Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Altın Küre’de neler olacak?

Altın Küre’de neler olacak?

09 Ocak 2013 - 07:01
Oscar öncesi bütün ilgiyi üzerine toplayan Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulmadan önce, Film ve Yönetmen kategorilerinde en şanslı adayları gözden geçirme ve tahminlerimizi sıralama zamanıOscar’ın habercisi olma misyonundan bir türlü kurtulamayan Altın Küre, öncü birlik olsa da ödül çeşitliliği sayesinde arkasından gelen Oscar’dan çok daha rahat bir konumda. Drama ile Komedi / Müzikal türlerini ayrı ayrı ödüllendirerek, standart ödül formatını ikiyle çarpan organizasyon, böylece sinemaseverlerin karşısına iki En İyi Film, iki En İyi Erkek / Kadın Oyuncu ödülü çıkarıyor. Bu da “hak eden” herkesin ödüllendirildiği, insanın içini rahatlatan bir büyük yanılsama armağan ediyor bizlere. 13 Ocak Pazar akşamı -bizler için o gecenin ilerleyen saatlerinde- dağıtılacak Altın Küre Ödülleri bakalım yine herkesin gönlünü alabilecek mi? İşte Film ve Yönetmen kategorilerindeki son durum ve tahminler…

Ben Affleck'in yönetip başrolünde oynadığı "Operasyon Argo / Argo" ve Daniel Day-Lewis'in Amerikan başkanını canlandırdığı "Lincoln", Drama kategorisinin en güçlü adayları.


Drama Dalında En İyi Film

Ana çekişmenin “Argo”, “Zero Dark Thirty” ve “Lincoln” arasında geçeceği kesin. Ama yine de bu kategori, öngörmesi en zor olanlardan biri. Zira herhangi bir filmin ezici üstünlüğü yok. Yine de bir tahmin yapmamız gerekirse, “Argo” ve “Lincoln”ün bir adım öne çıktığını söylemek mümkün. Sonuç tamamen, Ben Affleck’in “kalp atışlarını hızlandıran, üstelik bir de göz yaşartan” kurtarma hikayesinin, Affleck ile karşılaştırılınca usta statüsündeki Steven Spielberg’ün sağlam Abraham Lincoln filmiyle ne kadar boy ölçüşebileceğine bağlı. Kathryn Bigelow’un vatansever hislerle çektiği, “Argo”dan çok daha sert yaradılışlı Ladin harekatı filmi “Zero Dark Thirty”nin ödülü kapması ise diğerlerine göre biraz daha az olası. Zira muhafazakarların oyu “Argo”ya gidebilir. Kategorinin diğer adayları, “Django Unchained” ve “Life of Pi” için ise birer mucize lazım.

Kim alır? Lincoln.
Kim alabilir? Argo.

Broadway'in en popüler müzikallerinden, Hugh Jackman ve Anne Hathaway'in başrollerini paylaştığı Victor Hugo uyarlaması "Sefiller / Les Misérables" ve Jennifer Lawrence ile Bradley Cooper'ın psikolojik sorunlardan muzdarip iki kişiyi canlandırdıkları "Umut Işığım / Silver Linings Playbook", Komedi / Müzikal kategorisinin öne çıkan filmleri.


Komedi / Müzikal Dalında En İyi Film

Bu kategorinin en güçlü adayları “Silver Linings Playbook” ile “Les Misérables”. Yürek ısıtan öyküsüyle, bağımsız film estetiğiyle çekilmiş “Silver Linings Playbook”un “Les Misérables”ın romantik görkeminin gölgesinde kalması mümkün. Bunda Tom Hooper’ın gösterişçi yönetmenliğinin de etkisi var elbette. Yine de “Les Misérables”ın üyelerin bir kısmına anlaşılmaz ve itici gelme ihtimali de var. “Silver Linings Playbook” ise hemen herkesin izlerken zevk alacağı, alçakgönüllü bir film. Bu durumda her iki tarafın da ödül şansı var diyebiliriz. Kategorinin diğer adayları “Moonrise Kingdom”, “The Best Exotic Marigold Hotel” ve en çok da “Salmon Fishing in the Yemen” ise bu yarışı uzaktan izleyecek.

Kim alır? Les Misérables.
Kim alabilir? Silver Linings Playbook.

Steven Spielberg ve Ben Affleck, Yönetmen kategorisinin en güçlü adayları.


En İyi Yönetmen

Bu çekişme, büyük ölçüde Drama Dalında En İyi Film yarışının nasıl sonuçlanacağına bağlı. Oylar Steven Spielberg ile Ben Affleck arasında bölünecek gibi görünüyor. İlk kez yönetmenlik dalında Altın Küre’ye aday olan Affleck’in ödülü alması daha az olası. Ancak Spielberg ödülü alırsa, bu onun için bir teselli armağanı da olabilir ve üyeler böylece gönül rahatlığıyla Drama Dalında En İyi Film ödülünü “Argo”ya verebilir. Kategorinin adaylarından Kathryn Bigelow yine üçüncü ihtimal olarak göze çarparken, Ang Lee ve Quentin Tarantino adaylıkla yetinecek isimler olacak.

Kim alır? Steven Spielberg.
Kim alabilir? Ben Affleck.