Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Oscar gecesi Argo rüzgarı esecek mi?

Oscar gecesi Argo rüzgarı esecek mi?

20 Şubat 2013 - 10:02
Tüm dünya “Argo”nun En İyi Film ödülünü garantilediğini düşünüyor, ancak bu fikrin sadece bir aylık bir geçmişi var. Aldığı ödüllerden önce “Argo”, çoğunluğa göre Ben Affleck’in dışarıda bırakılmasıyla Oscar’ı ıskalamış durumdaydı
Ocak ayında Oscar adayları açıklandığı anda “Argo”ya dair çoğunluğun aklından aynı şeyler geçti: En İyi Yönetmen kategorisinde dışlanması, filmin En İyi Film Oscar’ı şansını yerle bir etmişti. Ancak birkaç gün sonra düzenlenen Altın Küre Ödül Töreni’nde Ben Affleck’in kendisinin bile şaşırdığı büyük zaferi, akıllarda küçük soru işaretleri oluşturdu. Daha sonra birbiri ardına gelen ve Oscar’ın yolunu döşediği defalarca kanıtlanan ödüller, “Argo”yu bir ay önce olduğundan çok daha kayda değer kıldı.

Şimdi Oscar gecesine sayılı günler kala, neredeyse herkes ağız birliği etmiş gibi “Argo”nun En İyi Film ödülünü kapacağını söylüyor. Bu tahminin temelinde öncelikle filmin aldığı prestijli ödüllerin Oscar’ın yolunu açtığı gerçeği var. Ancak çok iyi biliyoruz ki, Oscar bütün bu ödüllerle zaman zaman ters düşebiliyor. Örneğin, “Argo”nun elini kuvvetlendirmesine sebep olan Yapımcılar Birliği (Producers Guild of America) beş yıldır yanılmıyor olabilir, ama En İyi Film ödülünü 2006’da “Little Miss Sunshine / Benim Küçük Günışığım”a, 2005’te “Brokeback Mountain / Brokeback Dağı”na, 2004’te ise “The Aviator / Göklerin Hakimi”ne vermişti. Aynı şekilde Yönetmenler Birliği (Directors Guild of America) son dokuz yıldır En İyi Yönetmen konusunda yanılmıyor, ama bu yıl ödülü Akademi’nin aday göstermediği Affleck’e verdi. Böylece Akademi ile daha en baştan ters düştü. “Argo”yu ödüllendiren Critics' Choice Movie Awards ise 2010’da “The Social Network / Sosyal Ağ” ve David Fincher’a kucak açmıştı. Bu örnekler çoğaltılabilir elbette. Asıl mesele “Argo”nun son bir ayda aldığı ödüller sonucunda Oscar tahminlerinde en üst noktaya tırmandığı gerçeği...

Akademi üyelerinin, adayları belirlerken Affleck’in yönetmenliğini bariz biçimde görmezden gelmelerinin üzerinden o kadar da uzun zaman geçmedi. Bu çoğunluğun fikri, filmin ödül mıknatısı olması yüzünden sadece birkaç ay içinde değişebilir mi gerçekten de? Belki bir kısmının... Ve belki o kısım filme ödül getirir, ama “Argo”nun kesin ödül sahibi olarak anılması doğru değil.

Diğer yandan Oscar tahminlerinde adı nadiren geçen bir film varsa, o da “Silver Linings Playbook / Umut Işığım”. Oysa Eylül’de Toronto Film Festivali’ndeki dünya prömiyerinden beri, “Umut Işığım” yarışı çok yakından takip etti ve ancak “Argo”nun ani yükselişiyle, bir anda saf dışı kaldı. Her an her şeyin olabileceği bir Oscar töreni öncesi, Eylül’de yaptığım tahmini tekrarlıyorum ve riskli de olsa “Umut Işığım”ı tepeye yerleştiriyorum. En İyi Film adaylarının en iyisi “Beasts of the Southern Wild / Düşler Diyarı” ise gönlümüzün şampiyonu kategorisinde lider konumda. Daha detaylı Oscar tahminleri yazımı bu ay Milliyet Sanat’ta okuyabilirsiniz.

En iyi film: Silver Linings Playbook
En iyi yönetmen: David O. Russell
En iyi erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis
En iyi kadın oyuncu: Jennifer Lawrence
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Robert De Niro
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Anne Hathaway
En iyi orijinal senaryo: Amour
En iyi uyarlama senaryo: Argo
En iyi yabancı film: Amour