Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Ödül mevsimi geldi

Ödül mevsimi geldi

05 Ocak 2013 - 07:01
Akademi ödülleri hakkında henüz rivayetler ve bazen birbirini tutmayan tahminler ortada dolaştığı için, belki en iyisi 13 Ocak’ta ilan edilecek Altın Küre ödülleriyle ilgilenmek olurHaftaya bugün Oscar adaylarını konuşuyor olacağız. Ondan iki gün sonra da Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin Altın Küre ödüllerinin ne şekilde dağıtıldığı belli olacak. Ödül mevsimi geldi çattı. Aslında Aralık ayından beri burada. Biraz merak ettiği için, biraz da iş icabı bu mevsimle ilgilenen bir şahıs olarak, Aralık başından beri eleştirmen gruplarının, Hollywood meslek gruplarının ödüllerini ve adaylıklarını izlemeye başladım. New York Times’ın Carpetbagger’ı gibi özellikle ödül mevsimine adanmış sitelerin de faydası oluyor, tabii.

Akademi ödülleri hakkında henüz rivayetler ve bazen birbirini tutmayan tahminler ortada dolaştığı için, belki en iyisi 13 Ocak’ta ilan edilecek Altın Küre ödülleriyle ilgilenmek olur.

İngilizler iyi durumda görünüyor: Helen Mirren, Maggie Smith, Judi Dench, Rachel Weisz adaylar arasında. “Downtown Abbey”, “The Hour” ve “Sherlock” da TV ödüllerine aday. Drama kategorisinde İngiliz aktör Daniel Day-Lewis, müthiş Lincoln performansıyla ödülün en sağlam adaylarından biri. Zaten Steven Spielberg’in Başkan Abraham Lincoln’un hayatındaki bir dönemi anlatan filmi yedi adaylıkla başı çekiyor. Yönetmen olarak Spielberg ile film de aday. Ben Affleck’in “Argo”su ve Quentin Tarantino’nun “Django Unchained”inin ise beşer ardaylıkları var. Day-Lewis’in drama dalındaki rakipleri Richard Gere, John Hawkes, Denzel Washington ve Venedik’ten ödül alan Joaquin Phoenix.

En İyi Kadın Oyuncu adayları arasında en şanslısının, “Zero Dark Thirty”de Osama Bin Ladin’in peşindeki CIA ajanını oynayan Jessica Chastain olduğu söyleniyor. Diğer adaylar Marion Cotillard, Naomi Watts ve İngiltere’yi temsilen Rachel Weisz ile ‘Dame’ Helen Mirren. Yönetmen listesinde Ben Affleck, Steven Spielberg, Quentin Tarantino, ve Ang Lee, çok tartışmalı “Zero Dark Thirty”nin Oscar’lı yönetmeni Kathryn Bigelow ile yarışacak.

Yerimiz dar olduğu için, hem sinema, hem televizyon ödülü dağıtan Altın Küre’yi özetlemek bile mümkün değil. Gene de sonuçları merak ediyoruz. Her zaman tutmasa bile, Altın Küre’nin Oscar habercisi olduğu söylenir, malum.