Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Perdeler açılıyor
30 Eylül 2017 - 01:09
Bir süredir hayli durgun görünen İstanbul Devlet Tiyatroları bu yıl enerjik bir repertuarla umut veriyor

İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 Repertuarı

 
İstanbul Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonunda Antik Yunan klasiklerinden Shakespeare'e, modern zaman klasiği yerli oyunlardan ülkemizde hiç sahnelenmemiş çağdaş oyunlara uzanan yelpazede bir repertuar hazırlamıştır.
 
"Elektra" / Sophokles / Yöneten: Işıl Kasapoğlu
 
Antik Yunan trajedilerinden Elektra, Sofokles'in intikam temasını ele aldığı ve intikam hırsıyla körleşen Elektra'nın annesiyle ezeli çatışmasını yansıttığı en önemli oyunlarından biridir.
 
"Romeo ve Juliet" / William Shakespeare / Yöneten: Dejan Projkovski
 
Kan davalı iki ailenin çocukları olan Romeo ve Juliet'in trajik aşkları.
 
"Karmakarışık" / Ray Cooney / Yöneten: Haldun Dormen
 
80'li yıllarda Thatcher döneminde görevli olan bir bakan, İşçi Partisi'nin sekreterlerinden biriyle bir gecelik kaçamak yapmak üzere bir otel odası tutar. Ancak odada bulunan ceset ile işler karmakarışık bir komediye dönüşür.
 
"Bayrak" / Berkun Oya / Yöneten: Kubilay Karslıoğlu
 
Berkun Oya'nın yazdığı Bayrak'ta, polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılır.
 
"Avrupa" / David Greig / Yöneten: Mehmet Birkiye
 
Toplumsal ve ekonomik açıdan çürümeye yüz tutmuş bir sınır kasabasına tren seferlerinin iptal edildiği gün gelen iki kaçak mülteci, ülkelerindeki savaştan kaçarken ekonomik sorunların yerli halk üzerinde yarattığı gerilimin kurbanlarına dönüşürler.
 
"Nehrin Solgun Yüzü" / Nick Stafford / Yöneten: Ahmet Levendoğlu
 
Kaybolan kızını bulmak uğruna şüpheliyi hapishanede sık sık ziyaret eden bir kadın ile dostluk kurmaya çalışan bir baba. Bir tercihe zorlanan kadının bunu kendisinden yana kullanmasını anlatan bir oyun.
 
 
"Alyoşa" / Hayati Çitaklar / Yöneten: Ahmet Somers
 
Alyoşa, Aliye Berger'in fırtınalı yaşamına tanıklık, yaratıcı kişiliğine saygı duruşu niteliğinde bir oyun.
 
"Aile Sırları" / Tracy Letts / Yöneten: Bilge Emin
 
Babalarının evden ayrıldığını ve kendisinden haber alınamadığını öğrenen üç kız kardeş ilaç bağımlısı annelerine destek olmak için eve dönerler. Ancak büyüdükleri yuvaya geri dönerken hayatlarına giren sadece yeni insanlar değil, aynı zamanda geçmişlerinde iz bırakan sıkıntıları ve yeni hayatlarındaki problemleri de beraberlerinde getirirler.
 
"Puslu Kıtalar Atlası" / İhsan Oktay Anar / Yöneten: Ezel Akay
 
"Puslu Kıtalar Atlası", İstanbul'un eski semtlerine, tarihi mekanlarına gizemli, düşsel bir yolculuktur. İhsan Oktay Anar'ın "dünyayı keşfetmek için önce kendini var edeceksin" düşüncesiyle yola çıktığı "Puslu Kıtalar Atlası", içsel kendini arayış felsefesinin destanıdır.
 
"Filozof Ahmed" / Alain Badiou / Yöneten: Murat Karasu
 
Paris'in kenar mahallesinde yaşayan Arap göçmen Ahmed, modern dünyanın tartışılan en önemli toplumsal ve felsefi kavramlarını farklı episodlarda oldukça eğlenceli bir dille tartışmaya açar. Okuma tiyatrosu olarak çeşitli mekanlarda izleyiciyle buluşacak bir oyun.
 
