Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Tiyatrolarda yeni sezon oyunları

Tiyatrolarda yeni sezon oyunları

23 Eylül 2017 - 12:09
Tiyatrolarda yeni sezonu tanıtmaya üç topluluğun programı ve ekim ayında altıncısı gerçekleşecek Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali ile devam ediyoruz
Çeşitli toplulukların 2017-18 tiyatro dönemi için yaptıkları hazırlıkları, repertuarlarını, kadrolarını okurlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de yeni bilgileri ve bu yıldan itibaren sonbaharda gerçekleşecek olan Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali ile ilgili programları aktaracağız.
 

Baba Sahne perdelerini 6 Ekim’de açıyor

 
Baba Sahne,Kendi prodüksiyonu olan “Bir Baba Hamlet” ve “AşkÖlsün” oyunlarını bu sezon da tiyatro severlerle buluşturmanın yanı sıra farklı tiyatro gruplarının oyunlarına ve renkli konserlere de ev sahipliği yapacak.
 
Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun birlikte rol aldığı, yönetmenliğini Emrah Eren’in yaptığı “Bir Baba Hamlet”; 6, 7, 20 ve 21 Ekim 2017 tarihlerinde Baba Sahne’de seyirciyle buluşacak.
 
Tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutan oyun; Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine de göz kırpıyor.
 
 
Günay Karacaoğlu’na tek kişilik muhteşem performansıyla 42. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getiren “AşkÖlsün” ise; sevmek ve sevilmek üzerine kurgulanmış trajikomik bir hayat hikâyesi. Murat İpek’in yazdığı, Barış Dinçel’in yönettiği kahkaha dolu tek kişilik “AşkÖlsün”, 13, 14, 27 ve 28 Ekim 2017 tarihlerinde Baba Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak.
 
Sezon içinde sahneleyeceği yepyeni oyunlarının hazırlıklarını da sürdüren Baba Sahne ekim ayı boyunca ayrıca; tiyatroadam, B Planı, Yolcu Tiyatro, Altıdan Sonra Tiyatro gibi toplulukların oyunlarına, “Two Turkish Tenors” adlı müzikli gösteriye ve sürpriz konserlere ev sahipliği yapacak.
 
Bahariye Cad. Sakızgülü Sok. No: 31/37 Kadıköy
Gişe: 0216. 700 11 11 - Bilgi : babasahne.com
 

 BiTiyatro’da Üç Yeni Oyun

 
BiTiyatro 2017-18 tiyatro sezonu için Asa Lind'in yazdığı, Mehmet Ali Nuroğlu'nun yönettiği “Kumkurdu”; Edward Bond'un yazdığı, Laçin Ceylan'ın yönettiği “Hiçbir Şeyim Yok” ve Barış Yücedağ'ın yazdığı, Laçin Ceylan'ın yönettiği “Marmelat Şapkalı Adam” adlı üç yeni oyun hazırlıyor.
 0212. 244 02 47
 

Büchner’in Ünlü Oyunu Oyun Atölyesi’nde

 
 
Woyzeck din, bilim ve ordu gibi otoriteler tarafından psikolojik ve fiziksel işkencelerle kuşatılmıştır. O’nu hayata bağlayan tek şey sevgilisi Marie’dir. O’nun uğruna yaptığı fedakarlıklar yaşadığı bataklıktan sıyrılmasına yetecek mi? Woyzeck doğa ve otoriteler arasında sıkışan bireyin çaresizce çırpınışının oyunudur. Özgün müzikler ve danslarla sahnelenecek oyunu Muharrem Özcan yönetiyor.
 
Oyun Atölyesi “Hansel ile Gretel’in Öteki Hikayesi”, “Kundakçı” ve “Pencere” oyunlarını da sahnelemeye devam ediyor. 
0216. 345 39 39
 

   “Rüya”ları Gerçekleştiren Festival Başlıyor

 
 
Türkiye’nin oyun yazarlığına odaklanan ilk festivali “Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali 6” 4-8 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek. Her sene bir tema etrafında şekillenen festivalin bu seneki teması Fransız oyun yazarı Samuel Gallet tarafından “rüya” olarak belirlendi.
 
kızlaröldürebilseydi (oyun okuması – ücretsiz etkinlik) 4 Ekim 2017 - Yer: SAHNE KHAS - 20:00
Yazan: Asa Lindholm, Yöneten: Sanem Öge. Oyun, çocukluklarında yaşadıkları bir olay yüzünden birbirlerine bağlanan üç arkadaşın hikayesine odaklanır. Oyunda eski İsveç masalları grotesk ve akıldan çıkmayan imgeler olarak karşımıza çıkar.  
 
