Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Ne kadar zor!
10 Şubat 2014 - 02:02 | Gustav Deutsch'un yönettiği "Shirley: Visions of Reality", Amerikalı ünlü ressam Edward Hopper'ın 13 tablosunda görülen bir kadının hikayesini takip ediyor.
Evet, biraz sübjektif ama film seçimi genelde öyledir zaten. Örneğin, “Tim’s Vermeer / Tim’in Vermeer’i görmek isteyişimin bir nedeni olumlu eleştirileriyse, bir nedeni de ressama ve “Girl with a Pearl Earring”e duyduğum sevgi

13. !f İstanbul 13 Şubat’ta başlıyor. Kapının eşiğinde yani, hazırlıklarını tamamladılar. Bize de en zor iş kaldı: listelerinden film seçmek. Ne seçersek seçelim, aklımız görmediklerimizde kalacak. Sevdiğimiz festivallerin hem iyi hem kötü tarafı da budur zaten.

 

Gene de, bu yıl birinci “merak etme” sırasına koyacağım film üzerinde düşünmedim hiç. Hayao Miyazaki üstadımız, dediğinden caymazsa (ki umarız cayar) “Rüzgâr Yükseliyor / Kaze Tachinu” ile meslek hayatını noktalayacak. Öyle olsa da, olmasa da, yeni bir Miyazaki filmi benim gözümde hep birinci sırayı hak eder. Ek gösterim bekliyoruz. “Shirley: Visions of Reality / Shirley: Gerçekliğin Kehanetleri”ni görmek isteyişimin esas nedeni, Edward Hopper’ın ta kendisi. Gustav Deutsch’un filmi, üstadın 13 tablosunda gördüğümüz bir kadının hikâyesini hayal ediyor. “Ben Divine / I Am Divine”ı ise, John Waters’ın bu favori oyuncusuna onun filmlerinden aşina olduğum için istiyorum.

 

Evet, biraz sübjektif ama film seçimi genelde öyledir zaten. Örneğin, “Tim’s Vermeer / Tim’in Vermeer’i görmek isteyişimin bir nedeni olumlu eleştirileriyse, bir nedeni de  ressama ve “Girl with a Pearl Earring”e duyduğum sevgi. “Grandmaster”ı ise, hikâyesi ilgimi çektiği ve Wong Kar-Wei’a güvendiğim için seçtim. Öte yandan, “My Name Is Hmmm / My Name is Hmmm…/Benim Adım Hmmm…” ve “What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana”yı, sırasıyla modacı Agnès B. Ve aktivist Joaquim Pinto’nun hayat hikâyelerini anlattıkları için izlemek istiyorum. Aynı şey, adını aldığı fotoğrafçının üzerine kurulu “Vivian Maier’in Peşinde / Finding Vivian Maier” için de geçerli.

 

Başka neler var? Valeria Golino’nun yönettiği, çok beğenilen “Bal / Miele”, örneğin; Zachary Heinzerling’in NY aşk hikâyesi “Genç Kız Ve Boksör / Cutie And The Boxer)”; ille de “Qatsi” üçlemesinin yönetmeni Godfrey Reggio’nun müziği Philip Glass’a ait modern yaşam portresi Visitors/Ziyaretçiler; kapanış ve açılış filmleri dahil bir düzüne film daha. Ve elbette, Charles Laughton’ın 1955 tarihli yegâne yönetmenlik denemesi “The Night of the Hunter/Caniler Avcısı”.

 

Nasip!