 
 
İletişim: 0532. 722 05 86
 

İstanbul’da Picasso Sergisi

Picasso: Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler

 
İspanya Büyükelçiliği ve Cervantes Enstitüsü'nün lojistik desteğiyle Pera Müzesi ve Fundación Picasso-Museo Casa Natal, Málaga Belediyesi’nin işbirliği, İstanbullu sanatseverleri çok farklı bir Picasso sergisiyle buluşturuyor. 5 Şubat- - 20 Nisan tarihleri arasında Pera Mizesi’nde yer alan sergi, Picasso'nun İspanya, Málaga'daki doğduğu evden, Museo Casa Natal Koleksiyonu'ndan derlenen seçki, sanatçının üslupsal geçişlerinin örneklerini sunuyor. Picasso'nun sonu gelmez arayışlarla dolu kariyerinin bir yansıması niteliğindeki gravürler, farklı konuların realist betimlemelerinden kübist yorumlarına uzanırken, seçkiye seramikleri ve kişisel objeleri de eşlik ediyor.