"Aşk Zamanı Savaş" / Yeton Neziray / Yöneten: Atilla Şendil
 
Ülkede yaşadıklarından sonra içine düştükleri psikolojik travmadan çıkamayıp akıl hastanesinde tedavi gören dört kadının paylaştıkları hayali bir dünyanın traji-komik öyküsü.
 
"Kunduracı Doktor" / Duşan Kovaçeviç / Yöneten: Kuvvet Yurdakul
 
Mesleğine bağlı, idealist, Viyana'da eğitim görmüş ünlü cerrah doktor Nikola Kos'un değişen değer yargılarıyla birlikte var olan şiddet ve yozlaşma içinde içsel bir yolculuğa çıkarak her şeye rağmen insan olarak kalabilmeye çalışmasının zorlu yolculuğu.
 
"Ekşi Tom" / Caryl Churchill / Yöneten: Metin Belgin
 
17. yüzyılın erkek egemen atmosferi içinde 16-50 yaş aralığında, toplumsal anlayışa uymadan yaşayan kadınların toplum tarafından cadılaştırılarak cezalandırılmasını anlatan çağdaş bir oyun.
 
"Günün Çorbası" / Todd Mueller&Hank Boland / Müzik: Gregg Opelka / Yöneten: Taner Tunçay
 
Avrupa adım adım bir savaşa sürüklenirken, Amerika'da tabloid gazetelere karşı tiraj kaygısında olan bir gazetenin Pulitzer ödüllü muhabirinin ünlü bir restorana "günün çorbası"nın sır gibi saklanan tarifini ele geçirmek üzere gönderilmesiyle başlayan romantik bir müzikal komedi.
 
 
"Fatima'nın Erkekleri" / Ali Kemal Güven / Yöneten: Serkan Salihoğlu
 
Şöhretli bir Hollywood yıldızı olan Fatima'nın müzayedeye çıkarılan eşyaları ve her bir eşyanın Fatima'nın hayatının önemli bir anını ve geçmişini kurduğu modern bir oyun.
 
"Düdüklüde Kıymalı Bamya" / Memet Baydur / Yöneten: Serap Eyüboğlu
 
Düdüklüde Kıymalı Bamya, Sabah kahveleri, fal tutkuları ve içi boş, anlamsız sohbetleriyle küçük burjuva kadınlarının duyarsızlıklarına komik bir bakış sergiliyor.
 
"Ayrılış" / Tom Kempinski / Yöneten: Musa Arslanali
 
New York'ta yıllardır kendisini kapattığı dairesinden çıkmadan yemek yiyen, hayata küsmüş bir oyun yazarı ve Londra'da onun yazdığı oyunu oynamak isteyen hayat dolu, bacaklarını oynatmasına engel olan sinir hastalığını ve önüne çıkan engelleri aşmayı bir yaşam biçimi haline getirmiş bir aktristin zorlu ilişkileri.
 
"Hortlaklar" / Henrik Ibsen / Yöneten: Özgür Yalım
 
Hortlaklar oyununda burjuva ahlakının ikiyüzlülüğü, aile kavramı ve din üzerinden sorgulanır. Geçmişin günahlarıyla hesaplaşamayan aile yıllar sonra yine aynı günahlarla sınanır.  
 
"Narnia Günlükleri" /C.S. Lewis /Oyunlaştıran: Irita Kutchmy /Yöneten: Işıl Kasapoğlu-Sabri Özmener  (Çocuk Oyunu)
 
Dolaptan geçerek Narnia ülkesinin sonsuz kışında kendilerini bulan çocuklar, ülkenin Cadı'nın zulmünden kurtulması için Aslan'ın yanında savaşmaya hazırlanırlar. Çocuk edebiyatının en sevilen romanlarından Aslan, Cadı ve Dolap'ın tiyatro uyarlaması.
 
İletişim: 0212.292 39 00 / 138
 
 

 2017-2018 Sezonu

 
 

Entropi Sahne yeni sezona 1 Ekim'de "RAN"ile başlıyor

 
Yurdaer Okur’un, Nazım Hikmet’in şiir ve mektuplarından sahneye uyarladığı tek kişilik performansı “RAN” 1 Ekim'den itibaren Entropi Sahne'de. Viyolonsel: Şirin Vatan, Işık Tasarım: Mehmet Tekatlı, Asistanlar: Mahmut Eker, Yiğiter Bür
 
 
"Boş Şehir" 8 Ekim'de prömiyer yapıyor.                               "Ebedi Barış" 6 Ekim'de başlıyor.
 
