Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Selin Gürel | Vizyonda Oscar havası

Vizyonda Oscar havası

28 Kasım 2012 - 07:11 | "The Master", "Silver Linings Playbook", "Hobbit", "Argo" ve "Uçuş / Flight", Oscar yarışında öne çıkan filmler.
Oscar gecesinde isimleri sıklıkla zikredilecek filmlerin gösterime girmeye başladığı aylardayız. Bu da demektir ki, vizyonu dikkatle takip etmek için önemli sebeplerimiz var9 Kasım’da gösterime giren “The Master” ve 30 Kasım filmlerinden “Argo / Operasyon: Argo”nun başlattığı vizyondaki “muhtemel Oscar adayları geçidi” Ocak ortasına kadar sürecek. Daha sonra Şubat sonuna kadar kesinleşen adayların gövde gösterisini izleyeceğiz. Bu yıl önceki yılların aksine, ödül gecesinde aday listesine çok daha aşina olan bir vizyon seyircisi prototipi oluşacak.

Kasım filmlerini aradan çıkarmak üzereyseniz, Aralık’ta karşınıza ilk olarak “Flight / Uçuş” çıkacak. Denzel Washington’ın En İyi Erkek Oyuncu dalında aday olacağı beklentisi, filmi başlangıçta Washington’ın performansı tarafından sırtlanan diğer filmlerle aynı kefeye koyuyor. Ancak “Uçuş”, Robert Zemeckis’i “hareket yakalama” (motion capture) tekniğinin kıskacından kurtaran film olması ve Kelly Reilly’nin adaylık ihtimali dolayısıyla Washington’ı da aşan bir şöhrete ulaşmış durumda şimdiden.

Yılın en merakla beklenen filmlerinden “The Hobbit: An Unexpected Journey / Hobbit: Beklenmedik Yolculuk”un Akademi için teknik dallarda var olacağı tahminini yürütebiliriz. Zira 2013, bağımsız filmlerin zaferiyle sonuçlanacak gibi görünüyor.

"Anna Karenina", "The Impossible", "Pi'nin Yaşamı / Life of Pi", "Düşler Diyarı / Beasts of the Southern Wild", "Aşk / Amour" ve "Zero Dark Thirty", Oscar tahminlerinde adı sıkça geçen diğer filmler.Aralık vizyonundan film seçerken, özellikle 28 Aralık’ta gösterime girecek üç filmi gözden kaçırmamanız gerekiyor. Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinin en güçlü adayı olduğu gibi, En İyi Film listesine bile girebilecek Michael Haneke filmi “Amour / Aşk”, bir dönem filminden çok daha fazlası olan Joe Wright imzalı “Anna Karenina” ve Ang Lee’nin “Life of Pi / Pi’nin Yaşamı” filmi.

Asıl çekişmenin yaşanağı Ocak ayında, ödülün en kuvvetli adaylarından biri olacak “Silver Linings Playbook / Umut Işığım”, bağımsızların kralı “Beasts of the Southern Wild / Düşler Diyarı” ve yeni bir “The Hurt Locker / Ölümcül Tuzak” zaferi bekleyen Kathryn Bigelow’un “Zero Dark Thirty”si giriyor vizyona. Duygusal yoğunluğu yüksek felaket filmi “The Impossible”ı da unutmamak gerek.

Önümüzdeki bu tablo gösteriyor ki, Şubat geldiğinde Oscar çekişmesinin merkezindeki filmlerin büyük bir kısmını izlemiş olacağız. Bu yıl Oscar bahisleri her zamankinden daha keyifli olacak sanki.