Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Her yer festival
31 Ağustos 2013 - 12:08 | 13-19 Eylül arasında gerçekleşecek 3. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nin bu yılki teması, "Çocuk(ça) Adalet?"
Bu hafta size, belki de haberdar olmadığınız iki festivalden söz etmek istiyorumKültür-sanat yazarları, Eylül ayında birdenbire coşup taşan etkinliklerden söz etmeye alışkındır. Artık yazın yeni filmler de gösterime giriyor, İstanbul Caz Festivali de Temmuz’a ışık verir ama, sonbahar gene de yılın kralıdır.

Bu yıl da Ağustos’un ortasından beri festival haberleri ve programları heyecan dalgaları yaratıp duruyor. Bize uzak olsa da, Venedik Film Festivali, mesela. Bu yıl 70’nci kez düzenlenen festival, George Clooney ve Sandra Bullock’un filmleriyle “Gravity” ve onların mevcudiyetiyle başladı. Biz ise, üç festivale birden hazırlanıyoruz: 16-22 Eylül arasında Adana Altın Koza, ellinci yılını kutlayan Antalya Altın Portakal (4-11 Ekim) ve bizim kendi FilmEkimi’miz. Sonuncusunun programı açıklanmadı ama filmler teker teker belli oluyor.

Ama bunları nasılsa uzun uzun yazarız. Ben asıl size, belki de haberdar olmadığınız iki festivalden söz etmek istiyorum. Suç ve Ceza Film Festivali ile Türk-Kore Film Haftası. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından 3. kez düzenlenecek olan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’ni, 13-19 Eylül 2013 tarihleri arasında izleyeceğiz. Festivalde, 46 ülkeden 100’e yakın film gösterilecek. Bölümler, Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nın yanısıra, "Çocuk(ça) Adalet?", "Adalet Terazisi", "Suç Hikâyeleri" ve Panorama. Gösterimler Nişantaşı City life, Atlas, Beyoğlu sinemalarında. İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Belgesel ve Kısa film gösterimleri ücretsiz izlenebilecek.

Koreli yönetmen Kim Ki Duk,
Türk-Kore Film Haftası'nın konuğu.
Türk-Kore Film Haftası da aynı tarihler arasında, Beyoğlu Sinemajestik ve Mimar Sinan Üniversitesi Yeşilçam Sinema Salonunda düzenleniyor. Programında toplam yirmiyi aşkın Türk ve Kore yapımının yeraldığı bu festivalin filmleri de izleyicilere ücretsiz olarak sunulacak. 12 Eylül’deki galaya Kim Ki Duk da katılıyor. Festival’de üstadın dört filmi gösterilecek: "Spring Summer Fall Winter and Spring", "Pieta", "Boş Ev / Bin Jip" ve "Time".

Bu hafta sinema haber bülteni görevini üstlendik, çünkü özenle, severek hazırlanan bir etkinliği duyuramamak kadar kötü şey yoktur.