Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | “Kısa” iyidir…
02 Ekim 2014 - 11:10
Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, Serhat Karaaslan’ın yönettiği kısa film “Dondurma” üzerine…

"Dondurma", küçük bir köyde yaşayan 11 yaşındaki Rojhat’ın dondurma sevdası uğruna, annesinin öfkesine karşı verdiği kan ter içindeki mücadeleyi konu alıyor. Mücadele dediysek, aklınıza yanlış bir şey gelmesin. Her bir derdin çığ gibi büyüdüğü, tam orada ve o anda çözülmesi gerekirmiş gibi hissettirdiği, yapılan bütün haylazlıkların da aslında bu hissin peşine takıldığı çocuklukta, en ufak bir isyan bile mücadele değil midir?

Rojhat’ın çığ gibi büyüyen derdi, sıcak bir yaz günü köyü ziyaret eden dondurmacıdan, birkaç yumurta karşılığı dondurma alabilmek. Aynı anda arkadaşlarıyla top oynamak ve dahası mümkünse yıkanmamak da istiyor. Hayatta sadece çocukken gerçek anlamda kendimizi kaptırdığımız o “bütün engelleri delice aşma arzusu”, Rojhat’ın da çocukluğunu esir almış durumda. Ne olursa olsun, o dondurmayı yemek istiyor. Güzellikle veya değil…
Dondurma, uzaklardaki bir köyde çocuk olmakla ilgiliymiş gibi görünse de, aslında sadece çocuk olmakla ilgili. Biri, artık iyiden iyiye unutulmaya yüz tutmuş çocukluk anılarınızdan birini çekip çıkarmış da, filme almış gibi.

 

Festivallerde “Dondurma”nın takipçisi olunuz… Belki ince bir hüzün çöker üzerinize.