Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Malatya’nın kış güneşi

Malatya’nın kış güneşi

14 Kasım 2012 - 07:11
Malatya Uluslararası Film Festivali, çok kısa bir sürede ülkedeki film festivalleri arasında kendine has bir konuma ulaştı. Emeği geçen herkese teşekkürler3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bir eşi benzeri daha yok. Batı illerinin yıllanmış film festivallerine karşılık, Malatya, gençliğinden gelen enerjisi ve takdire şayan film seçkisine yansıyan sinema sevgisiyle, en baştan işi sıkı tutmaya niyetli belli ki. Henüz üçüncü yılı olmasına rağmen, diğer film festivallerinde öne çıkan filmleri cımbızla seçip, Malatya izleyicisi için harika bir paket hazırlamış. Bu paketin en parlak kısmı da uluslararası film seçkisi.

Bu seçkide hem İstanbullu izleyicilerin birkaç film festivali gezerek toparlayabildiği dünya sinemasının öne çıkan örnekleri hem sadece belli başlı şehirlerde sınırlı kopya sayısıyla vizyona giren Avrupa sinemasının kayda değer yapımları hem de Türkiye’de ilk kez Malatya’da gösterilen filmler var. Festivalin ilk günlerinde yaşanan geciken kopya sorunu, bu yapımların birkaçının gösterimini ileri tarihlere erteledi, ama özverili festival ekibi bu soruna hızlı çözümler bulmakta gecikmedi. Elbette festivale sadece iki gün iştirak edebilen biri olarak, "War Witch / Savaş Cadısı" yerine "Simurg", "Broken" yerine "Les Lyonnais / Bir Mafya Hikayesi"ni izlemiş oldum, ama festivalin sonraki seanslarında her iki filmin de gösteriminin yapılacağı açıklandı.

"Ateşin Düştüğü Yer", "Zerre", "Tepenin Ardı", "Babamın Sesi" ve "Lâl Gece", ulusal yarışma filmleri.


Ulusal Film Yarışması’nda ise seyirciler için başka türlü bir heyecan söz konusu. İstanbul Film Festivali’nde ödül alan "Tepenin Ardı", Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar aday adayı olan "Ateşin Düştüğü Yer", Altın Koza’dan ödülle dönen "Babamın Sesi", Altın Portakal’da prestijli ödüllerin sahibi olan, çokça konuşulan "Zerre" ve daha çok yurt dışındaki festivallerde ilgi gören "Lâl Gece" aynı seçkide yer alıyor. Her biri ayrı ayrı iddialı olan ve kendilerini farklı festivallerde kanıtlayan bu filmlerin aynı ödül için mücadele ediyor oluşu, Ulusal Yarışma’yı oldukça ilginç hale getiriyor.

Malatya’nın çabucak adapte olduğu festival aleminde kalıcı olmasını dilerim. Dördüncü turda görüşmek üzere.