Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Gitme, kal!
22 Şubat 2014 - 11:02 | "Rüzgar Yükseliyor / Kaze Tachinu", Miyazaki'nin kendi açıklamasına göre son filmi.
“Rüzgâr Yükseliyor”, ustaya duyduğum hayranlıği ve sevgiyi daha da arttırdı ve bir kez daha farkettim ki Nick Park dahil (Miyazaki de seviyor onu) eşi-menendi, yerini alabilecek kimse yok. Lütfen gitme, Miyazaki! Hiç değilse bir filmcik daha yap

Faal bir !f İstanbul’un sonlarına yaklaşırken, beklenen bir sürprizle karşılaştık. Yani, Miyazaki filminin oynayacağını, hatta muhtelif ek gösterimler konduğunu biliyorduk. O yüzden, sürpriz sayılmaz. Ama bir Miyazaki filmi her zaman taptazedir. Her zaman içiniz aynı heyecanla titrer, incecik “ah!”lar çeker, ustanın rüyasını izlemeye devam edersiniz.

 

Bu sefer de öyle oldu. “Kaze Tachinu / The Wind Rises / Rüzgâr Yükseliyor”, her şeyden önce bir dönem filmi. Yemyeşil uzanan çayırları, tepeleri, ormanları; oyuncaktan farksız tramvayları ve trenleriyle; özellikle deprem ve onu izleyen yangın bölümüyle, görsel olarak da akıldan çıkmaz bir film. Ama hangi Hayao Miyazaki filminin görüntüleri unutulur ki? Savaş uçağı değil, güzel uçak yapmak isteyen kahramanını da sevdik. Heyhat ki sonuçta yaptığı uçak, en savaşçılarından biri: Zero. Uçağa binmeyi sevmesem de (Sinyor Conti’nin sözleri de korkuyu körükler yöndeydi), seyretmesi pek latif. Sadece, meşhur Miyazaki kızlarının hasretini çektim. Yerlerini erkek çocuklara bırakıp arka plana çekilmişlerdi.

 

“Rüzgâr Yükseliyor”, ustaya duyduğum hayranlıği ve sevgiyi daha da arttırdı ve bir kez daha farkettim ki Nick Park dahil (Miyazaki de seviyor onu) eşi-menendi, yerini alabilecek kimse yok. Lütfen gitme, Miyazaki! Hiç değilse bir filmcik daha yap.

 

Yarın !f İstanbul 2014’ün son günü. “Boyhood” ile vedalaşıyoruz. Kaçıranlara, Michel Gondry’nin filmi” Is the Man Who Is Tall Happy: An Animated Conversation with Noam Chomsky” 13.00’te Budak’ta. Jehane Noujaim’in Oscar adayı “Al Midan / Meydan”ını 15.00’te orada izleyebiliriz. Miyazaki 13.30’da İstinyePark’ta. Wong Kar Wai filmi “Yi Dai Zong Shi / Büyük Usta” da 16.00’da aynı yerde. 19.00 civarındaki filmlerden şahsen ben “Let the Fire Burn”e (Fitaş 1’e) gideceğim. Kapanış filmimiz ise “Boyhood” . Eh, n’apalım törene de başka festivalde gideriz. Benim aklım aynı saatteki Charles Laughton filminde ve Robert Mitchum’da kaldı.

 

İyi filmler izledik, galerimize ne hikâyeler ekledik. En kıymetlim, “Short Term 12 / Kısa Dönem 12” oldu sanırım. Oyuncum da Brie Larson. Şimdilik.