Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Perdeler açılıyor - II
07 Ekim 2016 - 04:10 | Emre Gümüş'ün yazdığı, Özen Yula'nın yönettiği 'Kadınlar Filler Vesaireler' BKM'de.
2016-2017 tiyatro döneminde toplulukların hazırladığı oyunları aktarmaya devam ediyoruz
 
 
Tiyatroadam'ın merakla beklenen yeni oyunu Nazim Hikmet'in çarpıcı eseri "İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?" Emrah Eren rejisi ve Tiyatroadam tarzıyla sahnede. Oynayanlar: Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegilç.
 
Bilgi: 0507. 116 18 18, 0212. 236 10 27
 
 
 
Hayal Perdesi ilk kez İstanbul Tiyatro Festivalinde, daha sonra Avignon Festivalinde  sergilediği “Üç Kız Kardeş”i sezon boyunca seyirciyle buluşturacak. Topluluğun yurtiçi ve yurt dışında büyük beğeni toplayan oyunu “İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz” bu yıl da sürecek.
 
Bilgi: 0212. 244 27 02, 0507. 443 74 17 
 
 
 
Yolcu Tiyatro çağdaş sanat hayatının önde gelen isimlerinden Fransız yazar Roland Topor’un  “Joko’nun Doğum Günü” adlı oyununu sahneye koyuyor. Mine Kırıkkanat’ın çevirdiği oyunu Ersin Umut Güler yönetiyor. Oyunda Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu,  Can Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede rol alıyor. Sistemin, insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun; su deposunda işçi olarak çalışan Joko‘nun başından geçenleri anlatıyor.
 
Bilgi: 0536. 769 37 95
 
 
 
İkincikat-karaköy Romanya’da Babadağ ve Köstence, İstanbul’da Sulukule, Kuştepe, Balat’taki Roman topluluklarından, Hatay ve Gaziantep’teki Dom topluluklarından bireylerle yapılan  röportajlara dayanarak Ayşıl Akşehirli ve Alexandru Berceanu tarafından yazılan ve Andreea Valean tarafından yönetilen “Ten Rengi” adlı yapıtla sezonu açıyor. Hayatı boyunca inkar ettiği kimliğini artık kabullenmek isteyen bir baba ile bilinmeyen bir geçmişle tanımlanmayı reddeden kızının öyküsü.
 
Bilgi: 0545. 462 4528
 
 
 
Kosta Kortidis’in “Camille,Taşın Kalbi” adlı oyunu Borusan Oto Dolmabahçe Sahne’de sergileniyor.  Reji ve dramaturjisini Kemal Başar’ın üstlendiği oyunda Begüm Topçu Turay, Kubilay Tunçer ve Serap Yılmaz rol alıyor. Oyun Fransız heykel sanatçısı Camille Claudel’in yaşam öyküsünü aktarıyor. 
 
Bilgi: 0212. 377 00 00
 
 
 
Uygur Gösteri Tiyatrosu geçtiğimiz yıl başlayan ve büyük ilgi uyandıran “Marko Paşa” müzikalini bu yıl da sürdürüyor. 16 Ekim’de CKM’de perde açtıktan sonra sezon boyunca Profilo’da oyunlarını sergileyecek olan topluluk Türkiye, Avrupa ve Amerika turnesine hazırlanıyor.
 
Bilgi: 0532. 302 19 19
 
 
 
İspanyol yazar Jordi Galceran'ın günümüz iş dünyasının acımasız yönlerini ortaya koyan Metot adlı oyunu bu yıl da Semaver Kumpanya sahnesinde sürüyor. Metot bir şirkete iş görüşmesine gelen dört kişinin tüm hünerlerini ortaya koyarak işi kapmaya çalışmalarını anlatıyor.
 
