Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Perdeler açılıyor
30 Eylül 2016 - 06:09 | Cem Uslu, EKİP Tiyatrosu'nun 'Macbeth'inde. Fotoğraf: Ali Güler
Tiyatrodan, daha doğrusu sanatın hiçbir türünden vazgeçmeyin. Vazgeçmeyin ki, insan olduğunuzu unutmayın. İyi seyirler
Onca haksızlığa, onca gaddarlığa, onca küçük hesaplara, onca numaralara rağmen ve bütün öfkemize, bütün karamsarlığımıza, bütün umutsuzluğumuza karşın perdeler yine de açılıyor, yine de açılacak.
 
Bu ve gelecek hafta tiyatroların Ekim ayı ile başlayarak, bu tiyatro döneminde neler hazırladıklarına, hangi yapıtları izleyeceğimize bir göz atalım. Toplulukların hepsine ulaşamadık, bazı tiyatroların durumu henüz belirsiz, o nedenle bu yazıda kesinleşmiş programlar yer alıyor. Diğer tiyatrolardan haberleri de süreç içinde aktaracağız.
 
Tiyatrodan, daha doğrusu sanatın hiçbir türünden vazgeçmeyin. Vazgeçmeyin ki, insan olduğunuzu unutmayın. İyi seyirler.
 
 
Dostlar Tiyatrosu, Ekim başında Bir Delinin Hatıra Defteri ve Yaşamaya Dair'le yeni sezona İstanbul içinde, dışında ve Stuttgart’ta yoğun bir turne programıyla başlıyor. Kasım ayında da Londra turnesi var.
 
 
“Güneş'in Sofrasında-Nazım ile Brecht”in Kadıköy Lisesi bahçesindeki gösterimlerini kaçıranlar, oyunun kapalı salonlara göre uyarlanmış biçimini Kenter Tiyatrosunda izleyebilmek için Kasım ayını bekleyecekler. 
 
Oyun günleri ve yerleriyle ilgili bilgi: 
Dostlar Tiyatrosu Müdürü Ahmet Kaya: 0532 350 83 80
bilgi@dostlartiyatrosu.com
 
 

Pera’nın Zamanı

 
120 yılı aşkın tarihi boyunca balolara, konserlere, defilelere ve sıra dışı etkinliklere ev sahipliği yapan Pera Palace Hotel Jumeirah, 125.yaşını kutlamaya hazırlandığı bu günlerde yine bir ilke imza atıyor.
 

Zamansız bir Tiyatro Sahnesi: Pera Palace Hotel Jumeirah

 
 
Yaman Ömer Erzurumlu’nun yönettiği; farklı bölümlerini Gülhan Kadim, Seda Özen Yürük, Selin Girit, Selen Orcan, Yaman Ömer Erzurumlu’nun kaleme aldığı ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun yürütücülüğünü yaptığı “Pera’nın Zamanı”  Pera Palace’ın Agatha Christie, Greta Garbo, Ernest Hemingway ve Franz Joseph gibi ikonik misafirlerinin adlarını taşıyan odalarında ve bugüne kadar ilk Cumhuriyet Balosu gibi pek çok özel etkinliğe ev sahipliği yapmış Grand Pera Balo Salonu’nda geçiyor. Pera Palace otelinde yıllardır biriken anılar zamanda bir tür kırılmaya sebep olur. Konukların bazıları odalarında bir döngü içerisinde takılıp kalmışlardır. Bellboylar, seyircilerin de yardımıyla odalarda bahar temizliğine başlar. Konukların Pera Palace’tan ayrılma vakti gelmiştir...
 
 
Yıllar geçse de üstünden... Yeni sezonun ilk Fikret Kızılok'lu muhabbetiyle 12 Ekim'de Kumbaracı50'de!  “Yalınayak Müzikhol” bu yıl da seyirciyle buluşmayı sürdürüyor.
 
Bilgi: Gülhan Kadim–Genel Koordinatör: 0532. 255 55.80
 
 
 

Kundakçı

 
M.Ö. 356... Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu? Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı?
 
