Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Ya susanlar, onlar suçsuz mu?

Ya susanlar, onlar suçsuz mu?

16 Mart 2013 - 07:03 | Yüzleşmenin Sacayağı: Engin Alpateş, Emel Elevli ve Kadir Çermik.
Tiyatro Ti “Bir Yüzleşme Oyunu” ile yeni sahnesinde...

BİR YÜZLEŞME OYUNU- Yazan: Tolga Köseoğlu, Yöneten: Hakan Pişkin, Işık: Yüksel Aymaz, Müzik: Erdal Şahin, Dekor-Kostüm tasarımı: Günsü Evgin, Oynayanlar: Engin Alpateş/ Kadir Çermik/ Emel Elevli/ Sevil Akel.

18 yıllık geçmişi olan Tiyatro Ti, Aznavur Pasajı’ndaki yeni salonunda yeni bir oyunla seyircisiyle buluşuyor. Bir gazete haberinden, bir başka deyişle gerçek olaydan esinlenerek yazılan oyun Tolga Köseoğlu imzasını taşıyor. Tiyatro Ti bu oyunla, yeni bir oyun yazarını da tanıtmış oluyor.

Mekânımız bir psikiyatrın muayenehanesi. Profesyonel yardım (şimdilerde böyle deniyor, değil mi?) almak isteyen iki kişi var. Biri eski bir protest şarkıcı, diğeri ise eski bir polis. Bu iki “eski”, kendilerini “eskiten” bir olayla birbirlerine bağlanıyor. Eski polis dolaylı yollarla bir anlamda şarkıcının kariyerine nokta koymuş. Şarkıcı mağdur ve mazlum. Kendisi de emniyet cemaati içinde bir takım dişlilerin hedefi haline gelmiş. İşkence sırasında bir tutuklu ölmüş. Polis her ne kadar o günkü işkenceye katılmamışsa da suç omuzlarına yıkılmış. Bu kez polis mağdur ve mazlum.

Yüzleşme Dönemi

Zamanında biri yalnızca ideallerine ve müziğine sığınmış, diğeri ise devletin koruyucu zırhının içine saklanmış olan iki kişi bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında televizyonda canlı yayına çıkacaklar. Yıllar sonra bir araya gelmişler, geçmişte yaşananların izlerini silebilmek için bu projeye katılmışlar. Bu proje gereği birbirleriyle ve kendileriyle yüzleşecekler. Geleceğin karabasanlarla dolu olmaması için geçmişin karanlığını projektör ışığı altına alıp irdeleyecekler. Ama ikisi de eski koruyucu kabuklarını yitirmiş oldukları için huzursuzlar. İşte bu huzursuzluk onları muayenehaneye sürüklüyor.

İki mağdur yüzleşiyor.


Artık “protest” özelliğini yitirmiş olan şarkıcı, mağdur ve mazlum kimliğine dört elle sarılıyor; hatta bu kimliği bir tür baskı aracı gibi kullanıyor. Polis ise kendini savunma çabasında. Hem şarkıcıyla olan ilişkisini “Ben emir kuluydum” klişesiyle aklamaya çalışıyor, hem de kendisini meslekten men edenlere karşı tavır alırken, bir tür “merd-i Kıpti” tutumuyla zamanında işkencede de, zorbalıkta da yer aldığını bülbül gibi döküyor ortaya. Polisin, psikiyatra sorduğu “Ne kadar yakında olursak suçlu oluyoruz? sorusu doktoru da yüzleşme ortamına çekiyor ve yüzleşmenin ölçütleri de tartışılmaya başlıyor. Susanların, seyirci kalanların sorumlulukları da masaya yatırılıyor.

Oyun metninde polis karakteri daha ayrıntılı işlenmiş. Gerek özel, gerekse meslek hayatında yaşamını etkileyen, yaşamına yön veren olaylar ve süreçler neden-sonuç bağlamında aktarılıyor. Bu karakteri canlandıran Kadir Çermik, kişiliği bütün nüanslarıyla çizerek oyunun başarısına en büyük katkıyı yapıyor. Protest şarkıcı ise gerek kendi kişilik çizgisi, gerekse polisle olan ilişkisini belirleyen olaylar açısından çok belirgin bir siluete sahip değil. Buna rağmen, Engin Alpateş deneyimli bir oyuncu olarak, bu açığı başarıyla kapatıyor. Psikiyatrda Emel Elevli, mesleğine uygun düşen bir dış gözlemci konumunu çok iyi yansıtıyor. Sekreterde Sevil Akel, oyunun dönüm noktalarına başarıyla parmak basıyor.

(TiPerformans-Aznavur Pasajı-Kat 8, Galatasaray, 0544.310 22 33)

Eski evde buluşanlar farklı dönemleri de bir araya getiriyorlar.


Galata Perform’un Yeni Oyunu “İZ” başladı

Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesinin sivrilen yazarı Ahmet Sami Özbudak’ın “İz” adlı oyunu Galata Perform’da oynanmaya başladı. Yazar, bu oyunla Almanya’da Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En Genç En İyi Oyun yazarı” ödülünü aldı.

Yeşim Özsoy Gülan’ın yönettiği oyunun sahne tasarımı Başak Özdoğan, kostüm tasarımı Tülin Kermen, görüntü yönetmenliği Ferhat Öçmen tarafından gerçekleştirildi. Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy Gülan, Ceren Demirel ve Koray Kadirağa’nın yer aldığı oyun, üç farklı zaman diliminde, altı değişik karakterin kesiştikleri eski bir evde geçiyor. İz, Mart ayında her Perşembe, Cuma ve Cumartesi saat 20.30’da GalataPerform’da izlenebilir.