Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Sanat dünyasından haberler

Sanat dünyasından haberler

26 Nisan 2014 - 07:04 | Şirvan Akan, Özlem Saraç ve Sezer Arıçay, GalataPerform'da sahnelenen "Dil"in oyuncuları.
GalataPerform'dan yeni bir oyun: "Dil", Mayıs'ta İstanbul ve Ankara sergileri...
GalataPerform, Yeni Metin Yeni Tiyatro yazarlık atölyesi kapsamında geçen yıl yazılan “Dil”i sahneye koyarak dillendirdi! Şenay Tanrıvermiş’in yazdığı, Yeşim Özsoy Gülan’ın yönettiği ve Özlem Saraç, Şirvan Akan ile Sezer Arıçay’ın performanslarıyla göz doldurduğu “Dil”; kaybolmak üzere olan sosyal sınıfın gündelik hayatını grotesk bir çerçevenin içinden anlatıyor.   
 
30'larının sonuna yaklaşmış hoş bir kadın olan Arzu durmadan Marrlou ipek kaşmir eldiveninin kayıp tekini aramaktadır. Arzu'yla oğlu Yiğit arasında tüketim, merkeziyetçilik, şehirleştirme çılgınlığı üzerine gerçeküstü ama bir o kadar da gerçekçi diyaloglar seyirciyi o dünyanın içine sürükler. Toplumsal bir yetkili olan Berna da, üst katta gerçekleşmekte olan depremler de, profesör ve onun sorunları da, Arzu ve Yiğit’in tüketim kültürüyle olan bağımlılığına çare olamayacaktır. 
 
Orta sınıf bir ailenin şehir merkezindeki yaşamını, tüketim dışında her şeyi nasıl ötekileştirdiğini, aşağıladığını, yok saydığını anlatan ve kendi içinde gerçek bir dram içeren “Dil”; her Perşembe, Cuma ve Cumartesi 20:30’da GalataPerform’da. 
 
Büyük Hendek Cad. No:21/1 Kuledibi
 

Mayıs’ta Sergiler Çiçeğe Duruyor

Tem Sanat Galerisi’nde “Düğün”

Tem Sanat Galerisi 2014’ün ilk sergisinde sıradışı bir temaya imza atıyor: DÜĞÜN!

 

Şiir–Resim–Heykel birlikteliği olarak kısaca özetlenebilecek bu sergide çok sayıda sanatçının şiiri ile şiir olgusundan etkilenerek yapılmış resimler ve heykeller yer alıyor. 16 Nisan– 21Haziran’a kadar sürecek  sergi için ayrıca kapsamlı bir kitap hazırlandı.

 

 
Bu alışılmadık sergide şiirin dünyasıyla görsel sanatların dünyası birleşiyor. Özgün, kristalize olmuş haliyle de aynı zamanda bir heykel, bir resimdir şiir. “Düğün” sergisinde, şiir, resim, heykel beraberliğinde oluşan bir dünya çıkıyor karşımıza. 
 
 
Nişantaşı, Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. No: 14
(212) 2470899, 2341346
 

Galeri Eksen

 
6 Mayıs- 17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Galeri Eksen’de düzenlenecek olan Burak Kutlay’a ait “Gümüş Haz” adlı sergide sanatçının son dönem resim çalışmaları yer alacak. Sanatçının çalışmaları günümüzde bireyin doğuşundan itibaren içinde bulunduğu sistemin işleyişi karşısındaki farkındalığını ele alıyor.

 

The Empire Project

Cemil Batur Gökçeer’in yeni sergisi “En Yakın İhtimal” 8 Mayıs -14 Haziran 2014 tarihleri arasında The Empire Project’te görülebilecek. Sanatçının üretim süreci ve “En Yakın İhtimal” üzerine kendi sözleri ile; “Ürettiğim fotoğrafları sadece gösterdiği ile değil, fotoğrafın çekildiği ana farklı yönlerden bağlanmış duyguların ya da düşüncelerin tetiklemesiyle ortaya çıkan müdahalelerle meydana getirdim. Bu sayede fotoğrafın yüzeyinde, kimi anlar ve mekanlarla aramda oluşan etkileşimden doğan anlamsal yeni bir bağ ihtimalini arıyordum.”

 

Rampa Sanat Galerisi

Sergi 24 Mayıs’a kadar Rampa Galerinin Akaretler, Şair Nedim Cad. 21a adresindeki salonunda izlenebilir.

 

SALT’ta İki Sergi

 

Christian Marclay’in 24 saatlik sinematik başyapıtı,  2010 tarihli sıradışı video işiThe Clock [Saat], 9-25 Mayıs tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda 24 saat boyunca izlenebilecek. Üç yıllık yoğun bir araştırma ve çalışmanın ürünü olan iş, “zamanımızın başyapıtı” (The Guardian) ve “tek kelimeyle vurucu” (The Huffington Post) olarak nitelendirildi; 54. Venedik Bienali’nde Altın Aslan ödülüne layık görüldü. 

 

15 Haziran’a kadar sürecek olan, sanat pratikleri ve siyasi hareketler arasındaki ilişkiyi inceleyen İtaatsizlik Arşivi’nin SALT Beyoğlu’ndaki versiyonunda, 1970’ler İtalya’sındaki Parco Lambro ayaklanmasından Gezi Direnişi’ne, seçili videolar ve arşiv belgeleri yer alıyor. 

 

CerModern

 

CerModern bünyesindeki HUB Sanat Mekân ve HUB Dijital Future Lab, 14 Mayıs’a kadar yurt içi ve yurt dışında audiovisual enstalasyonları ile tanınan yeni medya sanatçısı Candaş Şişman’ı konuk ediyor. Sergi,“0II–Sıfırbirbir” video yerleştirmeler, ses enstalasyonları, dijital baskılar ve kinetik heykellerden oluşuyor.

‘’Önce anlamı oluşturup dilin ona göre şekillenmesi yerine, önce dili oluşturup anlamın ona göre şekillenmesini daha doğal ve organik bir süreç olarak görüyorum.’’ Candaş Şişman

 

İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi

İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi’nde Gırgır, Çarşaf gibi efsane dergilerin eski kuşak çizerleriyle bugünü temsil eden yeni kuşak çizerlerin buluştuğu, 80'lerde görüp unuttuğumuz, 90'larda görüp şu an hatırlayamadığımız, 2000'lerde görüp anlatamadığımız, biraz zorlansak dilimizin ucundan çıkacak olanı, hatırla(t)mak için bir karikatür sergisi açıldı.  
Moda Cad. Rıza Paşa Sok. No:21/1, Kadıköy