Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Oyuncuların rüyası

Oyuncuların rüyası

20 Ocak 2014 - 10:01 | David O. Russell, "American Hustle"daki oyuncuları Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence'ın hepsine Oscar adaylığı kazandırdı. Jeremy Renner (en sağda) ise nazar boncuğu.
Oyuncu yönetmesini iyi bilen yönetmenler vardır. Bu grupta başı, oyuncu yönetmenler çeker. David O. Russell oyuncu değil ama üstüste ikinci yıldır bir filminin oyuncuları dört dalda da Oscar adayı oluyor

David O. Russell sihrini gene gösterdi. Üstüste ikinci yıl filminin dört oyuncusu da Oscar adayı oldu.

 

Oyuncu yönetmesini iyi bilen yönetmenler vardır. Bu grupta başı, oyuncu yönetmenler çeker. David O. Russell oyuncu değil ama üstüste ikinci yıldır bir filminin oyuncuları dört dalda da Oscar adayı oluyor. Oscar yarışına 10 adaylıkla giren “American Hustle / Düzenbaz”ın dört oyuncusu Christian Bale, Amy Adams, Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper, yönetmenlerinin bu konudaki ustalığının yaşayan kanıtları.

 

Filmin iki kadın oyuncusu, Adams ile Lawrence Altın Küre’lerin dağıtıldığı geceden de birer ödülle ayrılmıştı. Geçen yıl da gene Cooper, Lawrence, “American Hustle”da da küçük ve korkutucu bir rolü olan Robert De Niro ile Jacki Weaver “Silver Linings Playbook” ile dört dalda aday oldu. Lawrence ödülü aldı. “The Fighter” (2010), Christian Bale ve Melissa Leo’ya ödül getirirken, Amy Adams adaylıkta kalmıştı. Evet, aynı oyuncularla çalışmayı da seviyor. Yönetmen, bu yıl yapım tasarımı adayı olan Judy Becker’le daha önce “The Fighter” ve “Silver Linings Playbook”ta da birlikte çalışmıştı.

 

Oyuncularını ödüle taşıyan yönetmen sayısı az değil ama O. Russell’ın bu alandaki tek rakibi şimdilik ardı ardına yapılmış filmlerde en çok oyuncu adaylığına ulaşanlar listesinde onunla birinciliği paylaşan William Wyler. Ancak, adaylık sayıları farklı. Wyler’ın “The Little Foxes”daki (1941) üç (Bette Davis, Patricia Collinge, Teresa Wright), “Mrs. Miniver”daki da beş oyuncusu Oscar adayı olmuştu (Greer Garson, Teresa Wright, Walter Pidgeon, Henry Travers, Dame May Whitty).

 

Ama O. Russell, “American Hustle” ile saygın meslektaşının arka arkaya üç filmde  10 adaylık ile sahip olduğu rekoru kırdı. Dört oyuncu ile aday olan bir başka film ise, Warren Beatty, Diane Keaton, Jack Nicholson ve Maureen Stapleton’ı yarışa sokan “Reds” (1981). Oscar bir tek Stapleton’a nasip olmuştu. Sinema tarihinde dört aday çıkartan film sayısı ise 15. Bunlardan sadece “A Streetcar Named Desire” ile “Network” dört adaylıkta üç ödüle ulaşmıştı.

 

David O’Russell senaryoyu tek tek karakterler açısından yazdığını, onlar çevresinde geliştirdiğini söylüyor. Belki de işin sırrı bundadır.

 

P.S. Bu yazı yazıldıktan kısa süre sonra 'American Hustle' Amerika'nın en saygın ödüllerinden Oyuncular Birliği Ödülleri'nde (Screen Actors' Guild Awards) En İyi Oyuncu Kadrosu ödülü aldı.