Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Mayıs’ta Mekân Artı
04 Mayıs 2013 - 07:05 | Bir bölünmüşlüğün hikâyesi: Çok Hücreli Bölünen
Mekân Artı yedi oyunla sezonu kapatıyor
Mekan Artı Mayıs ayında yedi oyunluk bir program sunuyor. Sezon boyunca sahnelenen oyunların yanı sıra geçen sezon başlayan “Şiddet Üçlemesi 1 – Ayna” Mayıs ayında yeniden seyirci ile buluşuyor!

Mayıs ayı etkinlikleri içinde bir de yeni oyun başlıyor: Murathan Mungan’ın yazdığı “Şahmeran’ın Bacakları” 15 Mayıs’ta prömiyer yapıyor! Murathan Mungan’ın Cenk Hikâyeleri adlı kitabında da yer alan “Şahmeran’ın Bacakları” adlı öykü, Tiyatro Artı tarafından anlatılıyor!. Ufuk Tan Altunkaya’nın yönetmenliğinde sahnelenen oyun, Cansu Dağ, Elit Çam, Gülay Hayır, Mehmet Ali Gümüş ve Murat Baykan tarafından oynanıyor.

Mayıs boyunca izleyebileceğiniz oyunları kısaca sunuyorum.

Çok Hücreli Bölünen

Dönüşüyoruz! Her gün bir başkası oluyoruz. Aybike Esin Tumluer hazırladığı ve oynadığı oyunda bir kadının dönüşümleri sonucu topluma, sisteme, hayata, görüşlere olan karşıtlığıyla eleştirel bir bakış da sunarak, mizahın ne kadar önemli ve güçlü bir silah olduğunu da gösteriyor.

Cumartesi Annelerine gönderme: Bizde Yok


Bizde Yok

Daha önce tek seyircilik oyun konsepti gibi farklı türlerde denemeler yapan Tiyatro Artı, “Bizde Yok” ile simulatif bir kurgu içine yerleştirdiği seyirciyi, gerçeklikten uzaklaştırarak kurgunun içine alıyor. Esir alınma, esir olma ve otorite-güç-kurban üçlüsü üzerinden hareket ederek Türkiye yakın tarihine odaklanan oyun, Türkiye’nin siyasi tarihine ve insan hakları sürecine de yoğunlaşarak Cumartesi Anneleri üzerinden kurgusunu tamamlıyor.

Yazan-Yöneten: Ufuk Tan Altunkaya, Oyuncular: Bayhan Ekici, Cihan Esen, Cihat Süvarioğlu, Demet Ergün, Efe Can Erdal.

Bizi sokmayan yılan bin yaşasın: Kozalar


Kozalar

Ne istiyorlar bizden canım? Ne kötülüğümüzü gördüler. O kadar etliye sütlüye karışan var. Biz karışıyor muyuz etliye sütlüye? Biz karışmayız hiçbir şeylere... Herkes “şöyle olmalıymış, böyle olmalıymış” der dururlar. Dinlemeyiz bile. İnsanlar birbirini yiyormuş. Yemesinler! Biz mi “yiyin birbirinizi” diyoruz. Herkes evinin kapısını örterek çorbasını içip, etini, tatlısını yiyeceği yerde, terbiyeli çocuklar yetiştireceği yerde... Fakir fukaradan bize ne? Bize ne?..

Yazan:Adalet Ağaoğlu, Kurgu-Yöneten:Aybike Esin Tumluer, Oyuncular: Aybike Esin Tumluer, Ezgi Coşkun, Gülçin Yiğit .

12 kabinde, 12 seyirciyle göz göze 12 oyuncu: Ayna


Ayna (Şiddet Üçlemesi 1)

Kadına yönelik şiddet! Bu topraklarda onlar hep erken büyüyüp, erken ölürler. Dünyada onların yaşamları küçücük bir an...Bir varlar, bir yoklar... Şiddet, taciz, tecavüz hayatlarının özeti. Şimdi ufacık bir an için yine geldiler, başkalarının hayatlarını uzatmak için!

Konsept - Kurgu - Yöneten: Ufuk Tan Altunkaya, Metin: Didem Kaplan, Oyuncular: Ayşe Balmumcu, Cansın Asarlı, Çiğdem Aygün, Dilek Yorulmaz, Ece Eser, Gökçe Deniz Balkan, Gülay Hayır, Gülsün Odabaş, Milay Ezengin, Nurcan Şirin,Rana Büyükyılmaz, Serpil Bilgil

Çocuklara yönelik şiddet: Şeker


Şeker (Şiddet Üçlemesi 2)

“Şeker” çocukların kirletilmiş dünyalarını, onların gözünden ve dilinden aktarırken bir yandan da cinayete kurban gitmiş dört çocuğun hikâyesini sunuyor. Devletin döşediği mayınlarla ölen Ceylan Önkol, polis kurşunlarına hedef olan Uğur Kaymaz, üvey annesi ve üvey anneannesi tarafından öldürülen Fırat Sezer ve bir bayram günü şeker toplamak için gittiği evde tecavüz edildikten sonra bıçaklanarak öldürülen Türkan Ay.

Yazan-Yöneten: Didem Kaplan, Oyuncular: Ahmet Yaşar, Dilek Yorulmaz, Serpil Bilgil, Şakir Güler.

Tek seyircili seyirlik: üçKİŞİ


üçKİŞİ

Tek seyirciye oynanan bir oyun. Tüm tiyatro kurallarının, bilinen gösteri şekillerinin alt üst edildiği farklı bir deneyim. Tek başınıza bir cinayeti aydınlatmaya ne dersiniz?
Gerçek görecelidir. Gerçek nedir? Doğru nedir? Yanlış ve yalan nedir? Değer yargıları hakikati etkiler mi? Neden yalan söylenir? Kötülükten mi, bakış açısından mı? Farklı bir “Raşomon” uyarlaması.

Metin: Ryūnosuke Akutagava, Uyarlayan-Yöneten: Ufuk Tan Altunkaya, Oyuncular: Arda Çetinkaya, Berrin Karabaş, Cihan Esen, Fırat Uran, Murat Baykan, Neşem Akhan, Ümit Sural.

Oyun Tarihleri

Bizde Yok (2-16-30 Mayıs 2013 20:30)
Şiddet Üçlemesi 1 - Ayna (10-17-24 Mayıs 2013 20:30)
Şiddet Üçlemesi 2 – Şeker (7-21 Mayıs 2013 20:30)
Şahmeran’ın Bacakları (15-18-25-29 Mayıs 2013 20:30)
Kozalar (9-23 Mayıs 2013 20:30)
Çok Hücreli Bölünen (8 Mayıs 2013 20:30)
ÜçKİŞİ - Tek Seyircilik Oyun (31 Mayıs – 1 Haziran 2013 20:30)

(Mekân Artı İletişim: 0 212 224 57 56)