Grigory Gorin'nin yazdığı, Haluk Bilginer’in çevirdiği oyunu Muharrem  Özcan yönetiyor. Tuna Kırlı, Devrim Özder Akın, Deniz Oral, Tuğba Çom Makar, Evren Erler, Gözde Kırgız, Timuçin Eraslan Başgül, Kerem Arslanoğlu, Mithat Ozan  Küren, Serkan Ilgaz rol alıyorlar.
 
Bilgi: 0216. 345 39 39
 
 
 
DOT’un yeni oyunu “Nefesinizi Nasıl Tutarsınız”ın yazarı Zinnie Harris, yönetmeni  Murat Daltaban, oyunda Pınar Töre, Esra Ruşan, Köksal Engür, Murat Daltaban rol alıyor.
 
Geçen sezon başlayan ve büyük beğeni toplayan “Bunu Ben de Yaparım” ve “İki Kişilik Yaz” bu yıl da devam ediyor.
 
Yine geçen yıl başlayan, Dennis Kelly’nin yazıp Tuğrul Tülek’in yönettiği “Yeni Öğretmenimiz Bir Canavar” adlı çocuk oyunu da cumartesi günleri saat 13.00’te oynanmaya başlayacak. 
 
 
DOT’ta Ekim sonundan itibaren Salı, Çarşamba ve Pazar günleri 19.00’da oynanacak “7 Serisi” üst başlıklı yeni oyunlar başlayacak.
 
Bilgi: 0212. 251 45 45
 
 
EKİP Tiyatrosu ve Tiyatro İstanbul, 2016 - 2017 Tiyatro Sezonu için bir araya geliyor.
 
Gerçekleştirdiği yapımlarla kısa sürede kendi ruhunu ve seyircisini oluşturmayı başarmış olan EKİP Tiyatrosu ve 21 yıldır Türkiye'nin dört bir yanında tiyatronun yıldızlarını yüz binlerce seyirciyle buluşturmuş olan Tiyatro İstanbul, bu sezon iki ortak yapıma imza atıyor.
 
Birbirinden farklı iki tiyatronun anlayış, tecrübe ve vizyonu, biri çağdaş biri klasik iki farklı yapımda birleşiyor. Genç kuşağın en üretken yazar, yönetmen ve oyuncularından Cem Uslu'nun "Popüler Gerçek"i ve William Shakespeare'in daima genç kalan "Macbeth"i bu ortaklığın ilk ürünleri olacak.  
 
 
Tiyatro İstanbul & EKİP Tiyatrosu ortak yapımı olan “Popüler Gerçek”i Cem Uslu yazdı ve yönetti. Oyunda Kerem Atabeyoğlu, Almila Uluer Atabeyoğlu, Emel Çölgeçen, Nihal Usanmaz ve Cem Uslu rol alıyor. Dünyaca ünlü uluslararası bilişim firması Virtual’ın Türkiye ofisi olan Virtual Turkey, bir artırılmış gerçeklik oyunu yarışması düzenlemiştir. Yarışmayı kazanan talihli kişinin ödülü, Virtual Turkey'in "kreatif ve eğlenceli" ofisinde 1 saat boyunca misafir edilmek olacaktır. Her günkü gibi bir iş gününün bitiminde beklenen misafir çıkagelir. Fakat bu “tuhaf” davetli ne “bekledikleri gibi” bir misafirdir ne de sanıldığı gibi sadece 1 saat misafir olup gitmeye niyetli görünmektedir. 
 
 
EKİP'in 20. İstanbul Tiyatro Festivali'nde prömiyer yapan yeni oyunu Macbeth, yeni sezonda EKİP Tiyatrosu & Tiyatro İstanbul işbirliğiyle sahnede olacak.
 
