Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Locarno Film Festivali günlüğü - 1

Locarno Film Festivali günlüğü - 1

14 Ağustos 2013 - 10:08 | Hélène Cattet ve Bruno Forzani'nin yönettiği “L’Étrange Couleur des larmes de ton corps”, Uluslararası Yarışma'nın ilgi çeken filmlerinden.
milliyetsanat.com için Locarno Film Festivali’ndeyim. Festivalin genel tablosunu özetleyerek başlayalım
İsviçre’nin Locarno kenti nispeten sakin geçirdiği yılın diğer aylarının acısını, Ağustos’un en güzel günlerinde, esaslı bir ziyaretçi akınıyla çıkarıyor. Bunca insanın bu küçük kentte toplanmasının tek bir sebebi var, 1946’dan beri devam eden Locarno Film Festivali.

Bu yıl 66.’sı düzenlenen festivalin en dikkat çekici bölümleri, Altın Leopar ödülünü almak için yarışan filmlerin yer aldığı Uluslararası Yarışma; keşif severlerin ilgisini çeken, sadece ilk ve ikinci filmlerini çeken yönetmenleri öne çıkaran “Concorso Cineasti del presente” ve filmlerin niteliğinden çok 8000 kişiyle birlikte açık havada film izleme imkanı sunduğu için çok sevilen Piazza Grande.

Uluslararası Yarışma bölümünde, her türden filme rastlamak mümkün ki bu çok sık rastlanan bir şey değil. Daha çok bir geceyarısı programına yakışacak tuhaf mı tuhaf Bruno Forzani- Hélène Cattet filmi “L’Étrange Couleur des larmes de ton corps” da; adeta yarışma filmi olmak için çekilmiş, sevdiğimiz Romen yönetmen Corneliu Porumboiu imzalı “Când se lasa seara peste Bucuresti sau metabolism” de; Amerikan bağımsızı “Short Term 12” de; Alman seks komedisi “Feuchtgebiete” de ödüle aday konumda. Hal böyle olunca, ihtimaller sınırsız. Şimdiye kadar izlediğim yarışma filmleri arasında Porumboiu’nun filmi ve insanda sinema adına yeni ufuklar açan “L’Étrange Couleur des larmes de ton corps”un favorim olduğunu ekleyeyim.

“Concorso Cineasti del presente” bölümünde keşfedilmeyi bekleyen filmler arasında, “Forty Years from Yesterday” ve “The Unity of All Things” başı çekiyor.

Locarno'nun Piazza Grande meydanında kurulan etkileyici açık hava sineması, aynı anda 8000 seyirciye ev sahibi yapabiliyor.


Piazza Grande deneyimi ise normalde pek de önemsemeyeceğiniz bazı filmleri olduklarından daha büyüleyici gösterme gücüne sahip. Bu yüzden bu bölümün seçkisi biraz daha gamsız bir sürecin ürünü gibi görünüyor. Yine de işini şansa bırakmak istemeyenler için seçkide ilham verici Kanada filmi “Gabrielle”, Werner Herzog toplu gösterimi programından “Fitzcarraldo” ve Berlin’den En İyi Kadın Oyuncu ödülüyle dönen “Gloria” gibi beğeni seviyesi yüksek seçenekler de mevcut.

Locarno Film Festivali günlüğü gelecek hafta da devam edecek.