Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Sahnelerden heyecanlandıran haberler

Sahnelerden heyecanlandıran haberler

06 Ekim 2012 - 11:10
Kumbaracı50, Tiyatro Avesta, Ve Diğer Şeyler, Tiyatro Artı, sezona ilgi çekici projelerle merhaba diyorlar. Tiyatrolar 2012-2013 mevsimini açarken yeni oyunlarla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyorlar. Özellikle özel tiyatrolar yoğun bir çalışma sonucu oluşturdukları projelerini hayata geçirme uğraşı içinde. Bu projelerin en heyecan verici olanlarından birisi, Kumbaracı 50’de Altıdan Sonra Yapım’ın sunacağı “6 Üstü Oyun”. Altı yazarın altı oyunundan oluşan projede Aralık ayından itibaren her ay bir oyunun prömiyeri yapılacak. Ayşe Bayramoğlu, Civan Canova, Ebru Nihan Celkan, Mirza Metin, Yeşim Özsoy Gülan ve Yiğit Sertdemir’in, “Bugün” teması çerçevesinde yazdıkları bu tek kişilik oyunlar duayen oyuncular tarafından sahneye taşınacak. Tüm oyunların dekor ve kostüm tasarımını Başak Özdoğan’ın gerçekleştirdiği projenin ilk oyunu Ebru Nihan Celkan’ın yazdığı “Kimsenin Ölmediği bir Günün Ertesiydi”. Bu oyunu Sumru Yavrucuk yönetiyor ve oynuyor.

Sahne yokuşa sürülüyor

Altıdan Sonra Tiyatro’nun seyirciler ve oyuncular için apayrı bir deneyim olacak Yokuş Aşağı Emanetler çalışması, Alman tiyatro topluluğu Loktsoff! ile bir ortak yapım. Her iki ekipten oyuncuların birbirlerinin oyunlarına konuk olduğu ve Almanya ayağı geçtiğimiz Mayıs ayında Stuttgart’ta bir metro istasyonunda gerçekleştirilen projenin İstanbul ayağı da İstiklal Caddesi’nde başlayacak. Seyircilerin kapalı devre ses sistemi ve kulaklıklarla takip ettiği oyun, Kumbaracı Yokuşu’ndan inerek Kumbaracı50 sahnesinde son bulacak. 10,12 Ekim saat 20.30’da, 3 Kasım 14.00’te izlenecek oyunda seyircilerin yolu, hikâyelerini emanet olarak geride bırakan karakterlerle kesişiyor.

Konuk gruplar

2012-2013 sezonunda yer alacak konuk gruplardan Demet Evgar’ın kurduğu yeni topluluk Pangar, LULABAY Bir Cihangir Hikayesi, Ekip Tiyatrosu Kara Sohbet, Semaver Kumpanya Metot, Tiyatro Oyunbaz Bernarda Alba’nın Evi, Tiyatrotem Acayipname oyunlarıyla Kumbaracı50’de olacak.

Pazar günleri çocukların

Her pazar saat 13:00’te Kumbaracı50’de çocuk oyunları sahne alıyor. Bu yapımlar tiyatrotem, Semaver Kumpanya, BeReZe ve Altıdan Sonra Tiyatro tarafından çocuklara ulaştırılıyor.
Can Çocuk Yayınları ile ortaklaşa yürütülen Can’lı Kitap Günleri yine her ayın bir Pazar günü saat 15:00’te küçük seyircilerle buluşuyor. Ücretsiz bir etkinlik olan Can’lı Kitap’ta, her ay seçilen farklı bir kitap ve hikâyeler canlandırılıyor ve oyun sonrasında kitabın yazarıyla bir söyleşi düzenleniyor.

Tiyatro Avesta Taksim'e 'Kapan' kuruyor

10.yılını kutlayan Tiyatro Avesta yapımı Aydın Orak'ın yazdığı Daf/Kapan oyunu sezon boyunca Cihangir Sahne'de perde diyecek. 6 Ekim'de ilk gösterimini yapan Kürtçe oyun, her cumartesi 20.30'da Türkçe üstyazılı olarak seyirci karşısında olacak.

Dünyanın herhangi bir sınırındaki herhangi iki askerin nöbet sırasında birbirleriyle tartışmalarının konusu koruduklarının anlamsız bir sınır ve başkaları için kurulmuş bir kapan olması. Bu kapanın zaman içinde zihinlerindeki kapan olduğunu anlaşılıyor ve içine sürüklendikleri yalan gözler önüne seriliyor. Daf, bireyin bireye, kendi zihnine koyduğu ve hapsolduğu sınır/kapan metaforunun parçalanma eylemini yansıtıyor. Oyunda Dilan Güçer, Remzi Pamukçu ve Aydın Orak rol alıyor.

Hamursuz fırınının dumanı yükseliyor

Ve Diğer Şeyler Topluluğu, Yeşim Özsoy Gülan’ın yazıp yönettiği Yola Çıktığım Gün Sakin Serin Bir Sabahtı adlı oyununa yeni sezonda yeni kadroyla devam ediyor. Barış Dinçel’in fantastik bir lunapark atmosferini fırının sınırlı mekânında yansıtan usta işi dekoru seyirciyi de lunaparkın içine alıyor. Düşünce özgürlüklerinin ihlalinden Ermeni sorununa, Maraş katliamından Kürt kimliğine ve çocuk yaştaki genç kızların cinsel istismarına kadar her türlü konuyu işleyen oyunda anlamları ve şifreleri çözmek seyirciye bırakılıyor. Bertan Dirikolu, Serkan Çetinkaya, Selin Zafertepe, Burak Safa Çalış, Oğuzhan Ayaz, Emin Maltepe, Rıfat Doğu’nun rol aldığı oyun, 12,13, 16, 20, 23, 27, 30 Ekim günleri 20.30’da Kuledibi’ndeki Hamursuz Fırınında izlenebilir.

Tiyatro Artı, sezonu Ödipus ile açıyor

Tiyatro Artı, Sofokles’in “Kral Oidipus”undan hareketle, Brecht, Camus, Kundera gibi yazarların metinlerinden faydalanarak yeniden yazdığı, kader ekseni üzerinden farklı sahneleme tekniklerinin ve anlayışların kullanıldığı bir deneme olan "Ödipus" ile seyirci karşısına çıkıyor.
Harbiye Üftade Sokak’taki mekânda 5 Ekim’den 14 Ekim’e kadar perde açacak oyunun yönetmeni Ufuk Tan Altunkaya. Ekibin klasik metinlerle denemeler yapmak adına geliştirdiği projenin ilk ayağını oluşturan oyunda roller Berrin Karabaş, Can Esendal, Çiğdem Aygün, Demet Ergün, Efe Can Satıcı, Egemen Mercanlıoğlu, Murat Baykan, Umut Orkun Eskibatman tarafından üstleniliyor. Oyunun daha sonraki gösterimleri 8, 9, 10 Kasım ve 15, 16, 17, 18 Ocak’ta.