Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Kariyerinin ilk dönemine dönmesini istediğimiz 3 yönetmen

Kariyerinin ilk dönemine dönmesini istediğimiz 3 yönetmen

27 Mart 2013 - 11:03 | Woody Allen, Christopher Nolan ve Tim Burton, kariyerlerini acilen gözden geçirmesi gereken yönetmenler.
Film festivalinde izleyeceğimiz Pedro Almodóvar filmi "Los amantes pasajeros / Aklımı Oynatacağım", yönetmenin ilk dönem komedilerinin havasını taşıyor. Peki aynı dönüşü başka hangi yönetmenler yapsın isterdik?
Woody Allen

Son yıllarda kelimenin gerçek anlamıyla izlerken çile çektiren filmler yönetiyor Woody Allen. Eğer bir yönetmeni ilk dönemine ışınlama şansımız olsaydı, herkesten önce Allen için kullanırdık gücümüzü. Bazılarına göre “Match Point / Maç Sayısı” farklı bir yerde duruyor, ama kanımca 1997 yapımı “Deconstructing Harry / Yaramaz Harry”den beri gerçek bir Allen filmi izlemedik.

"Annie Hall"daki (1977) Diane Keaton ile, Allen'ın son dönemdeki favori aktrislerinden Scarlett Johansson arasındaki sunum farkı dikkat çekiyor.


Avrupa şehirlerini gezerken, izleyiciler için tur rehberliği görevini üstlenen, bunu yapmaya odaklanmışken adamakıllı bir senaryo yazamayan Allen, sanki dev bir Hollywood kataloğundan seçtiği ve kendisine hayır diyemeyen popüler isimlerin de katkısıyla filmini tamamlanmış sayıyor. Oysa her yeni Allen filmi, bir öncekinden daha vahim, bir öncekinden daha acı verici. İşte size gerçek bir kariyer intiharı!

Nolan, çıkış yaptığı bağımsız filmi "Memento / Akıl Defteri" (2000) ile, kendini pek de ciddiye almamasına rağmen seyirci algısının sınırlarını zorlarken, "Batman" serisinde (2005-2012) seyirci profilini çok daha basite indirgedi.


Christopher Nolan

Hollywood’un yarısı onun filmlerinde rol almak isterken, “Batman” filmleri ortalığın tozunu attırırken, yapımcılar paralarını sayacak zaman bulamazken, bunu istemek tuhaf belki… Ama Nolan’ın muhteşem “Following / Takip” ve “Memento / Akıl Defteri”li ilk dönemine en çok yaklaştığı film, görkemini dışarıda bırakırsak “Inception / Başlangıç”tı. Nolan zekasından esintiler taşıyan filmin, bir fenomen haline gelmesinin sebebi buydu belki de. “Batman” filmleriyle beraber zeka pırıltılarını kaybeden Nolan’ın kendine gelmesi için biraz daha alternatif işlerle gündeme gelmesi şart. Hiçbir derinliği olmadığı halde kendini fazla ciddiye alan “Batman” filmlerinin yarattığı tahribatın, ancak bu şekilde üstesinden gelebilir. Seyircinin filmleri üzerinde tekrar düşünmeye başlamasının zamanı geldi.

Burton'ın erken dönem filmlerinden "Edward Scissorhands" (1990) ve canlı oyuncularla çekilmiş en son filmi "Karanlık Gölgeler / Dark Shadows" (2012). Başrolde Johnny Depp.


Tim Burton

Büyük bir düşüş yaşayan Tim Burton, son olarak “Frankenweenie”de ilk dönemine dönme denemesi yaptı aslında. Ama bu denemenin yeterli olacağını söylemek zor. Burton’ın eski tadına kavuşması için ilk yapması gereken demirbaş oyuncusu Johnny Depp’i başka yönetmenlere emanet etmek. Çünkü yeni bir Tim Burton filmi çekildiğini haber aldığımızda, bizleri heyecanlandıran tek şey, kadroda Depp’in olmadığını görmek olacaktır. Depp’in yokluğu, hem Burton’ın hem de Depp’in yeni bir şeyler denediği anlamına geliyor. Diğer yandan kağıt üzerinde çok başarılı görünen ancak pratikte hiçbir özelliği olmayan senaryolar üzerinde çalışmayı da bırakması gerekiyor. Çünkü öyleleri, orijinal Burton filmlerini daha çok özletiyor.