Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Eski arkadaş
13 Ekim 2012 - 07:10
Festivalin en büyük sürprizi ise, Udo Kier’di. Nice filmini gördüğüm Udo, beni herkese “eski arkadaşım” diye tanıtıyorGeçen yıl sol ayak tarak kemiğimi kırdığım için gidemediğim Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 49’uncusuna bu yıl varmak nasip oldu. Hem de gene SİYAD Uluslararası Jürisi’nin bir parçası olarak. Ceylan (Özgün Özçelik) ve Okan’la (Arpaç) neşeli bir jüri oluşturduk. Güzel filmler de izledik, o kadar güzel olmayanlarını da. Hatta yerli filmlerin bir kısmına vakit ayırmayı bile başardık.

Otelimiz de aşina bir oteldi. Astigmattan şikayetçi bir şahıs sıfatıyla Hillside’da kalamadım (hakim beyaz renk ve aynalar, korkudan duvara yapışma ortak etkisi yaratıyor). Bizi Rixos’a yolladılar. Meğer sevgili Sheraton’umuzun yeni haliymiş. Uluslararası jüri olduğumuz için de, çoğu yarışma filmini benim çok sevdiğim Migros sinemalarında izledik. Film uğruna şehir şehir dolaşan Vahitciğimi de orada gördük. Bu yıl Adana, İstanbul, Antalya’dan bir film zinciri yaptı.

Festivalin en büyük sürprizi ise, Udo Kier’di. Ta Fassbinder döneminden beri hayranı olduğum, Lars von Trier’le yaptığı bütün filmler ve daha nice filmini gördüğüm Udo (kaçırdığım daha da çok olsa gerek, çünkü 206 film yapmış), beni herkese “eski arkadaşım” diye tanıtıyor. Sabahları da kahvaltı arkadaşıyız. Değişik kompozisyonlar oluşturuyor. İlk gün, örneğin, kahvaltıda Ahu Tuğba ile buluştuk. Açılışta yan yana oturmuşlar, “the blonde actress / sarışın aktris”i çok seviyor, “İyi bir kalbi var,” diyor. Yemek salonunda görmezse, arıyor: “Where’s my girlfriend?” Kortejde de, iki saat Ahu hanımın omzunda oturan bir papağanla birlikte hoşça vakit geçirmişler.

Udo Kier Antalya’ya Lars von Trier’le yeni filmini bitirip geldiğini söyledi. “Nymphomaniac”, anladığımız kadarıyla, porno. “Herkesin neden seksten kaçındığını anlamıyorum,” dedi. “Hayatımızın bir parçası. Seks olmasa şu masada oturuyor olmazdık.” Devamını da çekiyormuş ama Kier’in onda rolü yokmuş. Bir de Guy Madden’le çektikleri kısa filmler var. Sonunda 100 tane olacak. 15’ini Paris’te çekmişler. Seneye New York’a gidiyorlar. Rol arkadaşları, Charlotte Rampling ve Geraldine Chaplin. Seneye onları da Antalya’ya getirmek istiyor. Hadi hayırlısı diyoruz…