Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Downey Jr. Hollywood’un kralı

Downey Jr. Hollywood’un kralı

04 Mayıs 2013 - 03:05
Uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle kariyeri uzun süre sekteye uğrayan Robert Downey, Jr., son 6-7 yıldır yaptığı istikrarlı çıkışla Hollywood'un zirvesine oturmayı başardıYukarıdaki başlık bundan birkaç yıl önce olsa olsa en çılgın hayallerimde yer alabilirdi. Robert Downey Jr. o sıralar, hepimizin ona düşman olduğuna inandığımız bir hakimin hükmüyle hapse girmişti. Dünyanın her yerinde “Robert Downey Jr.’ı Kurtarın” kampanyaları yürütülüyordu. Altı ay kadar aktif bir şekilde bu kampanyalardan birinde yer almıştım. Sonunda da aktör hapisten çıkmıştı.

Perşembe günü itibariyle ise, paralı insanların dergisi Forbes, ondan övgüyle söz ediyordu. Bir defa, geçen yılın “The Avengers” kadrosu içinde en fazla para kazanan oydu. Dün gösterime giren “Iron Man 3” ise, A.B.D. dışında 300 milyon dolar gişe yapmıştı. Ülkesinde 200 milyon dolar civarında kazanması ve sonuçta 1 milyar dolar gişe yapması bekleniyordu. Üstelik de aktörün, Forbes’un Haziran sonunda yayınlanacak Celebrity 100 listesinde belli ki hatırı sayılır bir yeri vardı.

Nereden nereye, değil mi? Ancak, Downey Jr., sinema dünyasına çok sıkı bağlarla bağlıdır. Ne uyuşturucu sorunları (ki, artık yok), ne de Forbes dergisine konu olacak kazançlar bu bağı kopartabilir. Küçük Robert; aktör, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni ve yönetmen olan babası Robert Downey, Sr.’ın yeraltı filmlerinden biri olan “Pound”da oynadığında henüz beş yaşındaydı. Bu ilk filmden sonra sinemaya devam etti. Hatta 1992 yapımı “Chaplin”le En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ına aday oldu.

Iron Man / Demir Adam karakteri onun için biçilmiş kaftan, çünkü Downey’nin kara mizahı, yaramaz çocukluğu Tony Stark’a çok uyuyor. Bu seferki filmin yönetmeni, yıllar önce “Kiss Kiss Bang Bang”de birlikte çalıştıkları Shane Black. O film, Hollywood’a aktörün hâlâ piyasada olduğunu, hatta piyasadaki en iyi erkek oyunculardan biri olduğunu hatırlatmıştı.

Öyledir de. Kendi kuşağının belki de en yetenekli oyuncusudur. Dramatik rollere, aksiyona olduğu ölçüde komediye de yatkın olması, genelde ilk tercih olmasını sağlıyor. Eh, filmleri iş de yapıyor. Bu gidişle Tony Stark’la yolları kolay kolay ayrılmaz. Gene de onu, “Iron Man”in ardından Robert Duvall’lı “The Judge”da izlemeye hazırlanın.