Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Perdeler Açılıyor III
14 Ekim 2016 - 05:10
“Perdeler Açılıyor” yazıları bu hafta sona eriyor. Gelecek haftadan itibaren değerlendirme yazılarımıza başlıyoruz
“Perdeler Açılıyor” yazıları bu hafta sona eriyor. Biliyorum, daha pek çok tiyatro var, ama bunlar benim ulaşabildiklerim ya da bana ulaşabilenler. Yıl boyunca diğer tiyatrolardan da haberler ve eleştiriler yer alacak.
 
 
 
1. 2.. 3... 4.... 5..... Bine kadar sayacağım ve beynimi uçuracağım!
 
Bir adam sahneye gelip bunları söyler. Sonra hep birlikte saymaya başlarız... Sayarken gülerek, gülerken...  ağlayarak; Bir yalancıyı, bir babayı, bir fırıldak gazeteciyi, bir hastayı, bir çocuğu, bir sosyopatı, uyumsuzu, aykıryı, ötekini onun ağzından hikayelerini dinleriz.
 
Duru Tiyatro Peter Turrini’nin yazdığı, Emre Kınay ve Başak Akan’ın yönettiği “Nihayet Bitti” adlı tek kişilik oyunu bu sezon da sürdürüyor.
 
Topluluğun bir diğer oyunu da Shakespeare’in “Veronalı İki Centilmen” adlı yapıtı.
 
Bilgi: 0216. 338 56 36
 
 
 
Gusto Tiyatro, Gökhan Eraslan’ın bir Kızılderili efsanesinden yola çıkarak yazdığı ve yönettiği ‘Beyaz Adam Ağacı Keser’ oyunu ile perdelerini açacak. oyunun sahne ve kostüm tasarımı Eylül Gürcan’a, müzikleri Orhan Enes Kuzu imzasını taşıyor.  Oyunda Talha Kaya, Ezgi Eraslan, Onur Bilge, İffet Kandirli, Cansu Fırıncı, Vural Buldu rol alıyor. Aramızda yaşayan, içimize yer etmiş, birlikte aynı yerlerden geçtiğimiz; hepimizin tanıyıp bildiği bir karakterin çevresinde gelişen 'kara komedi' Beyaz Adam Ağacı Keser'de insanlığın kaderini değiştiren kayıp bir cep telefonunun izi sürülüyor. 
 
Bilgi: 0216. 545 73 76 
 
 
 
Taşra Kabare, yeni tiyatro sezonuna Eugène Ionesco’nun ‘Kel Şarkıcı’ oyununun kabare uyarlamasıyla ‘merhaba’ diyor. Serpil Göral’ın yönettiği oyun, tuhaf garsonların, içki ve yemek servis etmek için hazır beklediği ama yüzyıllardır tek müşterinin uğramadığı tekinsiz bir kabarede başlıyor. Dengesiz bir bar patroniçesinin, yıllar önce hazırladığı ve mekândaki sineklere oynatmak istediği bir oyun vardır: Ionesco'dan 'Kel Şarkıcı’. Müşterileri izleyiciye, sinekleri oyuncuya, içkileri kahkahaya, umutsuzluğu 'oyun'a çeviren bu temaşanın nasıl tamamlanacağını kimse bilmemektedir. Oyunda Cemal Toktaş, Mehmet Akif Kızışar, Nergis Öztürk, Onur Dikmen, Onur Mahir, Serpil Göral ve Yeliz Kuvancı rol alıyor.
 
Bilgi: Neşet Ömer Sokak No: 7
Kadıköy / 0216. 321 21 61
 
 
 
“Seçmediğin bir hayatı ne kadar iyileştirebilirsin? Anıların bile başkalarının anılarının anısıysa, yaşama sevincini kendi kalbinden alabilir misin? Bu hikâyede senin de en az bir parçan, bir an'ın var. Aşiyan demek yuva demek, kuş yuvası... Şimdi özgür değiliz ama emniyetteyiz. En iyisi burada olmak, Aşiyan'da..."
 
Bihter Dinçel'in yazdığı, evinin önünde bomba patlayan bir kadının yaşadığı travma nedeniyle  9 ayı evinde geçirmesi üzerine kurgulanmış bir oyun Aşiyan; eskide kalmak, yeniyi inşa etmeye çabalamak, yüzleşmek, karar vermek, durmak veya yola devam etmek üzerine…
 
Bihter Dinçel’e, sesleriyle Boncuk Yılmaz ve Güven Kıraç eşlik edecek. Dekor tasarımını Barış Dinçel'in, kostüm tasarımını Başak Özdoğan'ın üstlendiği oyunun ışık tasarımı Mahmut Özdemir imzasını taşıyor.
 
Bilgi: 0544 396 74 00 - 0212. 236 39 67
 
 
 
Galata Perform Yeşim Özsoy’un yazıp yönettiği,  Ahmet Sami Özbudak’ın yardımcı yönetmenliğini yaptığı, dekor-kostüm tasarımı Başak Özdoğan’a, ses-müzik tasarımı Çağrı Beklen’e, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan’a, video tasarımı Melisa Önel’e ait olan ve  Akant Çetin, Hümay Güldağ, Ceren Demirel, Emre Yetim, Bertan Dirikolu, Enginay Gültekin, Ümit Erlim, (video): Metin Belgin’in rol aldığı “Yaşlı Çocuk” oyununu sahneliyor..
 
