Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Kendine özgü bir sinema: Reha Erdem

Kendine özgü bir sinema: Reha Erdem

31 Ocak 2013 - 11:01 | Levent Yılmaz, Elit İşcan ve Erdal Beşikçioğlu, Reha Erdem'in "Hayat Var"ında.
İstanbul Modern'in düzenlediği "Yönetmenler Buluşması" dizisinin ilk konuğu Reha Erdem'di
İstanbul Modern’de bir Reha Erdem retrospektifi düzenlendi. Aslında Reha Erdem, İstanbul Modern Sinema’nın “Yönetmenler Buluşması” başlıklı yeni dizisinin ilk yönetmeni. Anladığımız kadarıyla, bu dizide farklı kuşaklardan gelen ama kendine özgü bir kimliği ve yaklaşımı olan yönetmenlerin filmlerini izleyebileceğiz.

Reha Erdem, Türk sinemasının son 20 yıldır en etkili yönetmenlerinden biri.


Buluşma, 24 Ocak’ta başladı. Doğrusu, hepsini yeniden izlemek isterdim ama, işler bazen fena halde çakışabiliyor. Hiç değilse, Yeşim Tabak ile “A Ay’dan” son filmi Jîn’e kadar sineması hakkında konuştuğu söyleşiyi kaçırmasaydım, değil mi? Ne yazık ki Perşembe çok dolu bir akşamdı. Ben de Babil Belgesel Sinema Derneği’ndeki Fight Club söyleşisinin konuğuydum. Kitaplar ve uyarlamaları üzerine çok tatmin edici bir program.

Ama Cumartesi günü, saat 5’te “Hayat Var”ı sunmaya gittim. O gün 12.00’de “A Ay”, arkasından da “Beş Vakit” oynamıştı. Sonlarına yetiştim, dışarıda bekledik. Bu sayede uzun süre sonra, filmin ardından soruları cevaplamak üzere gelmiş olan Yiğit Özşener’i de görmüş oldum. İçeri girdim, ona bir-iki soru sordum. Sonra salon boşaldı, havalandı. Gene içeri girdik, “Hayat Var” hakkında birkaç şey söyledim. Bu arka arkaya gelişin en ilginç yanı, hem “Beş Vakit” hem de “Hayat Var”da Elit İşcan’ın oynaması, filmin ardından sorulara cevap vermek üzere kendisinin de salona gelecek olmasıydı. Böylece izleyiciler, çok farklı iki karakterin ardından oyuncunun kendisini de görme fırsatına kavuştu. Elit’in sinemamızın en iyi genç oyuncularından biri olduğunu düşünüyorum.

Erdem'in "Beş Vakit" ve "Hayat Var" filmlerinin oyuncusu Elit İşcan, Türk sinemasının en iyi genç oyuncularından biri olarak görülüyor.


İstanbul Modern Sinema’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. Programda Erdem’in kısa filmleri ve altı uzun metrajı var: ”A Ay”, “Kaç Para Kaç”, “Korkuyorum Anne”, “Beş Vakit”, “Hayat Var” ve “Kosmos”. Hepsini bir SİYAD üyesi takdim edecek, hepsinin ardından filmin oyuncularından biri izleyicilerin sorularını cevaplandırmak için orada olacak. Henüz gitmediyseniz, üzülmeyin, her şey bitmedi. Program 31 Ocak’a kadar sürecek. Ben de Reha Erdem filmlerinin son gününde, Perşembe günü Kısalar’ı görmek için gitmeyi düşünüyorum. Sonra da “Korkuyorum Anne”, “Beş Vakit” ve “Hayat Var” oynayacak. Hiç belli olmaz, belki uzunlara da kalırım. İyi seyirler!