Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Tüyleri diken diken eden bir film festivali: Sitges

Tüyleri diken diken eden bir film festivali: Sitges

17 Ekim 2012 - 07:10
Barcelona’ya 34 km uzaklıktaki küçük bir sahil kasabası olan Sitges, bütün bir yıl masumiyetini koruduktan sonra Ekim ayında bambaşka bir kimlik kazanıyorKapak resmi: Edith Scob, Sitges Fantastik Film Festivali'nde büyük ödül kazanan "Holy Motors"da. yön. Léos Carax, 2012

Korku sineması tutkunlarının hayallerini süsleyen Sitges Film Festivali, bu yıl 4-14 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Festivalin gelecek korku sezonuna neler bıraktığına bir göz atalım.

Vizyon sinemasında adamakıllı bir korku filmi izlemeyeli ne kadar oldu? Ya da daha açık sorayım: Vizyon sinemasıyla yetinmek, korku türü takipçilerinin tatmin olması için yeterli mi? Bu sorulara korku severler olarak pek iç açıcı cevaplar veremiyoruz. Ama neyse ki tünelin ucunda bir ışık var. Zira çok da uzak olmayan bir ülkede, 1967’den beri dimdik ayakta duran, enfes bir film festivali düzenleniyor: Sadece korku filmlerine ve fantastik filmlere odaklanan Sitges Film Festivali.

Barcelona’ya 34 km uzaklıktaki küçük bir sahil kasabası olan Sitges, bütün bir yıl masumiyetini koruduktan sonra Ekim ayında bambaşka bir kimlik kazanıyor. Sokaklarında zombiler yürüyor, gündüz seanslarında bile yürekler hopluyor, art arda izlenen tür filmleriyle yılın bütün korku ve fantezi ihtiyacı gideriliyor. Üstelik sadece türe katkılarıyla değil, isabetli seçkisiyle de seneye damgasını vuran bir festival bu.


Soldan sağa: "Sinister", yön. Scott Derrickson, 2012; "Chained", yön. Jennifer Lynch, 2012


Festivale gidemedik, ama programdaki bazı filmleri heyecan içinde beklemek için çok sebebimiz var. Looper / Tetikçiler’in yönetmeni Rian Johnson’ın, senarist C. Robert Cargill’e yönelik yazdığı “Sitges’te Sinister’ı izledim, bana bir külot borçlusun” tweetine konu olan doğaüstü korku filmi "Sinister"; Alexandre Aja’nın senaryosunu yazıp yapımcılığını üstlendiği 1980 yapımı aynı adlı filmin yeniden çevrimi "Maniac"; David Lynch’in kızı Jennifer Lynch’in yazıp yönettiği "Chained" ve son dönemde festivallerden çıkan önemli korku filmi yönetmenlerinin birer bölümünü yönettikleri toplama film "V/H/S" bu sebeplerden birkaçı. Hem bu filmlerin hem de Sitges’in diğer hazinelerinin izini sürmeye devam edeceğiz. Şimdilik Cuma vizyona girecek ayın tek korku filmi "Paranormal Activity 4" ile yetinmek zorundayız. Seriden ölesiye sıkılanları, gece görüşüyle yataklarında rahatsız geceler geçiren insanları izlemek istemeyenleri anlamakla beraber, kendini doğaüstünün bilinmezliğine koşulsuz teslim eden seyirciler için Paranormal Activity filmlerinin hala ürkütücü olabildiğini belirtmek zorundayım. Özellikle de bu seyircilerden biri olduğum için…