Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Polis-aktör veda etti

Polis-aktör veda etti

30 Temmuz 2013 - 10:07
İtalyan asıllı Amerikalı Dennis Farina, oyunculuğa 37 yaşında başladı. Daha önce Chicago polis teşkilâtında 18 yıl görev yapmış ve böylece “Law&Order” kadrosunun fiilen poliste çalışmış tek elemanı olmuştuStar olmayan, adını duyar duymaz yüzünü hatırlamadığımız oyuncuların ölümü daha da üzücü oluyor sanki. Dennis Farina da bunlardan biriydi. Ancak fotoğrafını görünce tanırdınız. Belki diyorum, “Law & Order” dizisiyle hatırlarız. O dizide, Detektif Joe Fontana’yı oynamıştı.

1944 doğumlu aktör akciğerindeki bir kan pıhtısı yüzünden hayata veda etti. Üç oğlunu, altı torununu, “otuz beş yıldır hayatının aşkı” olan Marianne Cahill’i geride bıraktı. 29 Şubat doğumlu olduğu için doğumgününü sadece 15 kez kutlayabilmişti. Aile geleneğini aktör oğlu Jo(seph) sürdürüyor.

Aslında pek de uzun ömürlü bir gelenek sayılmaz. İtalyan asıllı Amerikalı Dennis Farina, oyunculuğa 37 yaşında başladı. Daha önce Chicago polis teşkilâtında 18 yıl görev yapmış ve böylece “Law&Order” kadrosunun fiilen poliste çalışmış tek elemanı olmuştu. NBC dizisinde (1990-2010) iyi giyinen, bakımlı, polis maaşıyla şaşılacak kadar lüks bir hayat sürdüren sabık Chicagolu polis Joe Fontana rolünü 2004’te Jerry Orbach’dan devraldı. İki yıl sonra diziden ayrıldı ve bir başka seride, “Empire Falls”da kendini beğenmiş fitness kulübü sahibini oynamaya başladı.

Polislikten önce orduda geçen üç yılı var. Demek ki oyunculuk onun için sivil hayatın da başlangıcı olmuş. Ama insan eski huylarından da kolay kolay vazgeçemiyor. Gerçi bir söyleşide hiç hedefi tutturamadığı için polis arkadaşlarının onunla “Büyük Yaralayıcı” diye alay ettiklerini söylemiş ama silahsız da duramamış, belli. Beş yıl önce havaalanında üzerine .22 kalibrelik bir tabanca ile güvenlikten geçmeye çalışırken yakalanmış, 24 ay gözaltında tutulma koşuluyla salıverilmişti.

Sinemada, Hannibal Lecter filmlerinde Jack Crawford’u oynayan üç aktörden biri oldu: “Manhunter”da (1986) o; “The Silence of the Lambs”de (1991) Scott Glenn ve “Red Dragon”da (2002) Harvey Keitel. Filmleri arasında "Out of Sight," "Get Shorty”, "Midnight Run" da var. Ama kendisi yapımcılığını üstlenip başrolünde oynadığı "The Last Rites of Joe May" ile iftihar ederdi en çok. Farina, geç başladığı oyunculuğunu son âna kadar sürdürdü.