Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Toronto’nun eli güçlü

Toronto’nun eli güçlü

24 Temmuz 2013 - 10:07 | Chiwetel Ejiofor ve Michael Fassbender, Steve McQueen'in yönettiği "12 Years a Slave" filminde özgür bir adamken köleleştirilen Solomon Northup ve acımasız "sahibi" Edwin Epps'in hikayesini anlatıyor.
23 Temmuz’da akşamüstü saatlerinde açıklanan Toronto Film Festivali programının ilk ayağı, yeni sezonda hangi filmleri konuşacağımızı açık eder nitelikte.5-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Toronto Film Festivali’nin programında yer alan en dikkat çekici filmler, dün düzenlenen basın toplantısı aracılığıyla tüm dünyaya duyuruldu. Bu filmlere göz atınca, bizleri nasıl bir sezon beklediği de az çok ortaya çıkmış oluyor.
“The Company Men”in yönetmeni John Wells’den “August: Osage County”, programın Oscar kokan filmleri arasında başı çekiyor. Bir işlevsiz aile filmi olan “August: Osage County”nin dev oyunculardan oluşan esaslı bir kadrosu var. Ama en önemli özelliği Meryl Streep ve Julia Roberts’ı bir araya getiriyor olması. Aynı şekilde Steve McQueen’in, özgür bir adamken kaçırılıp köle olarak satılan New York’lu Solomon Northup’ın gerçek hikayesini anlattığı “12 Years a Slave”i, konusu ve kadrosu itibarıyla ödül sezonunun ismi bolca zikredilen filmlerinden biri olacak. Bu aynı zamanda, McQueen’in anaakım sinemaya en çok yaklaştığı film.

Jason Reitman’ın Kate Winslet, Josh Brolin ve Tobey Maguire’lı “Labor Day”i programın bir diğer ağır topu. “Up in the Air / Aklı Havada”dan sonra “Young Adult” ile düşüşe geçen Reitman, “Labor Day” ile eski ivmesine kavuşacak gibi görünüyor.

Jake Gyllenhaal ve Hugh Jackman, "Incendies" ile sansasyon yaratan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve'ün yönettiği, kızı kaçırılan bir adamın gerçeği bulma savaşını anlatan "Prisoners" filminde.


“Incendies / İçimdeki Yangın”ın yönetmeni Denis Villeneuve’ün aynı yıl içinde iki İngilizce film çekmesi ve her ikisinde de Jake Gyllenhaal ile çalışması gözlerden kaçmadı. İşte o filmlerden biri olan “Prisoners” arkasına Hugh Jackman, Viola Davis, Paul Dano ve Maria Bello’yu da alarak izleyiciye hayli gerilimli anlar yaşatacak gibi görünüyor. Bir çocuk kaçırma öyküsü anlatan ve kişisel intikam hikayesine evrilen “Prisoners” Toronto’da dünya prömiyerini yapacak.

Festivalin açılış filmi ise “Twilight / Alacakaranlık” filmlerinden sonra beklenmedik bir hamle yapan Bill Condon imzalı “The Fifth Estate”. Tüm dünyayı sarsan WikiLeaks belgelerinin açığa çıkma hikayesini Julian Assange’ın gözünden anlatan film, festivalde toplam üç dev filmle (diğer ikisi “August: Osage County” ve “12 Years a Slave”) adeta krallığını ilan eden Benedict Cumberbatch’i başrole taşıyor.

George Clooney, Alfonso
Cuarón'un bilimkurgusu
"Gravity"de.
Bu arada “Childstar”dan beri uzun metrajlı film çekmeyen Don McKellar’ın yeni filmi “The Grand Seduction” ile, üç aktör Jason Bateman (“Bad Words”), Joseph Gordon-Levitt (“Don Jon”) ve Keanu Reeves’in (“Man of Tai Chi”) ilk yönetmenlik denemeleri ile, Alfonso Cuarón’un muhtemelen Venedik’te ilk kez gösterilecek şimdiden çok konuşulan bilimkurgusu “Gravity” ile, “Sexy Beast” ve “Birth / Doğum”un yönetmeni Jonathan Glazer’ın Scarlett Johansson’lı bilimkurgusu “Under the Skin” ile, Kelly Reichardt (“Night Moves”), Paul Haggis (“Third Person”), Lukas Moodysson (“Vi är bäst!”) ve Atom Egoyan’ın (“Devil’s Knot”) yeni filmleriyle Toronto’da görücüye çıkacağını da ekleyelim.