Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Sezon biterken...
29 Mayıs 2015 - 05:05
Sumru Yavrucuk tek kişilik komedi oyunu “Shirley” ile yaz aylarında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor
 
‘’SHIRLEY’’ günlük hayatının sıkıcılığı içinde kaybolmuş ve birçok kadın gibi artık hayallerini bile unutmuş olan Shirley Valentine’nin öyküsüdür.  
 
Komik ve eğlenceli bir kendini keşfediş hikâyesi olan ‘’Shirley’’ başarılı oyuncu Sumru Yavrucuk’un yorumuyla hayat buluyor. 26 Haziran’da Bodrum Gümüşlük Akademisi’nde gerçekleşecek prömiyerinin ardından 28 Haziran’da Alaçatı’da başlayacak bir yaz turnesi ile seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. 
 
Londra’dan Bodrum’a uzanan bir özgürleşme hikâyesi…
Çekilmez hayatını mizah yoluyla eğlenceli hale getirmeye çalışan 42 yaşındaki Shirley bir zamanlar hayalleri, tutkuları, umutları olan bir kadındır. Toplumun ona yüklediği rollerin hepsini yerine getirmiş; çocuklarını büyütmüş, hayatını kocası ve çocuklarına adamış ancak kimseyi memnun edememiştir. Her günün birbirini tekrar ettiği, gençlik düşlerinden gün be gün daha da uzaklaştığı bu monoton hayatın içinde sıkışıp kalan Shirley, dertlerini, hayallerini, korkularını sadece mutfağın duvarıyla paylaşmaktadır. 
 
 
Bir gün duvar dışındaki tek  arkadaşı  Jane ona bir tatil hediye eder. Bu seyahat onun için yalnızca rotası Bodrum’a çevrilmiş bir tatil anısı olarak kalmayacak,  ruhunun yeniden dirilip kim olduğunu hatırladığı macera dolu bir yolculuğa dönüşecektir. 
 
Willy Russelll'in Shirley Valentine adlı oyunundan "Shirley" ismiyle Türkçe’ye uyarlanan oyun tüm komedi unsurlarının, müziklerinin, seyirciye yaşattığı keyifli atmosferin yanı sıra  potansiyelini mutfağa hapsetmiş bir kadının kendini keşfediş, ve hayatının iplerini yeniden ele alışının hayranlık uyandıran öyküsünü anlatıyor. 
 
Sumru Yavrucuk, tek kişilik müzikli komedi Shirley’in yönetmenliğini  üstlenirken, aynı zamanda oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına canlandırıyor. Oyundaki şarkılar Selmin Artemiz tarafından seslendiriliyor. Tebdil-i Mekân Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından  sahneye taşınan oyunun çevirisi Evren Ercan, dekor tasarımı Nurdan Aliyazıcıoğlu, ışık tasarımı Yakup Çartık imzasını taşıyor. 
 
Tiyatro literatürünün en başarılı kadın oyunları arasında anılan ve dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenen ‘’Shirley’’, 26 Haziran’da Bodrum-Gümüşlük Akademisindeki prömiyerinin ardından 28 Haziran’da Çeşme, 29 Haziran’da Bornova, 30 Haziran’da Karşıyaka seyircisiyle buluşacak  ve yaz turnesine devam edecek. Oyun, Ekim ayından itibaren İstanbullu tiyatro severlerle bir araya gelecek. 
 

Yaz Sergilerinden

 

Bozlu Art Project

 

Respect / Saygı

 
9 Haziran - 29 Ağustos 2015
 
Bozlu Art Project, küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı Respect / Saygı isimli sergide sanat yapıtının piyasanın koşullarından bağımsız tek başına bir söylem içeren, izleyiciyi değiştiren, dönüştüren ve yeni farkındalıklar yaratan çok yönlü yapısına bir saygı niteliğindeki bakışla müzelerin duvarlarında görmeye alışık olduğumuz sanat yapıtlarına ve onların sanatçılarına yeniden bakmayı öneriyor.
 
Zekai Ormancı.
 
Türkiye’de sanat tarihine mal olmuş 18 önemli sanatçıyı bir araya getiren sergide her bir sanat yapıtına o eserin ortaya çıktığı tarihteki sosyal olaylar ve sanatçının beslendiği kaynaklar üzerinden bir okuma pratiği sunan sergi, her biri birbirinden bağımsız şartlar ve koşullar altında üretilen yapıtların bir galerinin duvarında yeniden bir araya gelmesiyle ortaya çıkan yeni tabloyu gözler önüne seriyor. 
 
Adnan Çoker.
 
Sergide yer alan sanatçılardan Adnan Çoker, Abdurrahman Öztoprak, Özdemir Altan, Ali Teoman Germaner (Aloş), Mehmet Güleryüz, Tomur Atagök, Nur Koçak, Komet, Güngör Taner, Utku Varlık, Ergin İnan, Halil Akdeniz, Mustafa Ata, Balkan Naci İslimyeli, Zekai Ormancı, Mehmet Gün, Bubi, Bedri Baykam’ın yapıt okumaları üzerine odaklanan sergi, sanatseverleri Türkiye’nin siyasi, sosyal, kültürel ve sanatsal dönüşümlerinin eşliğinde uzun bir gezintiye çıkarıyor. 
 
Günümüzün imaj bolluğu içinde her bir imaja saniyelerden fazla bakmamayı, gördükleri üzerine düşünmemeyi alışkanlık haline getiren tüketim kültürünün sanat yapıtlarına ticari değerlerinin de ötesinde sanat tarihinden, sanatçının yaşamından, dönemin sosyal ortamından ve izleyicinin kendi yaşamından bağımsız bir değerlendirme yapmanın olanaksızlığını sorgulayan sergi 29 Ağustos tarihine dek Bozlu Art Project’te izleyicilerle buluşacak. 
 
Teşvikiye Cad. İsmet Apt. No:45/1 Nişantaşı (0212) 232 7 232