"Boş Şehir" tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağının karşılaşmalarını anlatıyor.
Yazan: Dejan Dukovski, Çeviren: Bilge Emin, Yöneten: Yurdaer Okur, Dramaturg: Dilek Tekintaş, Müzik: Akın Sevgör, Dekor-Kostüm Tasarım: Başak Özdoğan, Işık Tasarım: Arek Nişanyan, Görsel Efekt: Deniz Demir Tekatlı, Afiş Tasarım: Ethem Onur Bilgiç, Asistanlar: Mahmut Eker, Yiğiter Bür, Oynayanlar: Mehmet Tekatlı, Umut Beşkırma.
 
“Ebedi Barış”ta bilinmeyen bir yerde üç farklı cinsten köpek değerli beyaz tasmayı elde ederek anti-terör uzmanı olmak için mücadele ederler. Peş peşe maruz kaldıkları testler günümüzün en dikkat çekici etik ve politik çelişkilerini ortaya çıkarır.
 
Yazan: Juan Mayorga, Çeviren: Canan Şahin, Yöneten: Yunus Emre Bozdoğan, Dekor- Kostüm: Ali Cem Köroğlu, Müzik: Fatih Veli Ölmez, Işık Tasarım: Mehmet Tekatlı, Video: Deniz Demir Tekatlı, Oynayanlar: Rüçhan Çalışkur, Burak Demir, Serdar Yeğin, Olgun Toker, Baran Güler.
 
İletişim: 0216. 337 17 14
 
 

İstanbulimpro Scene’den "Olay Rusya’da Geçiyor"

 
 
İstanbulimpro yine, Türkiye'de daha önce denenmemiş bir formatla seyirci karşısında. "Olay Rusya'da Geçiyor" doğaçlama performansında oyuncular, Anton Çehov'un yazmadığı oyunları Çehovyen bir atmosferde, Çehovyen karakterlerle seyircinin gözleri önünde sahnede yaratıyor. 19.yüzyıl sonları...ve tek bildiğimiz "olay Rusya'da geçiyor" Olga, İvan, Arkadina, Kuzmiç, Andrey, Maşa ve daha bir sürü karakter...
 
Oyuncular: Evren Duyal, Koray Tarhan, Mahmut Fikirsindi, Evren Gülseven, Zeynep Özyurt Tarhan, Jülide Güven, Burak Tamdoğan, Özgür Doğa Görürgöz, Cengiz Eşiyok, Deniz Çeküç.
  
Osmanağa Mah. Halitağa Caddesi
Şadırvan Pasajı No:28 – Kadıköy
 0 544 580 14 00  
 
 

2017-2018 sezonu başvuruları başladı.

 
Ne hareket eder? Her şey.
 
Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak kurulan bu laboratuvarda fiziksel tiyatronun iki ana unsurunun sınırlarını araştırıyoruz. Hareket ve oyun. Hareket nerede biter, nerede başlar? Buruşuk bir kâğıt, boğaz köprüsü, mavi, sarı, ışık, resim nasıl hareket eder? Maddenin yaşadığı trajik dönüşümler nelerdir?
 
Hareket ve Oyun Laboratuvarı’nda, bütün bu soruların sınırlarını keşfetmeyi ve cevaplarını araştırmayı hedefliyoruz.
 
 
Laboratuvardaki araştırmalar her biri ikişer alt bölümden oluşan iki döneme ayrılmıştır.
 
Birinci dönem: Bedensel Hazırlık
 
Nötr maske, eylem dinamikleri, maskelenmiş oyun, larva masklar, elementler, hayvandan insana yolculuk, maddelerin dinamiği, renkler, sesler, sözlerin dinamiği
 
İkinci dönem: Stiller
 
Melodram, Comedia, Tragedya, Bufon, Clown
 
*Eğitim Başlangıç Tarihi Sahnede Devam Eden Yenileme Çalışmaları Nedeniyle 14 Ekim 2017'ye Ertelenmiştir. Kayıtlar 6 Ekim 2017'ye kadar devam edecektir. 
 
info@harolab.com - 0531 344 37 77
Emekyemez Mah. Sarı Zeybek Sok.
Demirci Fettah Çıkmazı No:2 Kat:2 - Karaköy