Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Caz Festivali 20 Yaşında

Caz Festivali 20 Yaşında

22 Nisan 2013 - 01:04 | İstanbul Caz Festivali'nin basın toplantısına, piyanist Joey Calderazzo ve saksafoncu Branford Marsalis'in cazseverleri mest eden konseri eşlik etti.
Bence bu yılın en neşeli haberlerinden biri, İstanbul Caz Festivali'nin 14 mekâna yayılmış olmasıİstanbul Caz Festivali bu yıl erken başladı sanki. Önce Alicia Keys’in geleceği duyuruldu. Sonra da, basın toplantısı gecesi ve ertesi gece, Branford Marsalis ile Joey Calderazzo’nun SALON’da konser verecekleri bildirildi. İkisinin sahnede paslaşmalarını izlemek, onları dinlemek bir zevkti, bu arada.

Festivalin 20. yılının afişi, ünlü yazar
Orhan Pamuk'un resim ve yazısından
hareketle Bülent Erkmen tarafından
tasarlandı.
Bence bu yılın en neşeli haberlerinden biri, festivalin 14 mekâna yayılmış olması. Bazılarına insanın sırf mekânın kendisi için gitmek gelir içinden, Arkeoloji Müzesi bahçesi gibi. Bu yıl öyle çok mekân var. Örneğin, Esma Sultan ile Sepetçi Kasrı yok ama yerlerini Yıldız Sarayı Hasbahçesi Feriye Lokantası, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi ve Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı gibi yerler almış. Camel Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konser sayısı ise bu çeşitlenmeden etkilenerek azalmış. Favori mekânımızda bu yıl şimdilik sadece dört konser var: Bryan Ferry, John Legend, “Popüler Cazın Efsanevi İsimleri”: Bob James, David Sanborn, Steve Gadd, James Genus konseri ve Sevinç Tevs Anısına konser. Alicia Keys ise Küçük Çiftlik Parkı’nda.

Yerimiz, festivale hakkını verecek kadar geniş değil. Ama bazı etkinliklere dikkatinizi çekmek isterim. Her şeyden önce, “Genç Caz” konserlerini de içeren Tünel Şenliği’ne. Bu şenlik yıllardır cazın dinleyicilerle, hatta yoldan geçen kişilerle bile nasıl bağ kurduğunu kanıtlar durur. Bu yıl da çok iyi bir programı var. Aynı şekilde keyifli olan bir başka etkinlik de, SALON İKSV’deki, cazcılarımızla Avrupa cazcılarını bir araya getiren European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü konser dizisi. Bunun dışında, Dee Dee Bridgewater, Melody Gardot, China Moses ve Anthony Strong, sayabildiğimz birkaç isim.

Hakikaten yerimiz dar ama genç yaşta ölen sevgili Esbjörn Svensson’umuzu anmak için düzenlenecek, EST’nin diğer iki üyesi Dan Berglund ve Magnus Öström’ün de katılacağı, E.S.T. Symphony Konseri’ni ihmal edecek kadar değil. Yirminci yıl onuruna yapılacak bu konserde grubun eserlerini seslendirecek Filarmonia İstanbul’a Berglund ile Öström, Jacky Terrason, Michael Wollny, Marius Neset ve Sarp Maden eşlik edecek. Bu arada sakın 30 Nisan’daki, ikincisi İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Caz Günü’nü es geçmeyin.