Bilgi:  0212 216 40 70 
 
 
 
Bakırköy Belediye Tiyatrosu geçen sezon sonunda sahnelediği “Kıran Resimleri”ni bu yıl da sahneliyor. "Kıran Resimleri"; düğünlerini, cenazelerini, yoksulluklarını ve umutlarını paylaşan insanların, kışkırtmayla kan dökecek, komşusunu yakacak hale getirildiği 1978 Kahramanmaraş katliamını anlatıyor. İnci Aral’ın olayı yaşayanlarla yaptığı röportajlardan hareketle yazdığı usta işi anlatısı, Emrah Eren tarafından sahneye uyarlandı ve yönetildi.  
 
Sezonun yeni oyunu ise “Kardeşlerimi Arıyorum”.
 
BBT her sezon; güncel olanın meselesini ve dilini sahnede arayan çağdaş bir oyun metninin Türkiye prömiyerini yapmayı hedefliyor. Geçtiğimiz sezon Wolfram Lotz’un “Gülünç Karanlık” isimli oyunu bu kapsamda sahnelenmişti. Bu sezon ise Jonas Hassen Khemiri’nin“Kardeşlerimi Arıyorum” adlı oyunu seyirci ile buluşacak. Filistin asıllı olan ve İsveç’te yaşayan Khemiri çağdaş Avrupa tiyatrosunun önde gelen yazarlarından biri. Günümüzde metropolleri saran şehir terörünü, kendine özgü bir bakış açısı ile tartışan oyunu Yelda Baskın yönetiyor.
 
Bilgi:  0212. 414 96 47-48, 0212. 661 38 95. 
 
 
 
Tiyatro D22, geçen sene Galata Hamursuz Fırın'daki sahnesini kapattıktan sonra bu yıl bazı mekânları tiyatro alanına dönüştürmeyi hedefliyor. Bu projenin ilk oyunu ise; Lothar Kittstein’ın yazdığı Frank Heuel'in yönettiği "Dünyaya Gözlerimden Bak". Üç bölümden oluşan ve üç askerin deneyimlerinden yola çıkarak savaşa bakışlarını seyirciyle buluşturan oyun, tarihî bir köşkteki odaların arasında seyirciyi dolaştırarak farklı bir seyir deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Kadıköy Hasanpaşa'daki tarihî köşkte oynanacak oyunun prömiyer tarihi 1 Ekim diğer tarihler ise 8 ve 22 Ekim. Oyunda Berkay Ateş, Can Kulan, Emir Çubukçu rol alıyor.
 
Geçen yıl başlayan bu yıl da devam edecek olan "Kuş Öpücüğü" oyunu ise bu sezon 17 ve 31 Ekim, 14 ve 28 Kasım'da Salon İKSV'de seyirci ile buluşacak.
   
Bilgi: 0531. 332 85 68   
 
 
 
Moda Sahnesi’nin bu yıl ilk oyunu aileyi; dehşetin, vahşetin, her türlü toplumsal baskının hayata geçirildiği bir burjuva cehennemi olarak çizen ve kendine has diliyle kelime oyunları, ses uyumları, kafiyeli tumturaklı sözlerle oyunlarını bir şekilde eğlenceli hale getirmeyi başaran Thomas Jonigk'in yazdığı, Sibel Arslan Yeşilay'ın çevirdiği ve Kemal Aydoğan'ın yönettiği “Torun İstiyorum”. Toplumun (ve özelde de bir ailenin) içinde farklılıklarla yaşamayı bilmeyen, farklılıklara yaşam alanı bırakmayan totaliter anlayışın izini süren oyunun oyuncu kadrosu Nazan Kesal, Hülya Gülşen, Caner Cindoruk, Bülent Çolak, Münircan Cindoruk, Aslı Samat ve Ahsen Özercan’dan oluşuyor.
 
Bilgi: 0216 330 58 00 - 01
 
 
 
"Babil", 2015 Türkiye'sinden yedi hayatı sahneye taşıyor. Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı,Bulut ve Emek Sahnesi'nin ortak yapımı olan "Babil", bugüne odaklanıyor. Oyun, dev bir inşaata dönüşmüş ülkenin, her bir köşesinde sınır tanımaksızın yükselen kulelerini mercek altına alıyor. Birbiri ardına çıklan katlarda, kimler bedeli peşin ödüyor, kartlar nasıl dağıtılıyor, kime ne düşüyor? Kuleler yükselirken neler alçalıyor? On bin basamak sonra da umut var mı?
 
