Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Oz’un kudreti sinemadan

Oz’un kudreti sinemadan

09 Mart 2013 - 12:03
1939 yapımı, Judy Garland'ın başrolünü oynadığı klasik "Oz Büyücüsü"nün yanında biraz sönük kalan "Muhteşem ve Kudretli Oz", yine de hoşça vakit geçirtiyor...
Özgün adına tamı tamına uyan fiyakalı adıyla başlayalım: Muhteşem ve Kudretli Oz. Sam Raimi’ye ne mutlu ki, “Oz the Great and Powerful”ın adı dilimize çevrilirken hiç kaybı olmamış. Hatta, kahramanı Oscar’a / Oz’a hava da vermiş. Ayrıca, Seth McFarlane’dan önceki en kötü Oscar sunucusu olan James Franco’nun karakterinin adının Oscar olması da komik.

Filmi iki şekilde değerlendirebiliriz. Bu ‘çifte standart’, bütün edebiyat uyarlamaları için geçerli. Kitabı okuyanlar ile okumayanlar ortaya çıkan film hakkında farklı değerlendirmeler yapar. “Muhteşem ve Kudretli Oz”un sorunu ise, yalnızca L. Frank Baum’un yazdıklarıyla değil, Victor Fleming’in 1939 yapımı filmiyle de mukayese edilmesi. O filmde bir kasırganın köpeği Toto ile birlikte Oz diyarına sürüklediği Dorothy (Judy Garland), evine dönmek için Büyük Oz’un mucizelerinden medet umuyordu. Bir de sevilen yönetmeni Sam Raimi’nin adı var. Kendisi genelde daha farklı filmler yapar. Ama bu da sonuçta bir Oz filmi.

Walt Disney, yıllar sonra her türlü hukuki engeli aşmayı göze alarak, sarı tuğla döşeli yolları ufka vardırmaksızın üstünden sekip geçerek “Muhteşem ve Kudretli Oz”u yapma kararı aldı. Filmin hakklarına sahip Warner Bros. hukukçularının kartal gözlerinin üstlerinde olduğunu bildikleri için de, Dorothy ve arkadaşlarını bir yana bırakarak, panayır gözbağcısı Oscar Diggs’in (James Franco) hikâyesini anlatıyorlar. Siyah/beyaz olarak başlayan filmde öfkeli bir adamdan balonla kaçan kahramanımız kasırgaya yakalanınca, kendini Oz diyarında buluyor. Hangisinin iyi, hangisinin kötü olduğu anlaşılmayan üç cadıyla karşılaşıyor: Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) ve Glinda (Michelle Williams). İlk filmi bilmeyenler (ki, DVD’de görmedinizse, bilmeniz biraz zor), hoşça vakit geçirecek. Ama bu eğlenceli yapım, orjinal filmin gerçek ‘ihtişam’ı yanında biraz sönük kalmış. Öte yandan, konuşan maymun Finlay (Zach Braff) ile Porselen Kız (Joey King) harika. Ama ben en çok, aslen sihir gücü olmayan Oz’un sinema sayesinde mucize gerçekleştirmesini sevdim.