Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Gözümüzü !f bürüdü bizim!

Gözümüzü !f bürüdü bizim!

30 Ocak 2013 - 07:01 | Leos Carax'ın yıllar sonra yönettiği ilk film olan, Denis Lavant'ın başrolünde oynadığı "Holy Motors", festivalin açılış filmi.
Herkesin kabul ettiği bir gerçek var: !f İstanbul kendi tarihinin en zengin programlarından birine sahip. Onlarca parçaya bölünemeyeceğinize göre soğukkanlı bir plan yapmak şart. İşte film seçiminde size yardımcı olacak notlar…-Galalar bölümü gözünüzü kamaştırıyor olsa da, başka hiçbir yerde izleyemeyeceğiniz alternatif filmlerin bir araya geldiği “Keş!f” bölümüne özel bir ilgi göstermenizi öneririm. Keş!f yarışması filmleri, genel olarak festivalden size kalan en unutulmaz anları barındıran filmler oluyor. Bu yıl o unutulmaz anlardan birçoğunu “The Act of Killing / Öldürme Eylemi” sahiplenmiş gibi görünüyor.

-Galalar bölümünde yer alan bazı filmleri yakında vizyonda da izleyebileceksiniz. Bu yüzden seçiminizi yaparken bazı filmleri vizyona ertelemeyi ihmal etmeyin. Ne de olsa festivalde görülmesi gereken çok film var. Örneğin “The Sessions / Aşk Seansları” 22 Şubat’ta; The Paperboy / Gazeteci Çocuk 12 Nisan’da; “On the Road / Yolda 22 Mart’da; “Celeste and Jesse Forever / Vazgeçmem Senden” 24 Mayıs’ta vizyonda.

-Programdaki bazı filmler diğerlerine göre fazlasıyla göz önünde, bu yüzden de bir parça “arzu nesnesi” konumundalar. Bu filmlere bilet bulamazsanız üzülmeyin, zira bazılarını ek gösterimlerde yakalamanız olası. “Holy Motors / Kutsal Motorlar”, “Seven Psychopaths / 7 Psikopat”, “Antiviral”, “Berberian Sound Studio / Berberian Ses Stüdyosu” bu filmlerin başında geliyor. “De rouille et d'os / Pas ve Kemik”in ise kapanış filmi olması dolayısıyla bir kez gösterileceğini hatırlatmakta yarar var.

-Türkiye seyircisi tarafından çok sevilen Xavier Dolan’ın yeni filmi “Laurence Anyways” tam 161 dakika. 22:00 seanslarına bilet alanlar, kaçta çıkacaklarını da hesaba katmalı. Ayrıca Dolan’ın bu kez filminde rol almadığını da hatırlatalım.

-Galalar bölümündeki “Margaret” uzun zamandır bir festivalde karşımıza çıkmasını beklediğimiz bir filmdi, ancak hukuki sorunlar nedeniyle Amerika’daki gösterimi 2011’i buldu. !f İstanbul, filmin yapım tarihine aldırmadan, onu izleyiciyle buluşturma görevini üstlenmiş durumda. “Margaret”ı sakın gözden kaçırmayın.

-Reha Erdem’in merakla beklenen filmi “Jîn”i Berlin Film Festivali’ndeki gösteriminden hemen sonra !f İstanbul’da izlemiş olacaksınız. Film eğer bir aksilik olmazsa, 15 Mart’ta ticari gösterime de girecek.

-Programda öyle belgeseller var ki, kurmaca filmlerden daha çok ilgi çekeceğe benziyor. “The Imposter / Hayat Avcısı”, “The Queen Of Versailles / Versay Kraliçesi” ve “Room 237 / 237 Nolu Oda”nın biletleri göz açıp kapayıncaya kadar tükenebilir.

Peşine düşülmesi gereken 15 film
1- Holy Motors / Kutsal Motorlar
2- Frances Ha
3- Margaret
4- Tabu
5- The Act of Killing / Öldürme Eylemi
6- Jîn
7- De rouille et d'os / Pas ve Kemik
8- Seven Psychopaths / 7 Psikopat
9- The Imposter / Hayat Avcısı
10- Room 237 / 237 Nolu Oda
11- Antiviral
12- The Queen Of Versailles / Versay Kraliçesi
13- Simon Killer / Katil Simon
14- Le Magasin des suicides / İntihar Dükkanı
15- Safety Not Guaranteed / Zaman Yolcuları

Sınırlarını zorlamak isteyenler için
Aurora / Kaybolan Dalgalar
Higuita
Sans Soleil / Güneşsiz
Halley / Kuyruklu Yıldız
A Som Ao Redor / Komşu Sesler
Berberian Sound Studio / Berberian Ses Stüdyosu