Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Bye bye Phil
07 Ocak 2014 - 11:01 | Phil ve Don Everly (soldan sağa), yaklaşık 18 yıllık grup kariyerleri boyunca birçok pop hitine imza attılar.
The Everly Brothers'ın yarısı Phil Everly, gençlik anılarımızı, hayranlıklarımızı ve o çok sevdiğimiz müziği de alarak gitti

Yürürken, otururken kendi kendime şarkı söylemesini severim. Hangi tür müzik olursa olsun. Ama günlük takıntılar dışında aklıma ilk gelen şarkı daima “Bye Bye Love”dır. Herhalde ilk gençliğin şimdi unutulmuş bir kalp kırıklığıyla bağrıma basmışım Everly Brothers’ın şarkısını. Bir daha da unutmamışım. Eve geç kalma kâbuslarımın şarkısı ise “Wake Up little Susie”ydi. “The movie’s over it’s four o’clock and we’re in trouble deep / Film bitti, saat dört, başımız acayip dertte.”

1939 doğumlu Phil ve iki yaş büyük ağabeyi Don Everly, country ve rock ‘n’ roll karışımının öncüleriydi. 1986’da ikincisinin, 2001’de de ilkinin Hall of Fame’ine kabul edildiler. Country müziği yapan bir ailenin çocuklarıydılar. Phil 10 yaşında ailesiyle radyoda şarkı söylemeye başladı. Gitarcı Chet Atkins’in teşvikiyle 1955’de Everly Brother ikilisini kurdular. Columbia başta, bütün Nashville şirketlerinin onları reddetmesinden sonra Cadence ile anlaştılar. 1957 Mart’ındaki “Bye Bye Love” hemen 2 numaraya çıktı. (Şarkıyı elli küsur yıl diline dolayacak olan kahramanımız o sırada 15 yaşındaydı.) Ardından “Wake Up Little Susie” geldi.

Hızlı tempolu şarkılarda da, baladlarda da aynı ölçüde başarılıydılar. Unutulmaz şarkıları arasında “All I Have to Do Is Dream,” “When Will I Be Loved” (Phil Everly), “Bird Dog” ve “Cathy’s Clown” da vardır. 1958’de, bir folk seçkisi de sunmuşlardı: “Songs Our Daddy Taught Us”.

Altmışların sonundaki İngiliz rockçı istilasıyla birlikte onlar için hit parçalar geride kaldı. 1973 Temmuz’unda, California’daki bir konserde sahnede kavga ederek ayrıldılar. Phil tek başına çalıştı, 1981’de “All I Have To Do Is Dream”i bu kez Cliff Richard ile kaydetti. Film müziği de yaptı.

Nihayet, İngiliz gitarist Albert Lee, Everly Biraderler’i, Royal Albert Hall sahnesine birlikte çıkmaya ikna etti. Birleşmenin ardından bir albüm yaptılar. Parçalardan biri, Paul McCartney bestesi balad, “On the Wings of a Nightingale”di. Phil Everly, gençlik anılarımızı, hayranlıklarımızı ve o çok sevdiğimiz müziği de alarak gitti. Bye bye Phil...