 
Barış Atay'ın oynadığı "Sadece Diktatör", ekim ayında Kadıköy Emek Sahnesi'nde izleyenleriyle buluşuyor.
 
Benim gibi bir adam, yıllardır "tehlikeli bu adam" diye düşünülen bir adam, eğitimsiz denilen, cahil denilen bir adam, kaba saba bulunan, "radikal bu" denilen bir adam nasıl oldu da bu kadar yükseldi? Diktatör... Herhangi bir diktatör... Sadece diktatör... Nerde, ne zaman olduğunun önemi yok. Yüzyıllar boyu, fırsat bulduğunda hükmetmiş tüm diktatörler gibi varlığının meşruiyetini tartış(tır)mayan bir diktatör...Peki nasıl geldi bu diktatör? Hangi ara, nasıl, her şeye sahip oldu ve hatta her şeyin ta kendisi oldu? Bütün bunlar olurken kim neredeydi ve daha bir çok soru... 
 
 
buluT’un gerçekleştirdiği 8 haftalık oyun yazma atölyesi sonucunda Çiyil Kurtuluş tarafından yazılan “Biraz Sen Ölürsün Biraz Ben” oyunu Ebru Nihan Celkan yönetiminde buluT-Emek Sahnesi’nde sergilenecek.
 
Bilgi: 0216. 545 73 76
 
 
 
Tiyatro Tatavla, sezonu Jean Anouilh’in “Antigone” oyunu ile açıyor. Eraslan Sağlam’ın yönettiği oyunda Aysan Sümercan/ Erhan Tuna/ Tuba Zehra Sağlam/  Ayça Bildik/ Ekremcan Arslandağ/ Sadettin Okumuş/ Gökçe Taş/ Oğuzalp Kutlu rol alıyor.
 
Tiyatro Tatavla’nın geçen yıl başlayan diğer oyunları da bu yıl devam edecek.
 
Bilgi: 0212 233 52 30 - 0538 371 87
 
 
 
B PLANI devrede!
 
İstanbul’da yeni bir bağımsız tiyatro kuruluyor. Sami Berat Marçalı tarafından kurulan B Planı, yenilikçi ve kolektif bir anlayışla tiyatro projeleri gerçekleştirmek üzere yola çıkıyor.
 
Oyun alanın daraldıysa, çemberi büyüt!
 
Nina Raine’in yazdığı geçtiğimiz sezon çok beğenilen ve ödüller kazanan “Kabileler”, yeni sezonda bir B Planı projesi olarak seyirciyle buluşmaya devam edecek.
 
“Yuva”, 28 Ekim'de Ellie Heyman'ın yönetmenliğinde New York Laguardia Performing Arts Center’da açılıyor. Oyun bir B Planı projesi olarak İstanbul seyircisi ile de buluşacak. Bu sezonun ilk B Planı projesi ise İsveçli yazar Jonas Hassen Khemiri’nin ilk oyunu “İstila” olacak.
 
 

Yangın Yerinde Orkideler

 
 
İ.B.B. Şehir Tiyatroları, tiyatrodan yapılan keyfî uzaklaştırmalar, hesabı verilemeyen işten çıkarmalar nedeniyle yıllardır başarıyla devam eden oyunlarının çoğunu bu yıl oynayamıyor. Tiyatronun yeni hazırlanan oyunu büyük oyun yazarı Memet Baydur’un “Yangın Yerinde Orkideler” adlı yapıtı. Hülya Karakaş’ın yönettiği oyunda Emin And, Eraslan Sağlam, Can Ertuğrul, Zümrüt Erkin, Barış Bakova, Gözde İpek Köse rol alıyor.
 
Bilgi: 0212.455 39 25