Geçen sezon başlayan ve bu yıl da devam eden Moliere’in “Cimri”sinde Serkan Keskin, Rojhat Özsoy, Gözde Şencan, Hakan Atalay, İbrahim Barulay, Sezin Bozacı, Ezgi Ulusoy, Murat Kılıç, Mustafa Kırantepe, Selen Şenay, Saniye Samra, Uğur Senkeri rol alıyor.
 
Bilgi:212. 585 59 35
 
 
 
Pürtelaş Tiyatro’nun geçen yıl gönülleri fetheden oyunu “Parçacıklar” bu sezona Moda Sahnesi’nde başlıyor.
 
Bilgi: 0216 330 58 00
 
 
 
Tiyatrokare, 25. Sanat mevsimini, Joseph Kesselring’in , Dünya Tiyatrosu klasikleri arasına girmiş olan “Ahududu” (Arsenik Kurbanları) oyunuyla açıyor.  Nedim Saban’ın uyarlayıp yönettiği  oyun, Kasım ayından itibaren yepyeni bir yorumla sahnelenecek. “Ahududu”‘da  insanlığa  büyük iyilik yaptıklarını  sanan  ve yalnızlığa çare bulduklarını düşünen  iki yaşlı deliyi Ayşe Kökçü ile Oya İnci oynuyor. İyilik yapılan kurbanı da Metin Zakoğlu canlandırıyor.
 
Tiyatrokare, “Ahududu”nun yanı sıra, Zülfü Livaneli’nin sevilen romanından uyarlanan “Leylanın Evi”ni  de oynamaya devam edecek. 
 
Bilgi: 0212. 243 4485
 
 
 
Emre Gümüş’ün yazdığı, Özen Yula'nın yönettiği “Kadınlar, Filler Vesaireler” adlı oyun aynı apartmanda yaşadıkları halde birbirini tanımayan üç kadının öyküsünü aktarıyor. Oyunda Vahide Perçin, Yasemin Çonka ve Açelya Topaloğlu rol alıyor.
 
Bilgi: 0212. 236 18 18
 
 
 
Etiler’deki salonundan Maslak Uniq Hall’e taşınan Tatbikat Sahnesi sezonu Erdal Beşikçioğlu’nun oynadığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” ile açıyor. Doug Wright’ın yazıp Beşikçioğlu’nun yönettiği ve Marquis de Sade’ın yaşam öyküsünü anlatan “Tüy Kalemler” de, Uniq Hall’da başlayacak.
 
Bilgi:  0533. 434 94 76 
 
 
 
Mekan Artı yeni sezonu Türkiye'de uzun yıllardır sahnelenmeyen, Jean Genet'nin 1956 yılında yazdığı, Ufuk Tan Altunkaya’nın yönettiği ve sıradan insanların gelip düşlerini gerçekleştirdikleri bir "yanılsamalar evi"nin konu edinen "Balkon" oyunuyla açıyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar - otorite - güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan "Balkon" bir başkaldırı oyunu özelliği taşıyor.
 
Bilgi: 0212. 224 57 56 
 
 
 
2016-2017 tiyatro sezonunda sahnelenecek olan "AKCİĞER" oyununun provaları başladı.  Moda Sahnesi'nde prömiyer yapacak olan oyunun oyuncu kadrosunda Engin Hepileri ve Nergis Öztürk var. Duncan Macmillan’ın yazdığı, Barış Arman’ın çevirisini gerçekleştirdiği oyunun Mehmet Birkiye yönetiyor. 
 
Bilgi: 0216 330 58 00 – 01
 
 
 
 
Elif Şafak'ın romanından uyarlanan Baba ve Piç ülkemizde ilk kez sahneleniyor. Doksan yıla dayalı çok yoğun ve zengin öyküleri içeren yapıtta 1915 yılında yaşanan olaylar; Türk ve Ermeni kökenli iki aile arasındaki ilişkiler üzerinden iki toplum incelenirken, erkeklerin zamansız öldüğü, geride hep kadınların kaldığı bir sülaleden dört kuşak kadının hikâyesiyle birlikte anlatılıyor.
 
Bilgi: 0212. 238 85 09