Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | İskandinavya’dan Japonya’ya...

İskandinavya’dan Japonya’ya...

14 Eylül 2013 - 02:09 | Lars von Trier'ın yönettiği 2006 yapımı "Direktøren for det hele", "Kuzey Işıkları" bölümünde gösterilecek.
20. Altın Koza Film Festivali, Pazartesi akşamı tarihi bir açılışa sahne olacak. Türk sinemasının “Dört Yapraklı Yonca”sı Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın, Adana sahnesinde olacaklar
Sonbaharla birlikte kültür-sanat etkinliklerinin yetişilmez hale gelmesi, insanın kendini armağanlara boğulmuş çocuk gibi hissetmesine yol açıyor. Bu bolluk arasında bana da 20. Altın Koza Film Festivali yolu göründü. Önceki yıldı sanıyorum, sol ayağımın tarak kemiği kırıldı, bir jürinin üyesi olduğum halde gidemedim. Geçen yıl da bir şey çıktı, aklım Adana’da kaldı.

Neyse ki bu yıl gidiyorum. Bu sefer, Akdeniz Ülkeleri Kısa Filmler Yarışması jürisi. Bulgaristan’dan Zlatina Rousseva, Yunanistan’dan Patrice Vivancos, Belçika’dan Eric Ledune, ve Sırbistan’dan Miroljub Vučković ile birlikte kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel dallarındaki yarışma filmlerini izleyip adil seçimler yapmaya çalışacağız.

Jüri üyesi olmanın, özellikle bu tür jürilerde yer almanın iyi tarafı, başka türlü büyük ihtimalle ulaşamayacağınız filmleri görmektir. Ama benim aklım bir yandan da öteki filmlerde. Büyük festivallerden gelen yarışma filmleri, Altın Koza’da yarışacak filmlerin yanısıra bu yıl İskandinav yönetmenlerin filmlerinin gösterildiği Kuzey Işıkları bölümü ile Hayao Miyazaki seçkisi de var. Bakalım ne kadarını izleyebileceğiz? Gene jüri üyesi olan bir arkadaşımla ince planlar yapıyoruz.

Festivalde bir de festival havası var, tabii. 20. Altın Koza Film Festivali, Pazartesi akşamı tarihi bir açılışa sahne olacak. Türk sinemasının “Dört Yapraklı Yonca”sı Türkân Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın, festival açılışı münasebetiyle Adana sahnesinde olacaklar. Aynı şeyi bir kere de 2001 yılında Ankara ’da Uçan Süpürge Kadın Festivali’nin açılış gecesinde yaşamıştık. Dördü el ele tutuşup sahnenin önüne gelirken konuklar ayağa kalkıp alkışlamaya başlamıştı. Çolpan İlhan, İzzet Günay, Demir Görgün Karahan ve sinemaya olan aşkı artık ödüllerle karşılık gören yapımcı dostumuz Necip Sarıcı da onur ödüllerini alacak.

Söylendiği gibi, gençler ile ustalar bir arada olacak yani. Ne mutlu! Jüri Başkanlığını Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst’un yapacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise 12 film yarışıyor. Haftaya İstanbul’da görüşürüz.