“Yaşlı Çocuk”; Suriye’den kaçarken, Bodrum üzerinden Kanada’ya gitme çabası ölümle sonuçlanan ve cesedi Ege sahiline vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi, Gazze’deki Al-Shati kampındaki çocuk parkına düşen bombayla ölen 8 çocuk arasında olan 8 yaşındaki Jamal Salih I’lyan, Cizre’de çatışma sırasında evinin önünde kurşunlara maruz kalan ve sokağa çıkma yasağından dolayı cesedi derin dondurucuda saklanan 10 yaşındaki Cemile Çağırga ve Ankara’daki barış mitingi sırasındaki bombalamada babasıyla hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Deniz Atılgan’ın hayatlarından yola çıkarak hayal edilmiş ve yazılmıştır.
 
Oyun; Aylan, Cemal, Cemile ve Veysel nezdinde farklı coğrafyalarda farklı sebeplerle öldürülmüş, hayatını kaybetmiş savaşa, şiddete ve haksızlığa maruz kalmış tüm çocuklara ithaf edilmiştir. Onlar oyunda tüm çocuklar için bir ütopyayı yaşarlar yani yaşarlar.
 
Bilgi: 0212. 243 99 91- 0530. 260 25 24   
 
 
 
Tiyatro Öteki Hayatlar yeni sezonu "Ağustos Sonu" ile açıyor. Oyun 15 ve 29 Ekim Cumartesi 20:30'da Asmalı Sahne'de izlenebilir.  Ağustos Sonu, ünlü bir yazarla evli olan ve tüm hayatını onun gölgesinde geçirmiş bir kadının onun ölümünden sonra kendisinin gerçekte kim olduğunu keşfetme ve özgürlüğünü bulma hikâyesidir. H. Can Utku'nun yazıp İdil Engindeniz Şahan'ın yönettiği oyunda Sinem Erten, Zeynep Seda Alhas, Tonguç Dikme, Yağız Gürcan ve Artun Özsemerciyan rol alıyorlar.
 
Bilgi: 0533. 593 67 80 
  
 
 
Craft Tiyatro birçok güzel oyun sergilediği Fındıklı’daki salonundan ne yazık ki ayrıldı. Şimdi sadece Kadıköy’deki sahnesinde seyirciyle buluşuyor. Ekim’de seyirciyle buluşacak oyun Michele Lowe’un yazdığı, Ceyla Odman, Merve Akın, Çisil Sıkı,  Senem Kıraç’ın oynadığı “İnci Kolye, Levrek ve Turşu Yapma Sanatı”.
 
Hatice Aslan, İrem Sak, Pınar Çağlar Gençtürk’ün oynadıkları, İpek Bilgin’in yönettiği “Hepimizin Öyküsü Aynı” adlı ödüllü oyunları da bu yıl sürecek. Kasım ayına da “10 11 12” adlı yeni bir oyun hazırlanıyor.
 
Bilgi: 0216.345.05.18 
 
 
 
Tiyatro Kedi perdesini Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanından Gökçe Biçer’in oyunlaştırdığı,  Hakan Altıner ‘in yönettiği “Gulyabani” ile açıyor. Oyunun müziği Cenk Taşkan, koreografisi Gökmen Kasabalı imzasını taşıyor. Oyunun sürprizi ise, Gulyabani rolüyle, tam bir “ illüzyon gösterisi” yapacak olan Sermet Erkin. Oyunda Damla Cercisoğlu, Bülent Alkış,  Nükhet Akkaya, Işık Selin Kuyumcu, Reyhan Aydınsel,  Efe Yeşilay, Onur Yaldız, İrem Uğural, Kübra Madak, Akın Dirgen, Fatih Aslan rol alıyor.
 
Bilgi: 0212. 257 79 36
 
 
 
Mam’Art bu sezon  Eve Ensler'in “Nereye Gitti Bütün Çiçekler?” adlı oyunu sahneleyecek. Mültecilik olgusunu ele alan oyunu Tuğrul Tülek yönetiyor ve oyunda Şenay Gürler,Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Beste Bereket, Melisa Doğu, Feri Baycu Güler ve Ece Yüksel rol alıyor.
 
Bilgi: 0212. 244 44 99
 
 
 
Versus’un Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle sahneleyeceği yeni sezon oyunu; Federico Garcia Lorca'nın “Kanlı Düğün”ü. Metin Balay’ın yönettiği ve 22 kişilik oyuncu kadrosuyla sahneye çıkmaya hazırlanan “Kanlı Düğün”ün çevirisi Roza Hakmen’e, çevre düzeni Hakan Dündar’a kostüm tasarımı Ceren Karahan'a, müzikleri Cengiz Özkan’a, koreografisi Melek Yel’e, afiş tasarımı Semih Poroy’a, ışık tasarımı ise Yüksel Aymaz’a ait.
 
Bilgi: 0212. 238 85 09
 
 
 
Tiyatro Pera sezonu ilk kez 20. Tiyatro Festivali’nde sergilediği “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” ile açıyor. Christopher Durang’ın yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği, Başak Özdoğan’ın dekor tasarımını, Fatma Öztürk’ün kostüm tasarımını, Zeynep Özden’in ışık tasarımını yaptığı oyunda Şerif Erol, Tilbe Saran, Nesrin Kazankaya, Doğan Akdoğan, Başak Meşe ve Gamze İpek rol alıyor.
 
Bilgi: 0212. 244 52 03