Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Kadını karar mekanizmasında görmek isteyenler el kaldırsın!

Kadını karar mekanizmasında görmek isteyenler el kaldırsın!

09 Nisan 2014 - 12:04
KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği), kadını iş gücüne dahil etmek için lafta kalmayan, somut adımlar atıyor. 12 Nisan’da Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sahnelenecek “Ben 1 Gün Kadınken” adlı oyun bu adımların en büyüğü. Aman gözünüzden kaçmasın.

Adı konmamış olsa da, bir süredir bal gibi içinde bulunduğumuz ekonomik bunalım döneminde ülke olarak, birbirine ters iki tuhaf görüşün arasında gidip geliyoruz: İnkar ve kendine acıma. Her ikisi de birbirinden “işlevsel” olan bu bakış açıları, kendi küçük ekonomik cehennemlerimizin devamlılığını garantilerken, sistemin işleyişine de mani olmayarak büyük lütufta bulunuyor doğrusu. Birileri bu görüşleri sevip okşayarak büyütürken, başka birileri de kimsenin elini sürmek istemediği bu devasa soruna somut çözümler geliştirmekle meşgul. İşte o başka birileri, ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmanın yolunun kadınları iş gücüne kazandırmaktan geçtiğinin farkında. Sadece ekonomiyi canlandırmak ve kalkınmak amacıyla değil, iş hayatında kadın-erkek arasında oluşan uçurumu kapamak, bir nevi eşitlenmek ve erkek egemen iş dünyasının kadınlara ihtiyaç duyduğunu itiraf ettiği ana kadar beklemeksizin, toplumsal farkındalık yaratmak için de… Türkiye’de içinde “kadın” kelimesinin geçtiği birçok sorunun, iş gücüne katılan kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmaları sonrasında bertaraf edileceği gerçeğini ise bilmem, hatırlatmaya gerek var mı?

 

Eğer hala tanımıyorsanız, işte o başka birilerini tanıma zamanı geldi. Altında toplandıkları çatının adı KAGİDER, yani Türkiye Kadın Girişimciler Derneği. 2002’de 38 kadın girişimci tarafından kurulan dernek, bugün 300 kadın girişimci ile yoluna devam ediyor.

 

 
KAGİDER, şimdilerde müthiş bir projenin inşası için uğraşıyor. Kadını iş gücüne dahil etmek için, kadın girişimcilere ve girişimci adaylarına online eğitim vermeyi amaçlayan KAGİDER Akademi adlı bu proje, mümkün olan en pratik şekilde kadını evden çıkarmanın peşinde. Bu projeye fon yaratmak amacıyla, BKM ekibi işbirliğiyle, bizzat dernek üyeleri tarafından sahneye konacak bir oyun var önümüzde: “Ben 1 Gün Kadınken”. 12 Nisan akşamı, BKM sahnesinde izleyiciyle buluşacak bu oyunun geliri, KAGİDER Akademi yararına kullanılacak. Oyunda, dernek üyelerinden Defne Samyeli’nin yanı sıra, tek erkek oyuncu olarak Hakan Bilgin de rol alıyor. Diğer oyuncular ise, BKM ekibi tarafından KAGİDER üyeleri arasından seçildi. Oyunun, BKM ekibi tarafından yazıldığını ve BKM Genel Koordinatörü Celal Tak tarafından yönetildiğini hatırlatalım.
 

Oyunun biletlerini, http://www.biletix.com/etkinlik/RTB55/TURKIYE/tr adresinden satın alabilir ve böylece bu önemli projeye destek olabilirsiniz.