"Ayışığında Gökkuşağı" - (oyun) -  5 Ekim - Yer: GalataPerform - 20.30 
Yazan: Serdar Kurt, Yöneten: Yeşim Özsoy, Oyuncular: Ayşe Lebriz Berkem, Özgün Çoban, Oğuz Öztekin. Neşe, Erinç ve Atınç olup bitenden haberi olmayan Melis’e hayatının en mutlu ve en güzel gününü yaşatmak için aynı oyunda bir araya gelirler… Hepsi mucizelere inanmak ister, çünkü mucizeler gece vakti çıkabilecek bir gökkuşağı kadar yakındır, belki de.
 
"İskandar Savaşı" (sahnelenmiş oyun okuması) 6 Ekim,  Fransız Kültür Merkezi, 19.00
Yazan: Samuel Gallet, Yöneten: Mark Levitas. Evinden atılmak üzere olan kadın bir deprem olduğunu hayal eder… Ortaya çıkan kaosun yardımıyla sekiz yaşındaki oğluyla birlikte kendine yeni bir gelecek inşa edebilecektir. 
 
"Finsterra" (oyun okuması) - 7 Ekim , GalataPerform,  13.00
Yazan: Hande Öykü Ekmen, Yöneten: Sezgi Mengi. Herkesin hayatla baş etmekle ilgili farklı yöntemleri vardır. Kadınların, erkeklerin, çocukların
 
"Katilleri Malum Kadınlar" (oyun okuması) - 7 Ekim,  GalataPerform,  15.00
Yazan: Havva Karata, Yöneten: Ceren Demirel. Sizce 30 nedir? Oyun, bu sayının izini sürmeye çalışırken kendini akıl hastanesinde bulan bir kadının gözünden sır perdesini aralıyor. 
 
"Taziyevi" (oyun okuması) 7 Ekim , GalataPerform, 17:00
Yazan: Tolga Çıklaçiftçi, Yöneten: Murat Mahmutyazıcıoğlu. Bir taziye evine davetli olsanız ve evin içinde serbestçe hareket etseniz… Aynı anda gelişen olaylara tanık olsanız
 
"Ailemizin En Güzel Sırrı" (oyun okuması) 7 Ekim, GalataPerform, 21.00 
Yazan: Can Özden, Yöneten: Selen Uçer, Oyuncular: Burak Küçükosman, Pınar Göktaş, Güner Özkul. Aile üzerine bir trajikomik hikaye. Babanın ölümü üzerine herkes birbirinden şüphelenir.. 
 
"Samatya Monologları" (oyun okuması) 8 Ekim, Yer: Samatya (farklı mekanlar ilan edilecek),  15:00 
Yazarlar: Cihan Çakan, Tolga Çıklaçiftçi, Can Özden, Şirin Gürbüz. Ahmet Sami Özbudak tarafından geliştirilen ve 4 farklı oyundan oluşan proje Samatya’da farklı mekanlarda seyircinin dolaşarak izleyeceği bir yapıya sahiptir.
 
"Güney Yıldızı" (oyun okuması) 8 Ekim , GalataPerform, 17.00
Yazan: Şirin Gürbüz, Yöneten: Berfin Zenderlioğlu. Genç bir kadın kendisini merakla bekleyen çiftin evine gider. Tanışmaları geçmişleriyle mecburi bir yüzleşmenin kapısını aralar. 
 
"Arka Bahçe" (sahnelenmiş oyun okuması) 8 Ekim , GalataPerform, 19.00
Yazan: Cihan Çakan, Yöneten: Şaziye Konaç. Stefania, 64 Sürgünü’nden sonra kendi evinde kiracı durumuna düşmüş Rum bir trans kadındır. Seks işçisi Kıvılcım ve üniversite öğrencisi Yusuf’la birlikte aynı evde yaşarken dışarıda sokaklarda 12 Eylül fırtınasının sert rüzgârı eser.
 
"Yoğun Bakım Önlüğü" (oyun okuması) 8 Ekim, GalataPerform,  21.00
Yazan: Şenay Tanrıvermiş, Yöneten: Erdem Kaynarca, Oyuncular: Nükhet Akkaya, Özlem Mahmutoğlu, Melisa Akman, Doğu Alpan, Ilgıt Uçum. Hiç konuşmayan ama sürekli servis isteyen bir abi, evliliğinde ve hayatında sorunlar yaşayan bir kız kardeş, hep güçlü durmak zorunda olan bir abla ve kocasını sevip sevmediği belli olmayan bir anne. 
 
İletişim: 0530 2602524 (Şükrü Buğra Akkemik) 
GalataPerform - 0212. 243 99 91 - 0530 2602524
FKM- Fransız Kültür Merkezi - 0212. 393 8111  
SAHNE KHAS - 0212. 533 65 32
NaN Şişhane - 0212. 243 01 74